YOK BÖYLE TAKTİK!

Gündem 22 Mart 2019 14:55
Videoyu Aç YOK BÖYLE TAKTİK!
A
a

31 Mart Yerel Seçimleri'ne 9 gün kala sandıktan zaferle çıkmak isteyen bazı adaylar akıllara ziyan yöntemlerle seçmenin oyunu ipotek altına almaya kalkışıyor. Kimi bölgelerde 'Oyunu bana attığını ispatla, dile benden ne dilersen!' diyerek vatandaşa vaatlerde bulunduğu konuşulan adayların yasak olmasına karşılık seçmenden cep telefonu ile görüntü istemesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun işi çok sıkı tutması gerektiğini gösterdi.

Türkiye'nin sandık başına gideceği 31 Mart Mahali İdareler Seçimleri için geri sayım sürerken, kulaklara gelen bazı duyumlar 'Bu kadar da olmaz!' dedirtiyor.

Seçim yarışından galip çıkmak isteyen çoğu aday sahada yoğun bir çalışma sergilerken, kimisi ise kestirme yolla işi bitirmek için taktikler geliştiriyor.

Buna son örnek 'Oyunu bana attığını ispatla, ben de seni göreyim!' yöntemi oldu. Kulaktan kulağa yayılanlara göre; seçmenin oyunu kazanmak yerine menfaat dürtüsüyle hareket eden bazı adaylar, vatandaştan kendisine oy verdiğini ispatlamasını istiyor. Bunun için seçim günü kapalı oy verme yerine girildiğinde pusulada isminin işaretlendiğinin kanıtlanmasını isteyen taktikçi adaylar, 'Fotoğrafı gönder, sana inanayım' diyerek seçmeni kıskaca almaya çalışıyor. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karar gereğince seçmenin cep telefonu veya fotoğraf makinesi gibi görüntü kaydedici cihazlarla oy verme yerine girmesinin yasak olmasına karşılık böyle bir teklifle vatandaşa gelinmesi aynı zamanda suça teşvik olması nedeniyle de tepki çekiyor.

Her seçim öncesinde oy kullanacak seçmene uyarılar yapan YSK'nın salonlardaki görevlilerden kontrolleri daha titiz yapmasını istemesi, gerçeklik payı ihtimali düşünülerek söz konusu iddia ve söylentilerin önüne geçilmesi açısından önem taşıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri