ÖNCE KORKUP DERS ÇIKARDIK SONRA UNUTTUK!

Gündem 13 Kasım 2018 11:21
Videoyu Aç ÖNCE KORKUP DERS ÇIKARDIK  SONRA UNUTTUK!
A
a

12 Kasım Düzce Depremi’nin yıl dönümünde Düzce’de yaşayan vatandaşlara mikrofon uzattık. 19 yıl önce Düzce’de büyük yıkım ve acıya neden olan deprem ve ardından yaşanan süreçle ilgili düşüncelerini aktaran vatandaşlar, “İlk yıllar korktuğumuz için ders çıkarttık ama sonra unuttuk.” diyerek durumu özetledi.

 

 

Düzce’yi adeta yerle bir eden 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz sokak röportajında vatandaşlar bir kez daha depremlerden gereken derslerin çıkartılması gerektiğine vurgu yaptı.

Acılar yaşadık”

O günlerde yaşadıklarını anlatan Feride Kadroğlu, “Evin önünde çadırın altında yatmıştık. Römorkta uyuyorduk. Kulübe gibi bir yer yaptık, orada kaldık bir süre. Deprem olduğunda oğlum çok küçüktü. Elektrikler gidince çok büyük bir korku yaşamıştı. Karanlıkta çocuğumu bulmaya çalışıyordum. Eşim başka bir yerdeydi. Baya acılar yaşadık. Allah o günleri yeniden yaşatmasın.” dedi.

Kırılmadık yerim kalmamıştı”

Depremde göçük altında kaldığını ve kafatasında eksik kemik olduğunu söyleyen Şakir Ceylan, “Vücudumda kırılmadık yerim kalmamıştı. 25 gün boyunca bilincim kapalı bir şekilde kaldım. İkiz çocuklarım dünyaya gelmemişti. 7 aylıktılar henüz. Az daha görüşemeyecektik onlarla.” ifadelerini kullandı.

Oturduğumuz ev ortadan ikiye ayrıldı”

Depremin yaşattığı yıkımın etkisine vurgu yapan Nermin Alkan, “Rabbim bir daha yaşatmasın. Düşmanımız bile böyle bir şey yaşamasın. Deprem bölgesinde yaşıyoruz ve yaşamaya devam ediyoruz. Apartmanlara geçtik. Bundan dolayı biraz daha dikkat edilmeli” dedi.

Depremin meydana geldiği gün yaşadıklarını da anlatan Alkan, “İşten çıkmıştım. Eve gittim. O zaman doğalgaz olmadığı için sobalar vardı. Sobaya kömür attım. Tam kömür tutuştuğu esnada sallanmaya başladı. Bizim oturduğumuz ev iki katlıydı ve ortadan ikiye ayrıldı. Enkazın içinden çıkarak, babamı bulmak için Atatürk Bulvarı’na geldik. Atatürk Bulvarı tanınmaz haldeydi. Bütün binalar yatmıştı. Hava karanlıktı, sokak lambaları yanmıyordu. O kadar çok toz duman vardı ki o esnada çok yakın bir arkadaşını bile tanıyabilecek durumda değildin. Düşen binaların etrafından atlamaya çalışıyorduk. O esnada babamın koşarak, ağlayarak karşıdan bize doğru geldiğini gördüm.” diyerek o gün korku ve acıyı anlattı.

Ortada hastane falan yoktu”

Büyük bir felaket yaşandığını söyleyen Adem İlhan ise, “Kahvehanede çay içerken bir anda sallanmaya başladık. Bir anda elektrikler gitti. Kahvehane’den dışarı çıkmaya çalıştık. Henüz inşaatı tamamlanmamış bir yapıydı. Bina sallandıkça üst kattaki tuğlalar aşağıya düşüyordu. Can havliyle kapıdan dışarı attık kendimizi. Bir arkadaşımız yerdeydi. Düşen tuğlalar kafasına denk gelmişti sanırım. Arkadaşımızı oradan alıp, devlet hastanesine götürdük ama ortada hastane falan kalmamıştı. SSK hastanesinde ise acil hasar görmüş bahçede Acil Servis veriliyordu. Arkadaşın kafasındaki yarığı, canlı canlı dikmişlerdi” şeklinde konuştu.

Her şey gibi unutuldu”

O günü tek kelimeyle ‘üzüntü’ olarak nitelendiren Şebnem Melih, insanların depremden ders almadığını savundu. Melih, “İlk zamanlar insanlar korktukları için ders çıkartmışlardı. Ama şimdi baktığınızda, her şey eskisi gibi, her şey unutulduğu gibi deprem de unutuluyor.” dedi.

Hayat devam ediyor”

12 Kasım’ın acıyı ifade ettiğini dile getiren Ayşe Küçükdişli, insanların depremden gerekli dersi çıkarttığını ama unuttuğunu söyledi. Küçükdişli, “Ders çıkarttı ama sonra unuttu, her şey normale döndü. Yaşanan acılar hepimizi korkuttu. Baya bir zaman toparlanamadık. Kimisi ders çıkarttı, kimi yaşantısına devam etti. İnsanların psikolojisi bozuldu, hiçbir şey eskisi gibi değil, her şey daha farklı ama hayat devam ediyor. 12 Kasım benim evlilik yıldönümüm, hem sevinç hem üzüntü var” şeklinde konuştu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri