YIĞILCALI ÜRETİCİLER TALEPLERE YETİŞEMİYOR…

İlçe Haber 21 Mart 2021 12:50
Videoyu Aç YIĞILCALI ÜRETİCİLER TALEPLERE YETİŞEMİYOR…
A
a

Koronavirüs salgını nedeniyle bağışıklığın her zamankinden daha önemli hale gelmesi ile bal ve arı ürünlerine talep yüzde 50 artış gösterirken, pandemide rekoltenin düşmesi fiyatları da artırdı. Yığılcalı bal üreticisi Sadettin Arı, bal ve arı ürünlerinde talebe yetişemediklerini söyledi.

Pandemi sürecinde önem kazanan bağışıklığı destekleme arayışı ile tüketici bal ve arı ürünlerine koştu. Balın yanı sıra, propolis, polen gibi katma değerli arı ürünleri ve bu ürünleri içeren ballar, bağışıklık destekleyici özellikleriyle tercih edilir hale geldi.
İlk kısıtlama döneminde yüzde 30'luk satış artışı yaşayan sektör, ikinci kısıtlama dönemi öncesinde yüzde 50'lik artışlara ulaştı. Yığılcalı Bal Üreticisi Sadettin Arı, “Pandemi ile birlikte, balda yüzde 50'ye varan satış artışları oldu. Bağışıklığın öne çıktığı bu dönemde, arı ürünlerine olan talep ise yüzde 100'e ulaştı” diye konuştu.
Bal fiyatlarının artması ile birlikte, merdiven altı üretilen sahte balların daha ucuza satıldığını, bu konuda vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunan Arı,  “Şifa niyetine tüketilen bal ve arı ürünlerinin fiyatında bu sene artış bekleniyor. Arıcılık sektöründe yaşanan olumsuzluklar sonucu ham bal fiyatlarının artması maalesef mısır şurubu ile ucuza sahte bal üretenlere fırsatlar yaratıyor” şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri