Üretim yaygınlaşıyor, farkındalık artıyor

Gündem 6 Kasım 2018 17:14
Videoyu Aç Üretim yaygınlaşıyor,  farkındalık artıyor
A
a

Düzce Üniversitesi tarafından il genelinde yürütülen tıbbi ve aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması çalışmalarının Düzce tarımına büyük katkı sağladığını belirten Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, “Hem tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi yaygınlaşıyor, hem de yöre halkının alternatif tarımsal ürünler konusunda farkındalığı artıyor.” dedi. Ayrıca tıbbi aromatik bitki toplayıcılığının yöre halkı için ciddi bir gelir kaynağı haline geleceğine dikkat çekti.

 

 

Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Düzce'de üniversitenin sağladığı destekle Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

17 köyde 22 çiftçi ile protokoller imzalandı

Tavlı yaptığı açıklamada, Düzce Üniversitesi’nin ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında bir çok köyde tıbbi ve aromatik bitki ekimi yaptığını anımsatarak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Düzce ili sınırları içerisinde tıbbi-aromatik bitkilerin tarımını yaygınlaştırmak; yöre halkının alternatif tarımsal ürünler konusunda farkındalığını arttırmak için yürütülen çalışmalar kapsamında 2017-2018 yılı içerisinde 17 köyde 22 çiftçi ile protokoller imzalandı. İmzalanan protokollere istinaden 117 dekar alanda tıbbi bitki ekim-dikimi yapıldı. 2018 yılı itibari ile tıbbi adaçayı, şeker otu, mor reyhan, kudret narı, meryemana dikeni, hint yağı bitkisi tohumu ve rezene bitkilerinde hasat yapıldı.”

2019 yılı hedefi: 500 dekar

4 Eylül 2018 tarihinde Düzce ili Hacıyakup Köyü'nde hasat şenliği yapıldığını anımsatan Tavlı, “Bu hasat şenliğinde farkındalık son derece yükselmiş olup bu sayede 2019 yılında 118 dekar ekili-dikili alanın 500 dekara, 2020 yılı için ise 1000 dekara çıkarılması hedefleniyor.” ifadelerini kullandı.

Ciddi bir gelir kaynağı haline gelecek”

Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü çalışmaları kapsamında, yereldeki bir toplama firmasının toplayıcı ekiplerine akademisyenler tarafından eğitimler verilmeye başlandığını belirten Tavlı, son olarak şunları kaydetti: “Konu ile ilgili verilen eğitimler sonucu farkındalığı artan yerel halk için tıbbi aromatik bitki toplayıcılığı ciddi bir gelir kaynağı haline gelecek. 2018 yılı itibari ile doğadan toplanarak satılan tıbbi aromatik bitkilerin yaklaşık olarak 600 kilogram civarında. Toplamaya 2018 yılı sonbaharında başlanabildiği için bu sene deneme senesi oldu. 2019 ve 2020 yıllarında bu sayının 10 tonlar civarında olması bekleniyor.”

 

 

 

1000
icon
Çalışmalarından dolayı Düzce üniversitesine ve Gümüşova ziraat odası başkanı sayın Mafil tavlıyaG 7 Kasım 2018 22:30

Çalışmalarından dolayi Düzce Üniversitesine ve Gümüşova ziraat odası başkani sayın Mafil tavlıya teşekkür ederiz.

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri