OKULLARDA TAYİN FIRTINASI VE EĞİTİMCİ KIYIMI

1 Eylül 2016 12:00
A
a


Geçtiğimiz ay içinde hemen bütün okullarda bir tayin fırtınası yaşandı. İlk önce beş yıl üzerindeki müdürler değişecek denildi, peşinden sekiz yıldır aynı okulda olan müdür muavinlerine geçti. Şimdi de 12 yıllık öğretmenlere yer değişimi denilerek bütün okullarda idare ve öğretmen kadrosu değiştiriliyor.

Şehrimizde de bir çok okul, müdürleri ile anılır, öğretmen ve idarecileri ile anılır idi. Müdürler önce beş yılı aşanlar için rotasyon denildi. Daha sonra Milli Eğitim tarafından bir puanlama yapılacağı ve müdürlerin bu puanlara göre atanacağı bildirildi. Daha önceleri müdürlere Türkiye çaoında yapılan müdürlük imtihanları, Müdür Yardımcılarına da ülke çapında yapılan müdür yardımcılığı imtihanlarında alınan notlar esas alınarak atamalar ve sıralamalar yapılırdı. Memur alımlarındaki K.P.S.S. imtihanları gibi.

Bu yıl ise sıralama notları Milli Eğitim Müdürlükleri taraından yapıldı. Sıralama da hükümet saflarına yakın olmak ve Eğitim Bir Sen üyesi olmak şartları arandığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Yıllarca imtihanlara girip de ayakkabı numarası gibi 35 – 40 notlarını alan ve müdür ataması yapılamayan bir çok adayın 60 – 70 not otalaması ile atandığı iddiaları oratalıklarda uçuştu. Yıllarca büyük okullarda idarecilik yapmış, bu okulları marka haline getirmiş olan idarecilere ise 30 – 40 aralığında notlar verilerek ya başka ilçelere ve yakın köylere ataması yapıldı. Çoğu ise ya öğretmen olarak bundan sonraki hayatına devam etmek ile emekli olmak arasında seçim yapmak arasında zorlandı.

Son bomba ise öğretmen kadroları ile ilgili geldi. Belli bir yılın üzerinde aynı okulda eğitim veren, okulu, velileri ve öğrencileri ile beraber anılan öğretmenler de rotasyona tabi tutulacak. Hangi kıstaslar ölçü alınacağı ise şimdiden belli. Hükümete yakın olmak ve Eğitim Bir Sen üyesi olmak.

Çok yakında bir kıyım da öğretmenler arasında yaşanacağı açıkça belli oldu. Son dönemlerde yaşanan eğitimde köklü değişiklikler, ders progmları ve konu içeriklerininiçinin boşaltılmasından sonra, eğitim kurumlarının idarecileri harcandı, şimdi sıra en alt kadro olan öğretmenler ile devam edecek.

Yeni dönemimiz harırlı uğurlu olsun. Hayırlısı olsun...

ORHAN KAYA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat