SEÇİM ÖNCESİ “İNDİRİMLER MECLİSİ”

Gündem 16 Kasım 2018 17:27
Videoyu Aç SEÇİM ÖNCESİ “İNDİRİMLER MECLİSİ”
A
a

Düzce Belediye Meclisi’nin kasım ayı üçüncü oturumunda yapılan bütçe görüşmelerinde bir önceki yıl 20 metreküpe kadar 2,29 kuruş olan su bedeli 0,4 kuruşluk indirimle 2,25 kuruş; 20 metreküpten sonrası için 2,79 kuruş olan su bedelinin ise 2,70 olmasına karar verildi.

 

Düzce Belediye Meclisi kasım ayı üçüncü oturumu geçtiğimiz perşembe akşamı Düzce Belediye Meclisi Başkanvekili Salih Keskinli başkanlığında toplandı. Mecliste, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Selahattin Sert, 2019 yılı bütçesine ilişkin komisyonda yapılan çalışmalarla ilgili meclis üyelerine sunum yaptı. Bütçe görüşmelerinden bu yıl “indirim” adı altında ilginç kararların çıktığı görüldü. Yapılan açıklamada, vatandaşların belediyeye ödediği vergi ve bazı ücretlendirmeler konusunda yapılan komisyon görüşmelerinden çıkan ve meclise sunulan öneriler doğrultusunda yaklaşık 40 kalemde indirim yapılmasının oy birliği ile kabul edildiği bildirildi.

Suya 0,4 kuruşluk indirim

Buna göre, 2019 yılında meskenler için 20 metreküpe kadar olan su kullanımının birim fiyatı 2,57 olarak önerilirken belediye meclisinde bu oran, 2,29 olan birim fiyatı 0,4 kuruş indirime gidilerek 2,25 olarak, kararlaştırıldı. Ayrıca 20 metreküpten yukarısı için de 3.10 olarak önerilen su bedeli meclisten çıkan karara göre, 2,76 iken 2,70 olması kararlaştırıldı.

Aynı şekilde ticari alan, inşaat ve fabrikalarda da önemli oranlarda indirim yapılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, vatandaşlardan sıkça şikayet alınan su abone ücretlerinde de indirime gidildiği bildirildi.

Su abone bedellerinde yüzde 28’in üzerinde indirim

Vatandaşın ve Düzce’de öğrenim gören öğrencilerin Başkan Ay’a ilettikleri şikayetlerinden birisi olan “Yeni Abone Depozito” ücretlerinde de indirime gidildiği belirtildi. Buna göre su abone bedelleri 420 TL iken yapılan yeni düzenleme ile bu ücret 2019 yılı için 300 TL’ye indirildi. Ayrıca şehit aileleri, dul ve yetimleri ile gazilerden su abone depozito ve bağlantı ücreti alınmamasına ilişkin hüküm konulması karara bağlandı.

Evsel Atık Vergisi’nde indirim yok

Meclis toplantısında yapılan görüşmelerde su faturalarına yansıtılan Evsel Atık Vergisinde de 2017 yılında yapılan yüzde 50 indirimli uygulama 2019 yılında da aynı şekilde devam ettirilerek ücretlendirme oranında herhangi bir değişiklik yapılmaması kararlaştırıldı.

Meclis toplantısında tüm müdürlüklerin bütçe ve gelir kalemleri de görüşülürken Fen İşleri Müdürlüğünden iş makinesi kiralamalarına ilişkin ücret tarifelerinde de indirimler yapıldığı belirtildi. Yine itfaiye baca temizliği, eğitimler ve motopomp ücretlerinde de indirimler yapılması karara bağlandı. Birçok kalemde de zam uygulanmayarak fiyatların aynı şekilde 2019 yılında da uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri