ŞİRKETİ BELEDİYE DEĞİL, GİRİŞİMCİ KURACAK

Gündem 22 Kasım 2019 16:49
Videoyu Aç  ŞİRKETİ BELEDİYE DEĞİL, GİRİŞİMCİ KURACAK
A
a

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yeni “Toplu Ulaşım Sistemi”ni tanıttı. Düzce Belediyesi Meclis Salonu’nda ilgili kesimlerin katılımıyla düzenlediği toplantıda konuşan Özlü, kooperatifleşme değil şirketleşme üzerinde durulduğunu belirterek, “Girişimci arkadaşlardan bir şirket kurmalarını talep edeceğiz. Düzce Ulaşım A.Ş. kurulan bu konsorsiyum ya da şirket ihale ile bu hizmeti sağlayacak, biz kurum olarak hizmet alacağız.” dedi. Mevcut sistemde ulaşımdan yılda 8 Milyon TL zarar edildiği yinelenirken, yeni sistemde, hatların bölünerek gerekli yerlere aktarma istasyonları oluşturulacağı bildirildi.

Dr. Faruk Özlü başkanlığında Düzce Belediye Meclisinde düzenlenen ‘Toplu Ulaşım Sistemi Proje’ tanıtım toplantısına TSO Başkanı Tuncay Şahin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal, STK temsilcileri ve iş adamları katıldı.
“Otobüslerimiz büyük, yolcu sayısı az”
Uzman isimlerin hazırladığı proje hakkında konuşan Başkan Özlü şehir içi toplu ulaşım sisteminin yıllık 8 Milyon TL’den fazla zarar ettiğini yineleyerek, “Arkadaşlar biz bu sistem üzerinde geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana çalışıyoruz. Yani seçimin hemen ardından gündemimize aldığımız konu bu oldu. Yılda 8 Milyon TL zarardan söz ediyoruz, bu meblağ Düzce için çok önemlidir, yazık bu zarara. Bu para ile Asar Suyu rekreasyonunu baştan sona yapabiliriz. Mahallelerimize pazaryeri, talep edilen her projeyi yapabiliriz. Hatlarımızın ciddi bir optimizasyona ihtiyacı var. Buraya en uygun projeyi hazırlayan arkadaşların 6 aylık gözlemi var, sistemi yeniden yapılandırıyoruz. İlimizde günlük 50 bin yolcu toplu ulaşımı kullanıyor. Otobüslerimiz büyük, yolcu sayısı az. Elimizdeki araçlar eskidi, bir otobüsün günlük yaptığı kilometre 300’ü buluyor. Buna acilen çözüm üretmek zorundayız.” şeklinde konuştu.
Şirketi belediye değil, girişimci kuracak
Düzce Ulaşım A.Ş. fikrinin nasıl ortaya çıktığı ve sistem hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, toplu ulaşım sistemini işletecek girişimcileri bu projeye teşvik edeceklerini söyleyerek, “Ulaşım sisteminde kooperatif kurulması ve bu şekilde işletilmesi hem kurumun sağlamlığı hem de sermaye açısından riskli görünüyor. İhtimal ve seçenekleri değerlendirdik. Düzce’nin toplu ulaşımına en uygun olan ve kurumumuzu zarardan kurtaracak olan bir şirket eliyle bu hizmetin sağlanmasıdır. İhale sistemi ile yapacağımız bu çalışmada girişimci arkadaşlardan bir şirket kurmalarını talep edeceğiz. Düzce Ulaşım A.Ş. kurulan bu konsorsiyum ya da şirket ihale ile bu hizmeti sağlayacak, biz kurum olarak hizmet alacağız. Bilet fiyatları, otobüslerin donanımı, hatların sistemi tamamen bizim kontrolümüzde olacak. Bakın arkadaşlar bize söyleyenler oldu, daha önce yapıldı diye. Bu öyle bir iş değil, biz hat satmıyoruz.” dedi.
Hatlar bölünecek, aktarma istasyonları oluşturulacak
Yeni projenin hakkında sunum yapan Ulaşım Uzmanı Bekir Ilıcalı, mevcut durum, öneriler ve proje içeriği hakkında bilgiler aktararak sahada yürütülen çalışmalarda toplu ulaşım sisteminin teknik ve nicelik durumlarını aktaran Ilıcalı, “Üniversite, hastane ve şehrin ana merkez noktaları yolcu üretimi açısından önemli yerlerdir. Mevcut durumda 51 km uzunluğunda bir hat olduğunu tespit ettik, bu bir yolcunun yaklaşık 1,5 saat sistem içinde kalması demektir. Büyükşehirlerde dahi en uzun hat 20 km üzerine çıkmaz. Bu sistemi hatları bölerek ve gereken yerlerde aktarma istasyonları oluşturarak yeniden düzenlemek gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Toplantı, ulaşım uzmanlarının konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtlaması ve hazırlanan örnek hatlar ile elektronik sistem hakkında bilgiler aktarması ile sona erdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri