PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ AÇILDI

Sağlık 10 Mayıs 2018 16:33
Videoyu Aç PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ AÇILDI
A
a

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde düzenlenen açılış töreni ile Palyatif Bakım Ünitesi faaliyete girdi. 22 yatak kapasiteli merkezin hasta ve hasta yakınlarına ilişkin sunacağı hizmete ilişkin konuşan İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, “Nüfusun giderek yaş ortalamasının yükselmesi ve yaşlılıkla beraber hayati fonksiyonlarla gelen hastalıkların giderilmesinde yardımcı olacağız.” ifadesinde bulundu.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi yeni bir servisi daha bünyesine kazandırdı. İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Gülerkaya ve hastane personelinin katılımı ile düzenlenen açılış töreni ile Palyatif Bakım Merkezi faaliyete girdi.

Amacımız: Hastaların bu hallerinden daha iyi nasıl iyileştirebiliriz”

İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, açılışı yapılan yeni servise ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Giderek tüm dünyanın sorunu olan, nüfusun giderek yaş ortalamasının yükselmesi, yaşlılıkla beraber gelen hayati fonksiyonlarla gelen hastalıklarımızın da buna eklenmesi nedeniyle hastaların hem yaşam kalitesi hem de sağlık problemlerinin komplike olması nedeniyle bu hastalarımız evde sıkıntılarını gideremiyordu. Yoğun bakımlar malum çok büyük ihtiyaç ama bunlarda da sayılarda sıkışmalar olduğu için biz bu tür hastaları, hasta refakatçilerini eğiterek burada tüm tıbbi destekleri verebilecek hale getiriyoruz. Amacımız şu, hastaların bu hallerinden daha iyi nasıl iyileştirebiliriz. Biz bunun çabası içerisindeyiz. Hem ruhsal, hem fiziksel, hem psiko-sosyal etkinliklerini arttırarak tedavilerimizi bu şekilde planlıyoruz.”

22 yatak tescili aldık”

Özcan ayrıca, “Sağlık Bakanlığı’ndan 22 yatak tescili aldık ama yeni olduğu için şu anda 6 hasta aile başladık ama hızla bu personel eksiklerimizi gidererek 22 yatağa kadar çıkaracağız. Düzce’de bu hizmet ilk.” diye konuştu.

İşte hizmet olanakları!

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Gülerkaya, şu bilgilendirmelerde bulundu: “Palyatif Bakım Merkezleri, Hizmet Sağlık Bakanlığımız tarafından 2015 yılında yürürlüğe konuldu. Yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ağrı ve diğer semptomları erken tanılamak ve değerlendirmek bu kişilere ve aile bireylerine destek vererek acılarını hafifletmek ve önlemek, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kurulmuştur. Bu hizmetleri vermek için şartları şudur; yataklı hizmet alanları ile ilişkilendirilerek fiziki şartlar oluşturulmuş ve aile ünitemiz geliştirilmiştir. Burada girişim ve muayene odamız vardır. Ekip odası bulunmaktadır. Çok amaçlı salonumuz vardır. Meşguliyet odası vardır. Meşguliyet odasında hastalara fizyoterapi, mesleki terapi, konuşma ve dil terapisi, hastaların fiziksel ruhsal rahatlamalarını sağlayacak tedavi hizmetleri ile aile görüşmeleri ve psiko-sosyal mekanlardır bunlar. Girişim ve muayene odasında da hekim hastasına müdahale edebilecek ve aile ile görüşmelerini bu mekanda yapabilecek. Psikolojik ve sosyal hizmetlerin de verilebileceği bir odadır burası. Merkezimizde doktor, hemşire, psikolog, sosyal danışmacı, fizyoterapist, fizyoterapi teknikerleri ve diyetisyen bunmaktadır.”

Vatandaşın nasıl müracaat edeceğine ilişkin de konuşan Gülerkaya, “Aile hekimleri de bu müracaata açıktır. Hastası olan vatandaşlarımız aile hekimlerinden, evde bakım hizmetlerinden ve tüm polikliniklerden bu hizmete ulaşabilir.” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri