NASIL BİR HÜKÜMET KURULMALI

1 Eylül 2016 12:00
A
a

 

Son genel seçimler sonrasında son hızla yürütülen bir koalisyon çalışması var. Çalışma var dedi isem çalışmalar karşılıklı diyalog yolu ile değilde Kırkpınar pehlivanlarının peşrev çekip, elense yoklamaları gibi devam ediyor. Her partiden birkaç açıklama geliyor basın üzerinden. Çalışmalar da peşrev de basın üzerinden yapılıyor. Her parti birbirlerine gözdağı veriyor, birbirlerinin açıklarını arıyor. Çift dalan kündeye getirecek.

Neyse biz konumuza gelelim. Seçim sonuçlarının net bir sonuç vermediği apaçık ortada. Kesin olan bir şey varsa o da Ak Partinin tek parti hükümeti devrinin son bulduğu, Başkanlık sisteminin artık hayal olduğudur.

İktidara yakın gruplar ve iktidar nemasından faydalanmaya alışmış olanlar ne olursa olsun Ak Partinin içinde olduğu bir koalisyon taraftarılar. Çünkü onlar için kurulu düzen değişmemeli, ara boşlukları oluşmamalı. Bu amaçla Ak Parti – MHP koalisyonu ilk tercih olurken, Ak Parti – CHP koalisyonu da olasılıklar dahilinde. HDP ile koalisyona cesaret edemeyen Ak Parti kurmayları, dışarıdan destekli Ak Parti azınlık hükümetine bile razı. Yeterki musluklar aksın. Yeterki şerbet kesilmesin.

Muhalif bir grup ise % 60 lık bir oy aranı ile muhalıf partilerin bir araya geldiği HDP nin içeriden veya dışarıdan desteklediği bir CHP – MHP hükümetini savunuyorlar. Onlara göre Ak Parti hükümeti döneminde kurumlarda oluşturulan kadrolaşmaya hemen bir son verilmeli. Yerlerine yeni atamalar yapılmalı. Cumhurbaşkanı ise Saraya, hatta mümkünse eski Köşke hapsedilmeli. Orada noterliğe başlamalı ve her gelen kanun ve atamaları onaylamalı.

Bir grup CHP li veya bir grup MHP li de; ne olursa olsun koalisyonun içinde olunmasını, partinin ve partililerinin devlet imkanlarından yararlanmasının önünün açılmasını istiyorlar. Buna karşı bir grup CHP li ve MHP li de eğer ki Ak Parti ile bir koalisyon yapılması durumunda partilerine küsecekleri ve bir daha partilerine oy vermeyecekleri konusunda ısrarcılar.

Gördüğümüz gibi ülkenin durumu, ülkenin ihtiyacı diye bakan pek yok şu anda. Neyi nasıl yaparsak partimiz ve partililerimiz daha karlı çıkar diye hesaplar yapılıyor. Basın üzerinden naralar atılıyor, peşrev çekiliyor, elense yoklanıyor. Sonunda da kim kimi kündeye getirirse..... Yada arkaya geçen iki puanı alacak.

Bu ortamda, bu hesaplarla kurulacak bir hükümetin uzun ömürlü olmayacağını söylemek için de siyaset bilinci olmaya gerek yok. Kısaca hemen seçim, yada yakın bir erken seçim büyük ihtimal.

Pardon yeniden seçim demeliydim.

Hoşçakalın.

ORHAN KAYA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat