DÜZCE ‘ DE 4600 SURİYELİ VAR

1 Eylül 2016 12:00
A
a

Sokağa çıktığımız zaman artık hep o bildik manzara. Arapça konuşan Suriyeli ve Iraklı göçmenler. Sığınmacı diyemiyorum çünkü sığınmacılar geçici bir süre için barınma izni verilenlerdir. Bunlar artık sığınmacı demekten çok göçmen demek bence daha doğru olacaktır. Çünkü artık iyice yerleştiler.

Düzce Belediyesinin önündeki veya heykelin önündeki meydandan yolunuz geçtiğinde edrafınıza bir bakının. Onlarca Suriyeli veya Iraklı göçmen göreceksiniz. Buraları mesken tutmuşlar. Zaman zaman kendi aralarında, zaman zaman da Düzce’nin yerlileri ile kavga ettiklerini, omuz attıklarını,Zaman zaman da Düzcelinin karısına kızına da laf attıklarına şahit olacaksınız. Tabii hepsi böyledir demiyorum. Aralarında çok miktarda çürük elma varlığına dikkat çekiyorum.

Kalıcı konutlarda bazı bölgelerin Suriyeli mahallesi ilan edildiğini, bu bölgelerde Düzcelilerin oturmaktan kaçındıklarını, bu sebeple de bu mahallelerde hem kiraların hızla düştüğünü, hem de mülklerin değerlerinin hızla değer kaybettiğini göreceksiniz.

Suriyelilerin göç dalgasından sonra Düzce ‘deki asayiş olaylarındaki artışı ve hırsızlık olaylarındaki artışı göreceksiniz.

Bir de bunlardaki arap zihniyetinden ve arap kültüründen miras olan acımasızlık ve minnetsizlik duygusunu da dikkate alırsak durumun ne kadar vahim olabileceği açıktır.

Resmi makamlarca telafuz edilmese de Düzce’de 4.600.(Dörtbinaltıyüz) Suriye ve Iraklı nın bulunduğu iddialar arasında yer almakta. Bunların çoğunluğunun Suriyeli olduğu da bu iddialar dahilinde.

Peki Düzce de bu kadar Suriyeli varsa bunlar nasıl geçiniyor, hiç düşündünüz mü? Sizin edrafınızda kaç adet Suriyeli var ve hayatını çalışarak kazanıyor. Iraklı larda kısmen de olsa çalışanların olduğu da alınan bilgiler dahilinde.

Şimdi gelelim büyük bombaya. Bu kişilerin Valilik kanalı ile yapılan yaardımlarla hayatlarını devam ettirdiği, kiralarının ödendiği, yiyecek ve harçlıklarının temin edildiği de iddialar arasında yer alıyor. Her aileye ayda 800 ila 1.200 TL arasında yardım yapıldığı ve bu dağıtımın da Valilik kanalı ile çeşitli kurumlar üzerinden yapıdığı iddialar arasında.

Şimdi düşünün Düzceliler araya siyasileri koyarak, hatta milletvekillerini koyarak asgari ücretten iş bulmaya çalışırken Suriyelilere yattıgı yerden, devlet tarafından daha fazla yardım yapılıyor. Yani çalışan Düzceliye asgari ücret net 680 TL, yatan Suriyeliye yattığı yerden 1.200 TL ye varan yardım. İddialar ve kapalı kapılar arkasında konuşulanlar böyle.

İnsanın Suriyeli göçmen olmak varmış demesi geliyor.

Hatta Suriyeli olası geliyor.

Şimdi anladınız mı Düzcenin, Düzcelinin parası nerelere gidiyor. Düzce de niçin önemli bir yatırım yapılamıyor. Şimdi düşünme zamanı...

Hoşçakalın............

ORHAN KAYA

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat