TEM GELECEK SANAYİ BÜYÜYECEK

Gündem 20 Mart 2019 13:46
Videoyu Aç TEM GELECEK SANAYİ BÜYÜYECEK
A
a

Öncü TV’de yayınlanan “Seçim Gündemi” programına konuk olan AK Partili Gümüşova Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Azap, 1963’ten beri başkanlık koltuğuna oturanların çözemediği su sorununu 5 yılda çözmek için büyük uğraş verdiğini vurguladı. Araya giren seçim ve hain darbe girişiminin sürecin uzamasına yol açtığına dikkat çeken Azap, Ankara nezdinde yaptığı yoğun girişimler sonucunda inşaatı başlayan arıtma tesisinin 2019’da biteceğini vurguladı. İlçeye en önemli hizmetinin OSB olduğunu vurgulayan Azap, tekrar seçilmesi halinde hayali olan Gümüşova’dan otoyol giriş-çıkışını kente kazandıracağının sözünü verdi.

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sunumuyla her salı akşamı Öncü TV’de ekrana gelen “Seçim Gündemi” programına bu hafta AK Partili Gümüşova Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Azap konuk oldu. Azap, kendisi için ortaya atılan iddialardan ilçenin en büyük sorunu su meselesine; yeni dönem projelerinden 5 yıllık görev süresinde ilçede hayata geçirilen çalışmalara kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.
“Gönül bırakılmaması mümkün değil ama bizim de mahcubiyetimiz var”
Kendisini tanıtmasının ardından Gümüşova’daki su meselesine ilişkin konuşan Azap, şunları kaydetti:
“Gönül bırakılmaması mümkün değil ama bizim de mahcubiyetimiz var. Özellikle yaz günleri akan suyun savunulabilir bir durumu yok. Benim bu suyun iyi olduğunu söylememem mümkün değil. 1963 yılından bu yana gündemde olan bir konu. Ama gelinen noktada bizim esas sorunumuz içme suyumuzun kalitesi. Bizim ilçemiz son 4 yılda ciddi oranda büyüdü. İçme suyundaki abone sayımız yüzde 56 artmış. Tüketimimiz de artık. Son 35 yılın en kurak kışlarını yaşıyoruz. Bu yüzden kaynaklar azalıyor. Yeşilyayla’da gelen su 1 buçuk metreye kadar düşüyor. Bu kaynakla suyu beslememiz zor. Hacıkadirler’e yükleniyor. Buranın yapısından dolayı kalitesi düşük kumlu su geliyor. Bunu mecbur vermek zorundayız. Elimizdeki imkanlarımız bu. Yazın da bu kullanıldı.”
Şebekeye gelen suyun direkt olarak musluklara verilemeyeceğini söyleyen Azap, “2015 yılında arıtma tesisinin proje hazırlamasını bitirdik. 2017 yılında yine başvurduk. 2018’in 29 Kasım’ında ihalesi yapıldı.” ifadesinde bulundu.
“Önümüzdeki eylül ayı gibi bu şehre arıtılmış su vermek ve mahcubiyetimizi gidermek istiyoruz”
Göreve geldiği günden bu yana her yıl bir seçim ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yaşandığını söyleyen Azap, “Darbe girişiminde devlette çok ciddi ve sıkıntılı durumlar oldu. Her gittiğimizde farklı bürokratlar oldu. Bunların hepsi bizim önümüzde engeldi. Savunulur bir tarafı yoktu özür diliyorum. Firma geldi yer tahsisini aldı. 3 bin tonluk depo ve arıtma tesisinin ihalesiydi bu. Son binası ile ilgili revizesi yapılıp inşaatı yapılacak. 2019 yılı içinde arıtma tesisi bitecek. Önümüzdeki ağustos-eylül ayı gibi biz bu şehre arıtılmış su vermek ve mahcubiyetimizi gidermek istiyoruz.” dedi.
“Kendi dönemimizde suya zam yapmayacağız”
Vatandaşların kendilerine sabır gösterdiğini yineleyen Azap ayrıca yeniden göreve gelmesi halinde  suya zam yapmayacağını belirtti ve “Kendi dönemimiz boyunca maliyeti artsa da zam yapmayacağız.” dedi.
“En son sistem bir arıtma tesisimiz olacak”
Su meselesinin geniş yer tuttuğu ve sorunların irdelendiği programda Ünsal’ın “Bu su sorunu neden çıktı?” sorusuna Azap, şu yanıtı verdi: “O zaman da bizim arıtma tesisiyle ilgili sorunumuz vardı. Ben hiçbir şekilde yeni kaynak bulmadım. Yeni kaynaklar var. Kimse elindeki suyu döküp yeni su vermez. Mahcubiyetimiz var. Elimizde olan imkanlar bunlar. İlçemiz büyüdü abone sayımız arttı. Biz de bu sorunla karşılaştık. Biz Allah nasip ederse en son sistem ve tam otomatik bir arıtma tesisimiz olacak. Cumayeri bizden önce bitirdi çünkü elinde hazır projesi vardı. Biz her şeyi sıfırdan yaptık.”
“Bazı şeyler bir bürokratın elinde değil”
Dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den destek alıp almadığı yanıtlayan Azap, şöyle konuştu: “Bakan bey bizimle çalıştı. Ortak çalıştık. Her toplantıda bu gündeme geldi. Ama bazı şeyler bir bürokratın elinde değil. Basit bir şey değil. Bir şehre arıtma yapıyorsunuz. Önümüzdeki 15-20 yıl bir tesise ihtiyaç olmayacak.”
5 yılda Gümüşova’da neler yaptı?
Ünsal’ın, “Suyu yapamadık ama ne yaptınız?” sorusuna ise Azap, şöyle cevap verdi: “Toplu konut eksiğimizi yaptık. İmar planı rezervimizi yaptık. Bu OSB’miz için de geçerliydi. Belediye meclis üyelerimizin tam onayıyla imar planımız yürürlüğe girdi. Sonra inşaat müteahhitleri burası açılınca konut yapmaya başladı ve konut fazlalığı oluştu. Gümüşova’da kiralar hala 500 TL. Bu sayede hem modern yeni konutlar yapıldı hem de konut fazlalaştı. TOKİ ile 187 dairelik 2+1 konutlar yaptık. Talepleri topladık. Rakam neredeyse tam gelince tüm taleplere karşılık konut yaptık. Başvuru sayısı ne kadarsa o kadar konut yapıldı.”
‘Akraba torpili’ iddialarına nokta koydu: Kontrol merkezi sistemden yapılıyor
Gümüşova Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Azap ayrıca, yapılan bu toplu konutlarda akrabaları olup olmadığı konusuna da açıklık getirdi. Azap, şöyle konuştu: “Gümüşova küçük yer yer birçoğu benim akrabamdır. Ama bu konu benim takdirimde olan bir konu değil. Herkes gelir beyanı ve belgelerini verdi. Şartları sağlamayanları zaten aramadık. Merkezi sistemden bunun kontrolü yapılıyor. Kişilerin kendisine bağlı bir konu değil. Kimse açıkta kalmadı. Başvuranların hepsi aldı.”
“Belediyenin her şeyini yeniledik”
MHP Gümüşova Belediye Başkan Adayı Muharrem Tozan’ın, “Seçim beyannamesinde bulunan 31 maddeden 10 tanesini yaptı” iddiasını yanıtlayan Tozan, şöyle konuştu:
“Ona vatandaş karar verecek. Ne kadar ne yapmışız vatandaş bakacak. En son kararı o verecek. Sadece ana kaynak suyu getirmedim ben. Diğer konular yapıldı. Benden önce, kendi imkanlarımızla, kredi kullanmadan yapılan, benden öncekilerden, hepsinden fazla iş yaptım. Bizim itfaiyemiz yoktu. Traktör tankı ile su taşıyorduk. Vidanjörümüz, hasta taşıma, cenaze taşıma aracımız yoktu. Kamyonları yeniledik. Makam aracımız yoktu, onu aldık. Kanal açma aracımız vidanjörümüz var. Ambulansımız var hasta nakli yapıyoruz. Belediyenin her şeyini yeniledik.”
“Düzce’de ilk olarak mobil uygulamaya geçtik”
“Bana göre yapılan en önemli işlerden biri imar planını yenilemekti.” diyen Azap, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim belediye içinde kendi bilgisayar sistemimizi kablolarımızı yeniledik. Düzce’de ilk olarak mobil uygulamaya geçtik. Her şeyi yapıyorlar. Belediyenin tüm hizmetlerini internet üzerinden sağlıyoruz. Bu altyapıyı yaptık. Önümüzdeki dönemde Akıllı Kent Sistemleri’ni uygulamayı düşünüyoruz.”
“Şehrin gelişmesinde MYO’lar çok önemli”
Gündemdeki konulardan birisinin de meslek yüksekokulları olduğunu vurgulayan Azap, “Biz şehrin gelişmesinde meslek yüksekokullarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. MYO benim belediye meclis üyesi olduğum dönemde kuruldu. Binasını da biz verdik. Düzce Üniversitesi bizim verdiğimiz binayı yetersiz buldu. Biz bunu gündeme aldık, nerede yapabiliriz diye. Önemli olduğu için şehir merkezinde olmasına karar verdik. Kendi arazimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
“En önemli hizmetim OSB”
Yaptığı en önemli işlerden birinin Gümüşova’ya organize sanayi bölgesini kazandırmak olduğunu söyleyen Azap, şu ifadelerde bulundu: “2012 yılında burası OSB olsun diye sadece dilekçe verilmiş. Biz bu konuyu ele aldık. 2014’ün temmuz ayında ilk toplantımızı yaptık. Islah OSB olarak kuruluşu tamamlandı. Belediye adına diğer konuları da gece-gündüz çalışarak tamamladık. Yaptığımız tüm çalışmalar el birliği ile tamamlandı. En son imar planları da yürürlüğe girdi. Yaklaşık bin kişinin hatta en fazla bayan istihdamının olacağı bir işyeri yapılıyor. Şu an zemin etüdü yapılıyor. Önümüzdeki 18 ay içinde inşaatı bitirmek istiyorlar. Bir başka firma daha 158 milyonluk yatırıma hazırlanıyor.”
Azap yeniden seçilmesi ve göreve gelmesi halinde 3 bin kişilik istihdam alanının Gümüşova’ya kazandırılacağını söyledi.
“Sosyal çalışmalara ağırlık verdik, kültürel aktiviteler yaptık”
Belediye başkanlığı süresi boyunca Gümüşova’ya yaptığı hizmetleri anlatmaya devam eden Azap, şunları kaydetti: “Dönemimiz boyunca sosyal çalışmalara ağırlık verdik. Hafta sonu ve iftardan sonra. İlahiyatçılarımız geldi. Misafirimiz oldu. Ali Erbaş hocamız geldi. Diğer çeşitli etkinliklerde de bulunduk. 18 Mart etkinliğimiz kapsamında Serdar Tuncer gelecek. Gümüşova Kültür Merkezi’ne herkesi bekliyoruz. Aynı zamanda kültürel etkinlikler de yaptık. İstanbul kültür turları düzenledik. Bin 200 vatandaşımızı kültür turlarına çıkardık. Kültürel etkinliklerimizi çeşitlendirerek devam ettirmek istiyoruz. Aynı zamanda önemli projelerimizden biri hoş geldin bebek. Bunu yapmak seçim vaadimizde vardı. Başladık devam ediyoruz.  
“Her mahalleye park projemizi gerçekleştirdik”
Köy-mahalle ayrımı yapmadan devam ettiriyoruz. Bebek hediyesi paketimizde bebek bezi ıslak mendil, bebek arabası, puset gibi hediyelerimiz var. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Diğer konu eğitime destek kapsamında eğitim materyalleri sağlıyoruz. Okullara spor malzemeleri sağlıyoruz. Bin ortaokul öğrencisine bin tablet dağıttık. Bakanımız Faruk Özlü’nün katılımı ile düzenlemiştik. Ortaokuldaki öğrencilerimizin hepsi tablet sahibi oldu. Her mahalleye park projemizi gerçekleştirdik. Biz bu park alanlarını çeşitlendirerek devam etmek istiyoruz. Her mahalleye spor yapma alanları yapmak istiyoruz. Sosyal alanları arttırmak istiyoruz.”
“Hastanemizin ulaşım sorunu kalmadı”
Gümüşova Entegre Hastanesi’nde uzman doktor eksikliğine ilişkin soruyu yanıtlayan Azap, “Bizim entegre hastanemizin 24 saat acil servisi var. Burası hastane tabii ki eksiklerimiz var. Bunların hepsi zamanla toparlanır. Tabii ki biz de isteriz. Çalışmalarımızı da yapıyoruz. Ama inşallah bu imkanın da olacağını düşünüyoruz. Çevre düzenlemesini yaptık. Kavşak düzenlemesini yaptık. Hastane ulaşımında sorunumuz kalmadı.” dedi.
“Çok güzel bir pazaryerimiz var, neden değiştirelim?”
Mevcut pazaryeri alanının taşınacağı iddialarını da yanıtlayan Azap, “Pazaryerinin başka yerine taşınması konusu var. Bununla ilgili bir şey düşünmedik. İlçemizin ihtiyacını karşılıyor. 30 yıl sonra gerekirse o zamanın yöneticileri değiştirir. Çok güzel bir pazaryerimiz var, neden değiştirelim?” diye konuştu.
“Şişeleme için kaynak suyu tahsisi alınmıştı, biz ihaleye çıkardık”
Azap ayrıca Yeşilyayla Köyü’ndeki kaynak suyu ile ilgili ortaya atılan iddialara şu yanıtı verdi: “Bizim göreve geldiğimizde, gelmeden önce, Ahmet Bostancıoğlu döneminde çeşitli uğraşılar verilen Yeşilyayla Köyü’nde şişeleme için kaynak suyu tahsisi alınmış. Bu tahsisle ilgili çabalamışlar ama olmamış. Biz bunu o zaman ihale ile devri kararı alınmış. Biz de bunun devamını yaptık. 360 bin artı KDV. Yoksa yapılan masraflar boşa gidecekti. Bu bize gelecek bir içme suyu kaynağı değildi. Biz ihaleye çıkardık ve açık ihale ile devretmiş olduk. Onlar kullanıyor.”
“Eczane sorunumuzun takipçisi olacağız”
Gümüşova ilçe merkezinde eczane olmaması nedeniyle sıkıntı çeken vatandaşa bir söz veren Azap,  “Eczanemiz vardı. Sahibi sağlık sorunlarından dolayı kapatmak zorunda kaldı. Birçok kişi ile görüştük ama ticari bir konu olduğu için kimse cesaret edemedi. Merkezde eczane sorununu gidermek için elimizden geleni yapacağız. Takibini yapacağız.” ifadesinde bulundu.
“Başkasının arazisine ne olduysa benimkine de o oldu”
Kendi arazisini sanayi bölgesi yapması iddialarını yanıtlayan Azap, “Doğru benim o bölgede arazim var. Başkasının arazisine ne olduysa benimkine de o oldu. Ayrıcalık yapılmadı.” dedi.
“İş-Kur personeline broşür dağıttırmadım”
Azap ayrıca, MHP Gümüşova Belediye Başkan Adayı Muharrem Tozan’ın, İş-Kur personeline broşür dağıttırıyor iddiasına, “İş-Kur personeline broşür dağıttırmadım.” yanıtını verdi.
İşte gelecek dönem projeleri…
Gelecek dönem projelerinden de bahseden Azap, şöyle konuştu: “Millet bahçesi haricinde her mahalleye spor alanları oluşturmak istiyoruz. Gençlerle ilgili okul haricinde vakit geçirmeye ihtiyacı olan alanlar lazım. Aynı zamanda konferans salonları lazım. Biz önemli ölçüde mahallelerde gençlik merkezi oluşturmak istiyoruz. Dinlenme ve spor alanları da olsun istiyoruz. Bizim konut alanları oluşturmak hedefimiz de devam ediyor. 2. etap TOKİ yapacağız. Suyu zaten halletmiş olacağız. Aynı zamanda altyapı ve yollarla ilgili çalışmalar da sürecek. Meslek edindirme kurslarını açmak istiyoruz. Böylece gelişen sanayiye de katkı sağlayacak. Ücretsiz internet alanları oluşturmak istiyoruz. Herkeste akıllı telefonlar var. Vatandaşın isteklerine bu anlamda cevap vermek istiyoruz. Her mahallede spor alanlar oluşturmak istiyoruz. Gençlerimizin enerjisini boşaltacağı, spor faaliyetlerinde bulunacağı alanlar olsun istiyoruz. Fatih Mahallesi ile Merkez Mahalleyi bağlayan alt geçidimiz vardı. Şimdi duble yol olunca merkezde de dalçık yapıldı. Biz iki mahalleyi birbirine bağlayacağız.
“Hayalim, ilçeye otoyol giriş-çıkışı; takipçisi olacağız”
Biliyorsunuz Kuzey Çevre Yolumuz açıldı. Biz bu çevre yoluna Çilimli’den Gümüşova’ya bir bağlantı yapma talebimiz var. Bunun takipçisi olacağız. Kuzey çevre yoluna bağlantımız olacak. İlçemizin en önemli ihtiyaçlarından biri de otoban bağlantısı. Düzce’de yapıldı ve ciddi oranda rahatlama oldu. İnsan kullanılmayınca farkına varıyor ihtiyacın. Bizde de bu ihtiyaç var. OSB’miz gelişiyor. Gidiş-geliş fazla olunca bu işin de takipçisi olacağız. Benim hayalimdir bu proje. Gümüşova’dan otoyol giriş çıkışlarımızın olması için elimizden geleni ardına koymayacağız.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri