SÜRÜCÜLER DİKKAT! CEZA DÖNEMİ BAŞLADI

Gündem 24 Eylül 2018 16:54
Videoyu Aç SÜRÜCÜLER DİKKAT! CEZA DÖNEMİ BAŞLADI
A
a

Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Düzce’de kural ihlali yapan sürücülere Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)’nde mevcut 123 kamerayla cezai işlem uygulanmaya başladığını açıkladı. Bu sistemlerin can ve mal güvenliği için hizmete sokulduğunun altını çizen Deniz, vatandaşların desteğini istedi.

Trafik akışının kontrol edilmesi, ulaşımın denetlenmesi ile can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla kurulan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin Düzce’de ne zaman devreye gireceği merak konusu olmaya devam ediyor. Bu konuda dün Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz’den önemli açıklamalar geldi. Düzce 112 Çağrı Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ve polislerin takibini yaptığı EDS Kontrol Merkezi’ni ziyaret eden Deniz, şu bilgilendirmelerde bulundu:

Emniyet kemeri takmama, telefonla konuşma ve kırmızı ışık ihlali…”
“Özellikle emniyet kemeri takmama, telefonla konuşma ve kırmızı ışık ihlali birçok ilde olduğu gibi Düzce’mizde de fevkalade ihlal edilen bir durumdur. Tabii netice itibariyle teknolojinin gelişmesiyle beraber bunların kontrolü, kontrol sıklığı, yoğunluğu, imkanı daha da genişliyor. Burada amacımız vatandaşları cezalandırmak onlara ceza yazmak değildir ama bütün medeni ülkelerde olduğu gibi kurallara uymamız kendi can güvenliğimiz, emniyetimiz açısından çok önemli. Dolayısıyla birkaç gündür bu sistem üzerinden uygulamalarımız başladı. Biz tabii vatandaşlarla görüşmelerimizi bu anlamda yapıyoruz. Tekrardan uyarıyoruz, derdimiz ceza kesmek değil, hepimiz kurallara uyarsak can güvenliğimizi sağlamış olacağız. Dolayısıyla bizim de ceza kesmek gibi bir ihtiyacımız kalmayacak. Sistemlerimiz o kadar gelişmiş ki bundan kurtulmak mümkün değil. Hatta eğer gerekirse kamu görevlilerini aldatmaya yönelik başka bir adli işlem yapmamız da söz konusu olabilir.”

Hepsi can ve mal güvenliğimiz için”
EDS ile ilgili de açıklamalarda bulunan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, bir günlük deneme sonucunda ortaya çıkan çarpıcı rakamları paylaştı:“Trafik ülkemizdeki en büyük sorunlardan bir tanesidir. Netice itibariyle devletimizin bu konuda koyduğu kurallar, belediyemizin yapmış olduğu bu elektronik sistemler, yine güvenli bir şekilde insanlarımızın seyir etmesi, can ve mal güvenliğini sağlaması tabii ki hepimiz kurallara uyacağız. Kurallara uyarak can ve mal güvenliğimizi sağlamış olacağız. Bugün, yarın bir çalışmaları var. Nasıl yapılabilir? Bunun mevzuat anlamında çalışmalarını başlattık. Bu çalışmalar belediyemizin öncülüğünde yapılacak. Bunun çalışmaları yapılıyor ve bugün, yarın herkesin nasıl yapılacağı konusunda haberi olur. Size bir tane örnek vermek istiyorum, lütfen bunu dikkate alın. Tabii bu sistemler kurulduğunda bir deneme yapıyoruz. Bir günlük denemede sadece bin 200’e yakın kırmızı ışık ihlali yapıldı. Hız ve diğerlerini söylemiyorum. Bu, hiçbir şekilde kabul edilir bir şey değil. Hepiniz görüyorsunuz, kırmızı ışıkta geçti, vurdu, öldü, yaralandı gibi kazalar oluyor. Dolayısıyla biz bu sistemleri devreye aldığımızda bütün vatandaşlarımızın desteğiyle bir canı kurtarsak, bir yaralıyı kurtarsak, hadi insanlar yaralanmadı ama binlerce araç hasar görüyor. Bunların hepsi milli servet. Dolayısıyla bunlar çok önemli sistemler ve gelişmiş ülkelerde sistemler bu şekilde işliyor. Artık ülkemizde de Düzce’mizde de bunlar yavaş yavaş yapılacak. Son kez söylüyorum bunların hepsi can güvenliğimiz, mal güvenliğimiz için.”

Ayın 21’inden itibaren yetkili arkadaşı görevlendirdik”
Sistemle ilgili bilgi veren Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Müdürü İsmail Caran ise şu ifadelere yer verdi: “Trafik kazalarının önlenmesine yönelik olarak İçişleri Bakanlığı talimatları, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden gelen talimatlar neticesinde ilimizde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ve PTT kameraları konusunda ayın 21’inden itibaren yetkili arkadaşı görevlendirdik. Bu arkadaşımız kırmızı ışık ihlali yapan kişiler, cep telefonuyla konuşan kişiler ve emniyet kemeri takmayan kişiler üzerinde çalışma yapacaktır. Vatandaşların can ve mal kaybını önlemeye yönelik programdır.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri