YAYLAYA ÇIKACAKLAR BU HABERE DİKKAT!

Gündem 21 Ocak 2020 17:04
Videoyu Aç YAYLAYA ÇIKACAKLAR BU HABERE DİKKAT!
A
a

Düzce’de kışın çetin geçtiği yayla ve dağ yollarında ziyaretçilerin mahsur kalmaması için valilik, “tedbirinizi önceden alın” uyarısı yaptı.

Düzce Valiliği, içerisinde bulunduğumuz kış mevsiminde yaylalar başta olmak üzere şehrin yüksek kesimlerinde gezi ya da kamp gibi aktivitelerde bulunmak isteyen vatandaşlara, kar yağışı ile birlikte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde bir açıklama yaptı.
“Kurtarma ekiplerinin de can güvenliğini riske atabiliyor”
Kış aylarında mevsimsel etkilerle birlikte, yaylalar ve yüksek noktalarda ani kar yağışları, sis, buzlanma ve don olaylarının yolların kapanmasına ve ulaşımda aksamalara neden olduğuna işaret edilen yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yoğun yağış beklenen zamanlarda yaylalar, yüksek dağ kesimleri ve benzeri tehlikeli olabilecek alanlarda; gezi, seyahat, kamp veya spor aktivitelerinde bulunmak, ziyaretçilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak durumlara neden olmakla birlikte, kurtarma ekiplerinin de can güvenliğini riske atabilmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın tedbirli olmaları büyük önem arz etmektedir. Bu alanlarda etkinlik planları yapmadan önce, ilimizdeki hava durumu ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden saatlik ve günlük hava durumu tahminleri, Valiliğimizce paylaşılan anlık hava durumu tahminleri ile yerel medyanın takip edilmesi elzemdir. Güncel hava durumu takibi, olası mahsur kalma ve hayati tehlike oluşturabilecek durumlarla karşılaşmamak adına, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur.”
“Zincir, takoz ve çekme halatının bulunması elzemdir”
Yollarda mahsur kalınması halinde iletişimin önemi üzerinde de duruldu. Açıklama şöyle devam etti:
“Kış şartlarının yoğun olarak yaşandığı bu günlerde, yüksek kesimler ve ıssız alanlarda mobil operatörlerin sinyal kalitesinin düşük olması veya hiç sinyal alınamaması, olası acil bir durumda yardım ekiplerine haber vermeyi zorlaştırabilmektedir. Coğrafi olarak risk teşkil edebilecek yerlere yapılması planlanan gezi, seyahat, kamp veya spor aktivitesi öncesinde yetkililere ve bölge sakinlerine bilgi verilmesi, olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak adına önemli bir tedbirdir. Ayrıca, yayla, dağ ve yüksek kesimlere ulaşımı sağlayan araçların donanımları ve lastiklerinin kış şartlarına uygun olması, araçlarda zincir, takoz ve çekme halatının bulunması elzemdir. Bununla birlikte, yaşanabilecek olumsuz durumlar göz önünde bulundurularak, araçlarda pusula, battaniye, yiyecek, içecek ve benzeri yaşam malzemelerinin bulunması hayati önem arz etmektedir. İlimiz genelinde, kış mevsimi dolayısıyla yaşanan kötü hava şartlarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği başta olmak üzere, herhangi bir mağduriyet yaşamaması önem arz etmektedir.”  

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri