TABURCU OLANLARIN YERİNE YENİ HASTALAR GELİYOR

Sağlık 7 Ekim 2020 15:01
Videoyu Aç TABURCU OLANLARIN YERİNE YENİ HASTALAR GELİYOR
A
a

Koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Ferhan Kerget, 'düğün nişan ve cenaze merasimlerinden uzak durun' çağrısı yaptığı vatandaşları maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Düzce’de karamsar tablo
Koronavirüsle mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanları pandemi servislerinin bulunduğu Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde taburcu edilen hastaların yerine yeni gelen hastaları iyileştirmek için canla başla çalışıyor. Düzce’de 6 Ekim Salı günü itibariyle toplam vaka sayısı 3 bin 47’ye yükselirken, vefat eden hasta sayısı 21, iyileşen ise 2 bin 700 olarak kayıtlara geçti.
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Ferhan Kerget, yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarında artış olduğuna dikkat çekti. Pandemi başlangıcında yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların koruma altında olduğunu anımsatan Kerget, “Normalleşme süreciyle kronik ve yaşlı hastalar çoğaldı." dedi.
20’li, 30’lu yaşlardan hastalar var
Serviste ve yoğun bakımlarda genç hastaların da bulunduğuna dikkati çeken Kerget, "Hastalığı ağır geçiren genç hastalarımız da var. Gençlerden yoğun bakımdan takip ettiğimiz 28, 30 ve 40'lı yaşlardan hastalar var. Yoğun tempo yaşıyoruz. Sürekli servisler doluyor, taburcu olanların yerine yeni hastalar geliyor.” diye konuştu.
Hastaların çoğuna Kovid-19'un, düğün gibi kalabalık ortamlardan bulaştığını ifade eden Kerget, hastaların da bu durumun farkını ve ciddiyetini hastaneye yattığında anladığını söyledi.
Kerget, kapalı alanlarda çok fazla durulmamasını, mümkünse kalabalık ortamlara hiç girilmemesini ve maske kullanılmasını hatırlatarak "Bir dönem çok büyük salgın nedenini düğünler sebebiyle yaşadık. Tüm hastaneye yatan hasta ve yakınları, 'hocam başımıza gelmeyince anlayamıyoruz. Bilmiyorduk, bilseydik yapmazdık, düğüne ve nişana katılmazdık' diye cümle kuruyor ama keşke başımıza gelmeden anlayabilsek ve tedbirimizi alsak çünkü hastalık zorlu süreç." değerlendirmesini yaptı.
Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Kerget, maskenin virüsten koruyuculuğunun üst düzey olduğuna işaret ederek insanların sevdiklerini ve kendileri koruması adına dışarıda maskesiz dolaşmamasını istedi.
Vatandaşlardan maske takmalarını rica eden Kerget, sözlerini şöyle tamamladı:
"Maske korumasaydı hepimiz hasta olurduk. Bu kadar yoğun viral yükün içinde çalışıyoruz. Maske, mesafe ve hijyen sayesinde hepimiz korunuyoruz. Sosyal mesafeye dikkat etmek lazım. Hastalarda en çok gördüğümüz bulaşı şekli cenaze, düğün ve nişan merasimi gibi kalabalık ortamlar. Bu dönemde buralardan uzak duralım."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri