NARKOTİK EĞİTİM TIRI DÜZCE’DE

Asayiş 13 Kasım 2018 15:32
Videoyu Aç NARKOTİK EĞİTİM TIRI DÜZCE’DE
A
a

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından uyuşturucu kullanımının engellenmesi amacıyla dizayn edilen ve il il gezen Narkotik Eğitim Tırı’nın son durağı Düzce oldu. İlk olarak Anıtpark Meydanı’nda konuşlandırılan tırda Düzceli vatandaşlara uyuşturucu maddelerin zararları anlatıldı.

 

Toplumu bağımlılık yapıcı maddelerin zararları hakkında doğru şekilde bilgilendirmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından dizayn edilen Narkotik Eğitim TIR’ının 20. durağı Düzce oldu. Dün, Anıtpark Meydanı’nda vatandaşların hizmetine sunulan tırı, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz ve Düzce protokolü de gezerek bilgiler aldı.

Proje, 2015 yılında hayata geçirildi

TIR’ın kullanım amacına ilişkin bilgilendirmede bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Yücel Salatan şöyle konuştu: “İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olarak çalışmalarımız hızla ve kararlılıkla devam ediyor. Ama bunun yanında polisiye çalışmalarla bu işin sonunun gelmeyeceğinden dolayı çalışmaları, “Narkotik Eğitim Tırı” olarak projelendirdik. Narkotik Eğitim Tırı’mızla 2015 yılından bu yana faaliyetlerimiz devam ediyor. İstanbul’da Kalkınma Bakanlığı’nın da destekleri ile İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız destekle birlikte faaliyete geçirildi. Düzce ili bizim 20. durağımız. İllerden gelen talepler üzerine faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Madde kullanımının zararlarını biyolojik, psikolojik ve sosyal yönden her türlü zararını anlatmak için buradayız. Halkımıza açık bir tırımız. Madde kullanımı ile ilgili bilmek istediklerini, görmek istediklerini doğru kaynaktan, doğru yerden öğrenmek adına herkesi davet ediyoruz.”

Her birinde farklı olmak üzere 30 tane farklı uygulamamız var”

Narkotik Eğitim Tırı'nın içerisinde özel olarak oluşturulan eğitim salonuna konulan 12 dokunmatik ekran olduğunu kaydeden Salatan şunları kaydetti:

“Her birinde farklı olmak üzere 30 tane farklı uygulamamız var. Bağımlılık yüzüğü ile başlıyor. Kişilerin kullanım süreçlerini gösteriyor. Süreçle birlikte fit olacaksın, zayıflayacaksın gibi yalanlarının neler olduğunu onlara göstermeye çalışıyoruz. Her birinde farklı uygulamalar var. Kalbe etkisi var, organlara, beyne verdiği zararları gösteriyor. ‘Bir kullanıcıyı nasıl tanırım?’ diye bir ekranımız var. Anne, babaları ilgilendiriyor bu ekran. Bir ekranımızda da gerçek hayat hikayeleri var.”

Salatan, yaptığı açıklamanın ardından Vali Dağlı ve protokole, TIR’ın içinde sunulan imkanlara ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Öte yandan uyuşturucu kullanıcılarının nezarethanede verdikleri ifadelerinin de yer aldığı tır, 14 Kasım’da Düzce Borsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 15 Kasım’da Düzce Üniversitesi Merkez Kampüsü, 16 Kasım’da ise Dr. Engin Pak Cumayeri Meslek Yüksek Okulu’nda vatandaşların hizmetine sunulacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri