SONUNDA BAŞLIYOR

İlçe Haber 21 Aralık 2016 16:11
Videoyu Aç SONUNDA BAŞLIYOR
A
a

Geçmişi 1200'li yıllara dayanan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Akçakoca'nın en önemli tarihi değerlerinden Ceneviz Kalesi'nin restorasyonu uzun süren bir bekleyişin ardından sonunda başlıyor. Aslına uygun şekilde yapılacak çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1.3 milyon TL ödenek aktarıldı. Daha önce verilen tarihlerin tutmaması sonucu gecikmeli olarak ihale aşamasına gelen restorasyonun yaz sezonuna yetişmeyeceği öngörülüyor.

2013 yılından bu yana restorasyonu gündemde olan ve bu doğrultuda geçici olarak Akçakoca Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Tarihi Ceneviz Kalesi için beklenen proje nihayet hayat geçiriliyor. Akçakoca Belediyesi’nin kalede yaptığı geçici hizmet binalarının yıkılıp kaldırılmasının ardından restorasyona hazır halde bekleyen Ceneviz Kalesi'nde 3 yıl aradan sonra gerekli düzenlemeler için harekete geçiliyor.

Ceneviz Kalemizi yeni yüzü ile turizme kazandırıyoruz”
Akçakoca’nın önemli turizm değerlerinin başında gelen ve turistlerin uğrak yeri olan Tarihi Ceneviz Kalesi'ne yönelik hazırlanan restorasyon projesi için ihtiyaç duyulan kaynağın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilmesi ile düğmeye basıldı. Aslına uygun şekilde yapılacak restorasyon çalışması ile ilgili gerekli ödeneğin sağlandığını belirten Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici konu ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede, “Akçakoca’mızın en önemli değeri olan UNESCO geçici miras listesinde olan Ceneviz Kalemizin restorasyon projesi için bugün (21 Aralık) itibari ile 1.3 milyon TL özel idare hesabına tahsisli olarak aktarılmıştır. En kısa süre içerisinde işlemler tamamlanıp ihalesini gerçekleştirip restorasyonu tamamladıktan sonra Ceneviz Kalemizi yeni yüzü ve hali ile turizme kazandırıyoruz, hayırlı uğurlu olsun.” ifadesine yer verdi.

İhale 2017 yılına kaldı
Öte yandan yaklaşık 8 asır önce Cenevizliler tarafından yapılan kalenin restorasyonu sürekli gecikmelere sahne oldu. Geçtiğimiz yıl “2016 yılının ilk yarısına kadar ihaleye çıkılacak” açıklaması yapılan kale için beklenen ödeneğin 2016'nın son günlerinde gelmesine bağlı olarak ihale süreci yeni yıla sarktı. Bu nedenle 2017'nin yaz aylarına kadar kalenin turizme açılması zor bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri