Uzman açığı giderilmeli

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Uzman açığı giderilmeli
A
a

Kanser Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Düzce Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Özdemir, hem kanser hastalığı ile ilgili çarpıcı bilgilendirmelerde bulundu hem de bu alandaki uzman eksikliği konusuna parmak basarak, “Onkoloji hiçbir zaman ihtiyacın binde biri bile olmadı. Uzman açığı ve branşlaşma eksikliği giderilmeli” dedi.

 

1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla Düzce Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Özdemir kanserle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
İki dönemde sıklıkla karşımıza çıkıyor
Kansere hayatın iki devresinde sıklıkla karşılaşıldığını belirten Özdemir “Kanser hayatın iki döneminde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hayatın ilk on yıllık döneminde karşımıza çıkan kanserler ki biz bunlara  “çocukluk  kanserleri” diyoruz daha ziyade kalıtsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Hayatın son 20 yılında yoğunlaşan kanserler ise hem genetik hem de beslenme, yaşam tarzı, maruz kalınan çevresel faktörler ve doğal süreçler gibi çevresel faktörlerin insanın yapısında belli sayıda bozulmalara kırılmalara ve değişikliklere neden olmasıyla ortaya çıkıyor. Vücudun kendi içerisinde bunları tamir etme gibi bir yeteneği de var ama bazen bu olaylar vücudun tamir etme yeteneğini aştığından kanserleşme şeklinde ortaya çıkıyor” dedi. 
Yaşam beklentisi artınca...
Ülkemizde kansere yakalanma oranlarında artışın nedenini yaşam beklentisinin artmasına bağlayan Özdemir şu ifadeleri kullandı: “1900 yılların başında 50 yaş civarında olan yaşam beklentisi şimdi 75 yaşına kadar çıktı. Dolayısıyla bu yaşam beklentisinin artması, birçok kanser türünün daha fazla görünmesinin sebeplerinden biridir. Çevre kirliliği, hazır gıdalar ve işlenmiş mermer gibi kanserojen ürünler kanseri arttırıyor. Beslenme kültürü ve bilinçsiz ilaç kullanımı da önemli etkenlerden. Doğum kontrol ilaçlarının meme kanserine sebep olduğunu biliyoruz” diye konuştu.
Uzman doktorlar konusunda plansızlıktan kaynaklanan yetersizlikler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Enver Özdemir, “Diyabetik hastalar toplumun neredeyse yüzde 40’ına vardı. Ama endokrin uzmanı çok azdır. Kardiyoloji hiçbir bir zaman yeterli seviyeye ulaşmadı. Onkoloji hiçbir zaman ihtiyacın binde biri bile olmadı. Buna karşın genel cerrahi ihtiyacın 5 katı, üroloji 10 katı fazladır. Uzman açığı  ve branşlaşma eksikliği giderilmelidir” dedi.
Ağrı varsa mutlaka kontrol ettirin
Kanserde erken teşhis çok önemlidir diyen Özdemir, “Eğer bir insanın tükürüğünde, salgısında, idrarından kan görürse o insan mutlaka kanser ihtimali açısından değerlendirilmesi gerekir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde özellikle koltuk altlarımız, boyun çevremiz ve kasık bölgemizde büyüme veya ağrı gördüğümüzde mutlaka kontrol ettirmemiz gerekir” dedi.
 İnsanların kanser konusunda bilinçlenmesinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Enver Özdemir, “Eğer biz insanlarımızı güneş kremi kullanarak sokağa çıkmaya ikna edersek cilt kanserini kırk kat azaltabiliyoruz. Ülkemizde çok geç de olsa sigara tüketimini azaltma yolunda  çok büyük başarılar elde edildi. Beslenme alışkanlıklarımızdaki zaaflar halen devam etmektedir. Yanmış ekmek şifadır, yanmış et kanserojendir. Yanmış ekmeği kimse yemez. Halbuki bağırsak gazını alır, rahatlatır. Sağlıksız şartlarda yapılan ızgaralar, dönerler sağlık açısından risklidir. Koruyucu ve tatlandırıcıların tamamı kanserojendir” dedi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri