ÜCRETSİZ BİNDİĞİMİZ İÇİN AŞAĞILANIYORUZ

Gündem 9 Kasım 2018 16:18
Videoyu Aç ÜCRETSİZ BİNDİĞİMİZ İÇİN AŞAĞILANIYORUZ
A
a

Düzce’de yaşayan ve serbest kart ile yolculuk eden çift otobüs şoförleri tarafından hakarete uğradıklarını iddia etti. Her seferinde aşağılayıcı bir muamele ile karşılaştıklarını ileri süren Gülay ve Erol Zengin çifti, artık otobüse binmeye utandıklarını belirterek, belediyenin ilgisiz olduğunu savundu.

 

Merkeze bağlı Musababa Köyü’nde oturduklarını ve bu muhitin genellikle engelli ve dar gelirli insanlar tarafından kullanıldığını belirten Gülay ve Erol Zengin, bu hat üzerinde çalışan şoförler tarafından sürekli hakarete uğradıklarını iddia etti. Yaşadıkları sorunları anlatan fiziksel ve ruhsal engelli çift, haklarının korunmadığını ileri sürdü.

Engellileri araçlarına bindirmek istemiyorlar”

Engelli vatandaşların haklarına ve bu hakları kullanırken yaşadıkları sıkıntıya değinen Erol Zengin şu şekilde konuştu: “Biz engelli vatandaşlarız. Türkiye’nin 81 vilayetinde, engelli kartlarımızı kullanarak, toplu taşıma araçlarına binebiliyoruz. Ama Düzce’de belediyenin denetimli araçlarından faydalanamıyoruz. Konuyla ilgili 3 ay önce belediyeye bir dilekçe verdim. Şoförlerin, engelli vatandaşları araçlarına bindirmek istemediklerini, bindirirken ücretsiz bindikleri için hakaret ettiklerini belirttim. Ama hâlâ ne kooperatiften ne de Düzce Belediyesi’nden ne telefon aldım, ne de bir belge geldi.”

Bakanlık bu kartları neden verdi”

Dün de eşinin bu tarz bir sıkıntı ile karşılaştığını ve artık buna çözüm bulunması istendiğini sözlerine ekleyen, Erol Zengin, “Eşim, bugün (dün) ücretsiz biniş kartını evde unuttuğu için engelli kimlik kartını şoföre gösteriyor ve şoför kabul etmiyor. Neden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu kartları verdi? Ben bu kimlik ile 81 ilde her türlü ulaşım aracına binebilirken, neden Düzce’de binemiyorum? Düzce Belediyesi de bana şoförü savunuyor. Biz haklarını bilen vatandaşlarız.” ifadelerini kullandı.

Utanarak bindim otobüse”

Otobüste yaşadıklarını dile getiren Gülay Zengin, “Serbest biniş kartımı evde unuttum. Utanarak bindim otobüse. Şoför benden ücret istedi. Üzerimde para olmayınca, başka biri benim yerime ücretimi ödedi. Ben sadece kendi hakkımı değil, bütün engellilerin hakkının verilmesini istiyorum.” dedi.

Bu gibi durumlarla sık sık karşılaştıklarını ve bedavacı olarak nitelendirildiklerine dikkat çeken Gülay Zengin, “Otobüse en son bindim. Şoför yanındakine ‘19’uncu da bu.’ dedi. Çok kötü bir his yaşadım. Her binişimde utanarak biniyorum. Acaba bu kez ne ile karşılaşacağım diyerek utanıyorum. Benim gibi bir sürü insan var.” şeklinde konuştu.

Hepsi bu konuda mağdur”

Şoförler tarafından kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia eden Erol Zengin, “Neden evinizde oturmuyorsunuz diyor örneğin. İşimiz yok mu? Engelli vatandaş evine mi tıkılacak? “Neden günde 2-3 defa arabaya biniyorsunuz.” diyorlar. Şoför bunu söylüyor. Düzce’de yaşayan engelli vatandaşlar beni yalanlasınlar. Benim gibi hepsi de bu konuda mağdurdur.” dedi.

Düzce Belediyesi ilgisiz”

Sorunlarının çözülemediğini ve geçiştirildiklerinin altını çizen Zengin, “Beyaz Masa, ‘Tamam’ diyerek gönderiyor. Ulaştırma Müdürlüğü, ‘Tamam’ diyerek gönderiyor. İlgisizler. Düzce Belediyesi ilgisiz. Hepsini kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Eşinin yüzde 52, kendisinin yüzde 72 engelli olduğunu ve haklarının Düzce Belediyesi tarafından korunması gerektiğini vurgulayan Erol Zengin, Engelliler Derneği’ne gideceğini, yapılan görüşmenin ardından gerekiyorsa dava açmak için işlemlere başlayacağını söyleyerek sözlerini tamamladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri