MHP ‘YÜKSEK HIZLI TREN’ İÇİN BASTIRIYOR AMA…

Gündem 10 Haziran 2018 10:25
Videoyu Aç MHP ‘YÜKSEK HIZLI TREN’ İÇİN BASTIRIYOR AMA…
A
a

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir dizi açılış ve programa katılmak üzere gittiği Akçakoca’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Düzce’ye bir raylı sistem yapılmasının şu an için uygun olmadığını yineleyerek, “İstanbul’dan Gebze’ye, Gebze’den Sakarya’ya bir hat olmalı ki biz de Düzce’ye bir hat çekelim. Şu an bunu düşünmek gerçekçi değil.” dedi. Özlü ayrıca, Akçakoca’ya yapılması planlanan yat limanının öncesinde yapılması öngörülen balıkçı barınağının ihalesinin yapıldığını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir dizi açılış, ziyaret ve program için geldiği Akçakoca’da basın mensuplarının sorunlarının yanıtladı.

Türk ekonomisine ilk 15 yılda yaklaşık 50 milyar Euro katkı sağlayacak”
Bakan Özlü, yerli otomobilin teknik ve mali analizlerinin tamamlandığını belirttiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Teknik ve mali analizlere göre, toplam 20 bin kişiye ihtiyaç sağlayacak 5 model üzerinde araç üreteceğiz. Bunlardan 3’ü ilk aşamada2’si bir sonraki aşamada olmak üzere. 2021’de aracımız yollarda olacak. Türk ekonomisine önümüzde dönemde ilk 15 yılda yaklaşık 50 milyar Euro katkı sağlayacak olan bir proje. Aracımızın ilk müşterisi sayın cumhurbaşkanımız olacaklar.”

Balıkçı barınağını taşıdıktan sonra yat limanını yapacağız”
Yat Limanı Projesi’nin son durumuna ilişkin bir değerlendirmede bulunan Özlü, şöyle konuştu: “İlk önce balıkçı barınağı inşasını yapacağız. Bu yılın ikinci yarısında ihalesini yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız tarafından balıkçı barınağının ihalesi yapılıyor. Projesi tamamlandı. Bu sene çerisinde dalga kıranların inşasına başlayacağız. İnşa bitiminden sonra balıkçılarımızı oraya taşıyacağız. Şimdikinin iki katı kapasitesi olacak. Daha sonra da yat limanını yapacağız.”

Sadece Düzce’yi kapsayan hızlı tren projesi yoktur”
Hızlı tren projesinin Düzce’den geçmesi durumuna ilişkin bir değerlendirmede bulunan Bakan Özlü, şöyle konuştu: “Hızlı tren uzun vadeli bir proje. Sadece Düzce’ye has bir proje değil. Ankara-İstanbul arasında yapılacak bir hızlı tren hattının Düzce’den geçip geçmemesi ile ilgili bir proje. Yani ulusal bir proje. Hızlı tren hattı projesi yapılırsa ve projelendirilirse biz de bundan maksimum seviyede faydalanmak için elimizden geleni yapacağız. Sadece Düzce’yi kapsayan hızlı tren projesi yoktur. Yani Ankara-İstanbul arasında bir hızlı tren projesi olursa Düzce bundan maksimum seviyede fayda sağlayacaktır.”

Bunu düşünmek çok gerçekçi değil”
Düzce’ye bir banliyö tren hattını düşünmenin gerçekçi olmadığını belirten Özlü, şunları kaydetti:“Önce Düzce’den Sakarya’ya kaç kişi gidiyor ona bakalım. Mali açıdan fizibl çıkarsa yapılır ama mali açıdan fizibl değilse yapacak bir şey yok. Bunun aslında doğrusu şu İstanbul’dan Gebze’ye, Gebze’den Sakarya’ya bir hat olmalı ki biz de Düzce’ye bir hat çekelim diye düşünebiliriz. Ama şu an bu olmadıkça bunu düşünmek çok gerçekçi değil.”Bakan Özlü son olarak tek başına Düzce’ye bir havaalanı yapılmasının fizibl olmadığını söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri