SOBACILIK ZANAATİ CAN ÇEKİŞİYOR

Gündem 9 Ekim 2018 14:14
Videoyu Aç SOBACILIK ZANAATİ CAN ÇEKİŞİYOR
A
a

Kışın artık kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde yılın sadece 3 ayı iş yapabilen sobacılar çok dertli. Düzce’de doğalgazın giderek yaygınlaşması nedeniyle eskisi kadar satış yapamadıklarını belirten sobacılar, “Doğalgaz soba sektörünü bitirdi.” tespitinde bulundu.

Her kış hava kirliliği ile mücadele eden Düzce’de doğalgaz kullanımının teşvik edilmesi ile birlikte kömürle ısınmaya olan rağbet giderek azalıyor. Bir çok hastalığa davetiye çıkartan kirli havanın önlenmesi için Düzce Valiliği öncülüğünde süren doğalgazı yaygınlaştırma seferberliği nedeniyle soba satışlarında durgunluk yaşanıyor. Yılın 3 ayı satış yapan diğer ayları ise imalatla geçiren sobacılar, bu kışa hüsranla giriyor. Doğalgaz kullanımının artması nedeniyle soba satışlarının durma noktasına geldiğini belirten esnaflar, dövizdeki dalgalanmaların da her sektör gibi kendilerini olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

Her geçen gün soba satışları azaldı”
Her geçen gün soba satışlarının azaldığını belirten Sobacı Nedim Bayraktar, “Sobacının 3 ay sezonu vardır. 9 ay boyunca oturuyor imalatını yapıyor. Dolar da, Euro da 2’ye katladı. Vatandaş gelip 1000-1500 lira verip soba alamıyor. Kredi kartına versen faizlerde yükseldi veremiyorsun.” dedi.

Çoğu insan soba yakmayı bilmiyor”
“Sobanın verdiği tadı hiçbir doğalgaz vermez.” diyen Sobacı Nedim Bayraktar, çoğu insanın soba yakmayı bilmediğine dikkat çekerek, “Bilmedikleri için zehirlenmeler oluyor. İnsanlar bilgisizler soba yakma konusunda. Köylerin çoğunda kalorifer sistemi var. Doğalgaz olmasa bile kazan konuluyor. Köyde 5 tane soba kullanacağına insan 1 kazanla ısınıyor. Bu durum da bizi ister istemez etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Baca temizliği önemli…
Doğru soba kullanımı hakkında da bilgiler veren Bayraktar, “İnsanlar sobalarının kullanışına bakacak, bacanın temiz olmasına bakacak. İlk önce bacalarını temizleyecekler. İnsanlar biraz lükse alışkın olduğu için “Tasarruf etmiyor, soba ısıtmıyor” diyor ancak soba aynı sobadır. Sobanın pisliği var, odun kömür derdi var. Doğalgazda insan parasına göre yakıyor, pisliği yok. Ne kadar fiyatlı olsa da insan doğalgaz her zaman uygundur. Ama ısınamadığı için insanlar soba alıyor ekmek pişiyor, yemek pişiriyor.” ifadelerini kullandı.Diğer bir esnaf Erol Gegiç ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Doğalgaz yayıldığı için sobacılık mesleği ölmek üzere. Yeni yapılan binalarda baca sistemi yok sadece bir baca veriliyor onunla ısınmak imkansız. Yetkililer bu kadar nasıl güvenebiliyor. Elektrik kesintisi olduğu zaman doğalgaz kesimleri olduğu zaman nasıl bir problemle karışılacağımızı bilmiyoruz.”

Soba alırken dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı: “Kalite ve yedek parçası var mı, satılan ürünün arıza yaptığı zaman yedek parçası bulunabilir mi buna dikkat etmesi gerekiyor. Soba sektörü bitmek üzere. Doğalgaz bizim bu bölgede tamamen soba sektörünü bitirdi.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri