PROJE HAZIR AMA...

Gündem 18 Ocak 2018 16:35
Videoyu Aç PROJE HAZIR AMA...
A
a

Düzce'de giderek sayıları artan sokak hayvanlarını rehabilite edecek tesis için bekleyiş devam ederken, bu soğuk kış günlerinde yiyecek bulmakta zorlanan kedi-köpekler hastalanma ve donarak ölme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bir yandan da ısırık vakaları tehlikeli bir hal alıyor. İl Tarım, geride kalan aralık ayında 155 vatandaşın kedi ya da köpek tarafından ısırılması sonucu hastanelik olduğunu açıkladı. Her ay katlanan saldırı sayıları hem hayvanlar hem de vatandaş açısından 'acil çözüm' gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

İlk kazma 2018'de vurulacak
Düzce'deki sahipsiz sokak hayvanlarını barındırmak, tedavi ve rehabilite etmek üzere geniş bir alanda kurulacak olan modern Hayvan Barınağı Projesi için ilk kazmanın bu yıl içerisinde vurulması bekleniyor.

Bekleyiş sorunları katlıyor
Sayıları günden güne artan başıboş hayvanların şehrin her yanını sardığı Düzce'de bu bekleyiş sorunları da arttırıyor. Bir yandan vatandaşlar, 'saldıracak' korkusuyla sokaklarda tedirgin yürürken, diğer yandan kışla mücadele eden kedi ve köpekler açıkla boğuşuyor.

Soğuk ve açlık zorluyor
Soğuk kış günlerinde sokakta yaşamak zorunda kalan çok sayıda sokak hayvanı zor günler geçiriyor. Yiyecek bulmakta zorlanan başıboş kedi ve köpekler, soğuktan hastalanma ve donarak ölme tehlikesi ile de karşı karşıya kalırken, özellikle hasta hayvanların tedavisini üstlenecek olması nedeniyle Hayvan Barınağı Projesi ölümlerin önüne geçmek için büyük önem taşıyor.

Her yerdeler...
Köylerin yanı sıra Kalıcı Konutlar Bölgesi başta olmak üzere çarşı merkezi ve mahallelerde adım başı rastlanan ve sürüler halinde gezen başıboş köpekler konusunda bugüne kadar kalıcı çözümler getirilememesi sorunu katladı.

1 ayda 115 saldırı
Her ay Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kamuoyuna açıklanan faaliyet raporunda yer alan hayvan saldırıları sayılarının giderek artması buna en başlı örnek oldu.Aralık ayı raporuna göre Düzce'de meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 115 ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınırken, müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmediği bildirildi.

Kontrolsüz üremenin önüne geçilecek
Öte yandan Subaşı Köyü'nde bulunan Orman Bakanlığı'na ait arazide hayata geçirilecek proje hayvanların daha iyi bir yaşam sürmesini sağlayacak. Toplanıp, kısırlaştırılıp, kuduz aşıları yapılıp, kulak küpesi takılıp kayıt altına alındıktan sonra tekrar bırakılacak olan sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesinin önüne geçilecek. Tüm bu gerekçelerle barınak projesinin ivedilikle şehre kazandırılması bekleniyor.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri