SAĞLIK SEN’DEN EK ÖDEME SİSTEMİNE TEPKİ

Gündem 6 Aralık 2018 12:16
Videoyu Aç SAĞLIK SEN’DEN EK ÖDEME SİSTEMİNE TEPKİ
A
a

Sağlıkta çalışanların performansına dayalı bir şekilde gerçekleştirilen ek ödemelere Sağlık-Sen Düzce Şubesinden tepki geldi. Sendikanın Düzce Şube Başkanı Cihan Özal tarafından yapılan açıklamada, her uygulamanın bir miadı olduğu ve bu uygulamanın miadını doldurduğu dile getirildi.

Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özal ek ödeme sistemine tepki gösterdi. Yapılan yazılı basın açıklamasında, uygulamanın yanlış yönelimleri ve artık miadını doldurmuş olması üzerinde duruldu.

“Motivasyonsuzluk kaynağı haline gelmiştir”

Döner sermaye sisteminin aksadığını ifade eden Özal, “Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sistemimizin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sistemi artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde motivasyonsuzluk kaynağı haline gelmiştir. Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa sistemlerin de son kullanma tarihi vardır ve Döner Sermaye Sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur” şeklinde konuştu.

“Bu dağılım adaletsiz”

Çalışanların uygulamaya bakış açısına da değinen Özal, “Genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya alamamakta, hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar. Çalışanların neredeyse tamamı bu dağılımın adaletsiz olduğunu düşünmektedir. Sonuç olarak birkaç yıl içerisinde hekimler dâhil tüm çalışanlar sadece sabit ek ödemeye mahkûm kalacaktır.” dedi.

“Yanlış uygulamalar ve yönelimler artmış ve artmaktadır”

Uygulamada birçok yanlış yönelim olduğunun üzerinde duran Şube Başkanı Özal, “Sendikamızın açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, yüzde 1 hesaplanması kazanımı elde edilmişse de Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda yüzde 46,5 yerine yüzde 39,5’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki %37’nin altına düşmüştür. Sistemde uzun zamandır köklü değişiklikler yapılmadığından, yanlış uygulamalar ve yönelimler artmış ve gün geçtikçe artmaktadır.” ifadelerini kullandı. Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özal konuşmasını, döner Sermaye ile ilgili acilen alınması gereken önlemleri sıralayarak tamamladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri