SALGIN HIZLI, AŞILAMA YAVAŞ

Sağlık 22 Mart 2021 15:35
Videoyu Aç SALGIN HIZLI, AŞILAMA YAVAŞ
A
a

Düzce’de yeni tip koronavirüse yakalananların sayısı dün tespit edilen 55 vaka ile birlikte 30 bini geçti. Aktif vaka sayısı da uzun bir süreden sonra 500’e yaklaştı. Diğer taraftan mutasyon virüs nedeniyle salgının hızla yayıldığı şu günlerde, aşı uygulamasının yavaş ilerlemesi mücadeleyi zorluyor.

İllere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (COVİD-19) güncel vaka sayılarını göre geçtiğimiz hafta 81,63 vaka sayısı olan Düzce’nin 95,28’e yükselmişti.
Geçen hafta alınan bir süre daha mevcut tedbirlerle devam edilmesi kararının ardından risk haritası güncellenmedi. Ancak, olası bir yeni kararda Düzce’nin kırmızı renge boyanarak yüksek riskli illerden çok yüksek riskli iller kategorisine geçmesine yalnızca 4,72 puan kaldı.
VAKA VE AKTİF VAKA SAYILARI ARTIYOR
Düzce’de artışın kırmızıya dayandığı bugünlerde Mart 2020’den bu yana tespit edilen vaka sayısı da 30 bini geçti. 29 bin 407 kişi ise hastalığı atlattı. Vaka sayısının artmasıyla aktif vaka sayısı ise 490’a ulaştı. Hastalığı ağır geçiren 19 kişinin tedavileri de pandemi yoğun bakım servislerinde sürüyor.
SON BİR HAFTADA YALNIZCA 637 VATANDAŞA İLK DOZ AŞI YAPILDI
Yeni tip koronavirüs salgınının sona ermesi için en büyük gelişme olan aşılama da ise aşı yapılan yeni vatandaş sayısı 637 oldu. 9 bin 414 vatandaşa ise ikinci doz aşıları uygulandı. Son haftada yapılan aşılarla birlikte uygulanan toplam aşı dozu sayısı 64 bin 900’e ulaştı. 40 bin 545 kişi birinci doz aşısını olurken 24 bin 354 kişi ise ikinci doz aşısını olarak aşılama sürecini tamamladı.
60 YAŞ ÜSTÜNE AŞILAMA BAŞLAYACAK
Aşı stoklarında yaşanan azalma nedeniyle ikinci doz aşısını olacak vatandaşlara öncelik verilmiş ve son bir aydır aşı takvimi güncellenmemesi nedeniyle aşılama çalışmaları yavaşlamıştı. Öte yandan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre 60 yaş üstü vatandaşlar bu hafta içinden itibaren aşılanmaya başlanacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri