YIĞILCA HEP GÖZARDI EDİLMİŞ!

İlçe Haber 15 Şubat 2017 16:22
Videoyu Aç  YIĞILCA HEP GÖZARDI EDİLMİŞ!
A
a

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, geride kalan yaklaşık 3 yıllık görev süresini değerlendirirken turizm adına yaptığı girişimlerin destek görmemesinden yakındı. Yiğit, “3 yıl oldu bu göreve başlayalı. Bir şey yapılacaksa yapılacaktır.” dedi. Yığılca’daki turizm potansiyelinin gözardı edildiğini savunan Yiğit, “Burası bugüne kadar gün yüzüne çıkarılmadıysa birilerinin hatası vardır diye düşünüyorum. Ben Yığılca Belediye Başkanı olarak ezberi bozmaya çalışıyorum.” diye konuştu. Ayrıca Yığılca’nın 12 ay turizme hizmet verecek özellikle olduğunu vurgulayarak, değerlendirilmesi halinde ilçeye akın akın turist geleceğini söyledi.

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, başkanlık koltuğuna oturmasının üzerinden geçen yaklaşık 3 yıllık dönemdeki çalışmalarını Öncü Haber ekibine anlattı.

Haziran’da içme suyu depolarımız devreye girecek”
Başkan Yiğit, ilk olarak belediye eliyle devam eden alt yapı çalışmalarındaki son durumu paylaştı. Yiğit, “İçme suyu projemiz yüzde 80-90’lık seviyeye geldi. Birkaç ay sonra Yığılca altyapı sorunundan bahsetmeyeceğiz. Yığılca pırıl pırıl akan sularıyla gündeme gelecek. Altyapı sorunumuz kalmayacak. İlçeye su sağlayan ana depolarımız bitmek üzere. Haziran ayı itibariyle içme suyu depolarımız devreye girecek.” dedi.

Yığılca yolu 2 yıl sonra bitecek
Yığılca halkının takip ettiği Yığılca yolunun proje aşamasının sona ererek ihale aşmasına geldiğini aktaran Yiğit, “8 Mart’ta son noktayı koyuyoruz. 3 viyadük ve yolumuzun geri kalan kısmının tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 130 milyon TL’ye mal olacak bir yol yapıyoruz. Son ihale 8 Mart’ta yapılacak. Yaklaşık 2 yılda gündemden kalkmış olacak.” dedi.

Yığılca’nın en ücra köşesine kadar ulaştırmayı düşünüyoruz”
2017 çalışma sezonunun başlamasıyla Yığılca’da neler değişeceği hakkında konuşan Yiğit şu bilgileri verdi: “Öncelikle altyapı ve kanalizasyon sistemiyle ilgili çalışma esnamızda bütün sokak ve caddelerde büyük bir tahribat yaptık vatandaşlarımıza rahatsızlık verdik. Yaklaşık 20 bin ton asfalt dökerek sıkıntıyı gidermeye çalıştık. 2017 yılında 30 bin ton asfalt dökmeyi planlıyoruz. Yığılca’nın en ücra köşesine kadar ulaştırmayı düşünüyoruz. Asfalt dökemediğimiz alanlara kilit taşı döşeyeceğiz. Havalar müsait olduğunda çalışmalara başlayacağız.”

Doğalgaz en az 5 yıl alır
Başkan Muzaffer Yiğit, doğalgazın ilçeye gelme süresinin 4-5 yılı kapsayacağını dile getirerek, “Kısa sürede gelmesi çok zayıf bir ihtimal. Benim ilçe başkanlığımda yerine getiremeyeceğim hiçbir vaat vermedim. Doğalgazla ilgili kısa vadede çözülecek bir proje maalesef yok. Ama çalışmamız devam ediyor en az 5 yılı alır.” şeklinde konuştu

Geyikbeli’ne 10 milyon dolarlık yatırım
Turizm alanındaki yatırımlara değinen Yiğit, çalışmalardaki son durumu değerlendirirken turizm alanındaki yeni bir gelişmeyi ilk kez paylaştı. Yiğit, “Eski ismiyle Yılançatı, yeni ismiyle Geyikbeli kanyonlarımızın bulunduğu 10 kilometrelik alanı geliştirdik orman alanını da ekledik. Restoranlarıyla, otelleriyle, bungalov evleriyle farklı çalışmalar yaparak bu bölgeyi Düzce’nin en büyük turizm merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Projelerimizi tamamladık. Sayın bakanımızın onayını bekliyoruz. Daha önceden yapılan proje kapsamında ödeneğimiz ayrıldı. Bütün altyapı çalışmalarımız başlayacak. Kanyonlar bölgesini ben tarihi bir kazanım olarak düşünüyorum. Buraya yürüyüş yolları seyir alanları, diğer sosyal alanlarla birlikte. Bölgenin üstüne çıktığınızda Yedigöller Yolu üzerinde Bürgendüzü’nde ufak bir deremiz var. Onun üzerine yapılacak göletlerle o bölge göletler bölgesi, 10 kilometrelik kısma da kanyonlar bölgesi olacak. Buraya Milli Parklar Genel Müdürlüğü’müz konaklama evlerini yapacak ve işletmesini belediyemize devredecek. Yığılca esnaf ve halkımıza ciddi bir kazanım sağlayacak. Geyikbeli mıntıkamız ciddi bir ekonomik ve sosyal bir katkıda bulunacak bir proje. 10 milyon civarında bir yatırım yapılacak.” diye konuştu.

Dar bir bütçeyle çok büyük işler yapmaya çalışıyorum”
Yığılca’nın tarihi öneminden söz eden Yiğit, ilçenin gelecekteki 50 yılını dizayn etme hedefi doğrultusunda çalıştıklarını söyledi. Başkan Yiğit, “Yığılca’nın çöp toplayan, vatandaşa ceza kesen, dar kalıpta bir belediye başkanlığı değil Yığılca’yı bir bütün olarak kucaklayıp Düzce’mizle değer katmaya ve ülke sınırlarını aşmayı hedefliyorum. Bu yüzden sürekli çalışıyorum. Proje üretiyorum. Dar bir bütçeyle çok büyük işler yapmaya çalışıyorum. Hiçbir zaman mazeret üreten bir belediye başkanı olmadık. Yığılca’yı en az 30, en fazla 50 yıla göre dizayn ediyoruz. Yerimize kim gelirse gelsin “Yeniden söküp yapayım” deme lüksü yok.” açıklamasında bulundu.

Birilerinin hatası vardır diye düşünüyorum”
Düzce’den gereken ilgi ve alakayı görmedikleri serzenişinde bulunan Yiğit, şöyle eleştirilerde bulundu: “3 yıl oldu bu göreve başlayalı. Bir şey yapılacaksa yapılacaktır. Burası bugüne kadar gün yüzüne çıkarılmadıysa birilerinin hatası vardır diye düşünüyorum. Burası hep göz ardı edilmiş. Ben Yığılca Belediye Başkanı olarak ezberi bozmaya çalışıyorum. Yığılca’nın turizmi 12 ay. Değerlendirilirse buraya akın akın turist gelir. Burada her şey var. Köyümüzde tarihi ahşap bir cami var, onun da ihalesi yapılacak faaliyete geçireceğiz. Onun bile belli bir ziyaretçi profili var. 300 yıllık Selçuklu mimarisi konaklarımız var. İnsanlar artık yeni otellere rağbet etmiyor. Geçmişi ile ilgili tarih kokan olaylara bakıyor. Buraları gün yüzüne çıkarmayı istiyorum.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri