SÖZ VATANDAŞTA

Gündem 21 Eylül 2018 17:18
Videoyu Aç SÖZ VATANDAŞTA
A
a

Düzce’nin kalbi konumundaki İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapatılmasının üzerinden 1 yılı aşkın süre geçti ancak ne sıkıntılar ne de tartışmalar bitmedi. Yasak olmasına rağmen caddeye sık sık araçların girmesi hem yayaları hem de tramvay seferlerini olumsuz etkilerken, Düzce için büyük önem teşkil eden cadde ile ilgili talep ve şikayetleri yerinde dinledik. İstanbul Caddesi’nin yeniden trafiğe açılması taraftarı olanlar da vardı, mevcut yayalaştırma projesinin zenginleştirilmesi yönünde fikir beyan eden de…

Düzce Belediyesi tarafından İl Trafik Komisyonu oluruyla 4 Temmuz 2017 tarihinde araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılan İstanbul Caddesi, trafiğe kapatıldığı günden itibaren tartışma konusu olmaya devam ediyor. Nostaljik kırmızı tramvayla renklendirilen caddeye son günlerde yasağı takmayan sürücülerin araçları ile giriş yapması tepkilerin giderek artmasına neden oldu. Kimi vatandaşlar denetimlerin sıklaştırılmasını isterken, kimisi ise “Böyle olacağına tekrar açın!” çağrısı yaptı. Bu gelişmeler ve Düzce Belediyesi’nin “Caddenin akıbetini halkın çoğunluğu belirler” açıklaması ışığında haber ekibimiz soluğu caddede aldı. Aldığımız cevaplara bakıldığında, denetim yetersizliği ve Nostaljik Tramvay Projesi’nin tam organize olamamasının vatandaşı ve bölge esnafını ikiye böldüğü ortaya çıktı.

Bu da motorlu taşıt trafiğine kapalı saatlere riayet edilmediğini gösteriyor”
Cadde esnaflarından Kuyumcu Namık Kartal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:“Yerel seçimler öncesi eski başkanın vaatleri arasında yer alan proje, sürpriz olmadı. Yeni alınmış bir karar değil ama uygulamaya geçerken ilk altı ayımız sıkıntılı geçti. Açılmasını ve açılmamasını isteyen esnaflar arasında ihtilaf oldu ama artık alıştık. Ticari anlamda biraz azalmaya sebep oldu ama bunu sadece cadde trafiğine bağlamak yanlış olur. Çeşitli dış sebepleri de var. Yine de genel olarak memnunuz. Öğle saatlerinde bile dışarda pek çok araba görebilirsiniz. Bu da motorlu taşıt trafiğine kapalı saatlere riayet edilmediğini gösteriyor.”

Çünkü araçların hemen gelip ihtiyaçlarını alıp gitmesini engelleniyor”
Bir diğer esnafımız Yavuz Algün ise şöyle konuştu: “İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapanması güzel oldu. İşlerimizde bir eksiklik yok ama caddenin bir eksiği var. Daha önce de belirttik. Tramvay yolunun biraz daha ortalanması gerekirdi. Böylece Büyük Camii sokağı ve çevre esnafının da canlanmasını isterdim. Zabıtaların belirlediği saate kadar trafiğe kapalı olmasının zararı yok artısı var. Vatandaş yürüyerek alışveriş yapıyor ama diğer dört sokağımızdaki vatandaşlarımızın mağdur olduğunu görüyoruz. Caddenin kapanmasının pastane, kafe gibi gıda sektöründe faaliyet gösteren olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Çünkü araçların hemen gelip ihtiyaçlarını alıp gitmesini engelleniyor.”

Eksikler olur ama sonradan yapmak lazım“
Ayakkabıcı Ramazan Köseoğlu ise trafiğe kapanan yolun durumunu farklı bir gözle değerlendirerek şu ifadeleri kullandı: “Bu yolun yeniden açılmasını istiyoruz çünkü esnafın işi bitti. Yol kapalı olunca vatandaş arabalarıyla gelemiyor. Arabasını uzak yerde bırakıyor ve Düzce’nin merkezine gelemiyor. Yeniden açılmasını istiyoruz. Geçen yıl bu yıldan çok daha güzeldi. Bu sene zayıf, işler durdu. Yapılan işlerde eksik illaki oluyor. Hiçbir iş dört dörtlük olmuyor. Eksikler olur ama sonradan yapmak lazım. “

Vatandaş olarak “Mağduruz” dememiz yanlış olur”
Vatandaşlardan Tuncay Yünoğlu da yolun trafiğe kapatılması sonrası yaşanan süreci şöyle değerlendirdi: “Bu caddenin kapalı olması vatandaş olarak bizi çok fazla etkilemedi. Bu konuda çoğunlukla esnaflar sıkıntı yaşıyor. Vatandaş olarak “Mağduruz” dememiz yanlış olur. Zaten bu caddenin kapalı olduğu zamanlarda da araçları görüyoruz. Nasıl bir ihtiyaçtan dolayı geziyorlar bilmiyorum ama sık sık olmasa da bu caddede araçları görüyoruz. Vatandaş da nasıl olsa trafiğe kapalı diye yola dikkat etmiyor. Ben görüyorum vatandaşın dibine kadar araç yanaşıyor, vatandaş sağına soluna kapalı diye bakmıyor. Benim düşüncem belediye yetkililerinin bütün paydaşlarıyla bu durumu değerlendirmesi gerekiyor. Bu konuda herkes az bir şey dertlidir. Memnun olan var, olmayan var. Ben, bazı şeylerin sırf görüntü olsun diye yapıldığına inanıyorum. Yani mış gibi yapmaktansa değerlendirilip ele alınması gerekiyor. Mesela tramvay, ben tramvayın burası için çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bu ve buna benzer bir çok şeye harcanan paranın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bir şey yapılırken bunun enine boyuna araştırılıp, değerlendirilip, ondan sonra hayata geçirilmesi daha uygun olur. “Ben yaptım, oldu”dan ziyade bunu böyle yapsak daha iyi olur diye düşünüyorum.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri