UZMANINDAN KRİTİK UYARILAR

Eğitim 25 Nisan 2017 10:17
Videoyu Aç UZMANINDAN KRİTİK UYARILAR
A
a

26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) 2. dönem sınavları öncesi Düzce Doğa Okulları Rehber Öğretmeni Emine Ertürk, öğrenci ve velilere uyarılarda bulundu.

TEOG 2. dönem sınavı dolayısıyla öğrencilerde ve velilerinde heyecan dorukta. Düzce’de 98 okulda, 6 dersten 5043 8. Sınıf öğrencisi, 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan TEOG sınavına girecek. Sınavlardan sonra da tercih dönemi başlayacak.

26 Nisan Çarşamba ve 27 Nisan Perşembe günü yapılacak olan TEOG 2. dönem sınavı nedeniyle okullar tatil edildi. Olağanüstü haller ve özel durumlar dışında 8’inci sınıf öğrencileri kendi okulunda sınava girecek. 8. sınıf öğrencileri sınava girerken diğer ilkokul ve ortaokul öğrencileri tatil yapacak. Bu günlerde liselere tatil yok.

Öğrencilerin geleceğinde rol oynayacak sınav öncesi Düzce Doğa Okulları Rehber Öğretmeni Emine Ertürk, Öncü TV Ana Haber Bülteni’nde öğrenci ve ailelerine önemli tavsiyelerde bulundu.

Ertürk, TEOG sürecinde öğretmenler ve yöneticiler olarak öğrenciler ve aileleriyle sürekli iletişim halinde olarak onların motivasyonlarını üst seviyede tutmaya çalıştıklarını, kaygı düzeyi yüksek öğrencileri olumlu düşünmeye yönlendirmek istediklerini söyledi.

Öğrenciler neler yapmalı?

Tüm öğrencilerin aynı durumda olduğunu onlardan unutmamalarını isteyen Ertürk, sınav öncesi yapılabilecekler konusunda şu tavsiyelerde bulundu: “Her zaman yaptıklarından çok da farklı bir şey yapmamalarını öneriyorum. Zihinlerini olabildikçe rahatlatacak şeyler düşünsünler. Kesinlikle yeni bir konu çalışmasınlar. Belki daha önce çalışmış olduğu notlar ya da sorular varsa bir göz gezdirebilirler. Zamanın uyumalarını öneriyorum. Uyku çok önemli, konsantrasyonu çok fazla etkileyen bir durumdur. Sınavdan önceki gün öğrencilerimiz evde yemeklerini yemeye özen göstersinler. ‘Abur cubur’ denilen ambalajlı ürünleri çok fazla tüketmemeleri daha iyi olacaktır. Elektronik aletlerle de zihni çok fazla yoracak şekilde ilgilenmelerini tavsiye etmiyoruz. Kısa yürüyüşler yapılabilir. Sınav konuşulmayabilir.”

Çocuklarımızı başka arkadaşlarıyla kıyaslamamalıyız”

İlköğretimden liseye geçiş döneminde bu sınanma duygusunu ilk defa çok yoğun bir şekilde deneyimleyen çocukları ailelerine de önerilerde bulunan Ertürk ebeveynlere dikkat etmeleri gereken noktaların altını çizdi.

“Ebeveynler çocuklarını motive etmek isterken kaygı düzeylerini artırabiliyor. Kaygının belirli bir seviyede olması gerekiyor. Olumlu cümleler kurmak önemlidir. Söylediğimiz sözlerle beden dilimizin tutarlı olmalıdır. Çocuklarımızı başka arkadaşlarıyla kıyaslamamalıyız.”

Süreçte anne ve baba onların sığınağı olmalıdır”

Ertürk, son olarak TEOG sınavının dünyanın sonu olmadığını, hayatta birçok sınav göreceklerini belirterek şunları söyledi: “Ailelerin sevgisi sınavla ölçülmüyor. Çocuklar muhakkak hata yapar. Bu süreçte anne ve baba onların sığınağı olmalıdır. ‘Yanlışta yapsam ailem benim arkamda, doğrularımla yanlışlarımla beni bir bütün olarak kabul ediyor’ diye düşünebilmelidir.”

TEOG sınavında hangi derslerden soru sorulacak?

Sınava girecek olan öğrenciler, TEOG sınavının gerçekleştirileceği birinci günde Matematik, Türkçe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavlarına girecekler. Bu üç sınavda öğrencilere toplam 60 soru sorulacak. Soruların cevaplanması için de 120 dakika süre verilecek. TEOG sınavının ikinci gününde ise öğrenciler Fen Bilimleri, Yabancı Dil ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavlarına girecektir. Sınavlar öğrencilere 60 soru sorulacak. Bu sınavda birinci günde olacağı gibi cevaplama süresi olarak 120 dakika verilecek. TEOG sınavında 8. sınıf öğrencileri, lise eğitimine geçmek için 6 çeşit dersten sınava girecek. Sınavlardan alınan puanlar doğrultusunda da puanların yeteceği liseler için tercih işlemi yapılacak.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri