SAHTE KASAPLARA DİKKAT

Gündem 19 Ağustos 2018 12:39
Videoyu Aç SAHTE KASAPLARA DİKKAT
A
a

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşların kurbanlarını kör bıçaklarla kesmemesi ve işinin ehli kasaplara güvenmesi gerektiği yönünde açıklamalar yapan esnaf örgütleri, ayrıca yerel yönetimlerin sağladığı kurban kesim hizmetinin iyileştirilmesi talebini dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) ile Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER)’nden vatandaşlara doğru kesim ve sahte kasaplar konusunda benzer uyarılar geldi.

“Kör ve ucuz bıçaklarla kurban kesmeyin”
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Vatandaşlarımız kalitesiz, kör, ucuz bıçaklarla kurbanını kesmemeli.' dedi.Kör, kalitesiz bıçaklarla ya da yanlış kesme teknikleriyle her yıl 20 milyon TL değerindeki derinin ziyan olduğuna dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti: “Belediyeler vatandaşlar için uygun kurban kesim yerleri tahsis etmeli. Kurban kesmekte acemi olanlar ise kurbanını mutlaka kasap esnafına kestirmeli. Çünkü doğru olmayan kesme şekilleri ile hayvanın derisi, kemiği, eti ziyan oluyor. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise Kurban Bayramı döneminde ortaya çıkan sahte kasaplar. Vatandaşlarımız kesinlikle bunlara kanmamalı. Kurbanını oda kaydı olan, vergisini veren kasaplara emanet etmeli. Belediyeler vermiş olduğu kurban kesim hizmetlerini iyileştirmeli. Kesim için daha çok ve geniş alanlar sağlanmalı.”

“İşini bilmeyen sahte kasaplara dikkat”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus da TESK Başkanı Palandöken’in sıraladığı uyarıların aynılarına temas ederek, “Vatandaşlarımızı kesime uygun olmayan bıçaklarla kurban kesmemeleri ve işini bilmeyen sahte kasaplara dikkat etmeleri konusunda uyarıyoruz. Bu durum hem hayvan için bir eziyet hem de deriye zarar verdiği için ikinci bir ziyan durumudur.” ifadelerini kullandı. Ayrıca belediyelere vermiş oldukları kurban kesim hizmetlerini iyileştirme ve geliştirme çağrısı yaptı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri