AK PARTİ ÜÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARABİLİR Mİ

1 Eylül 2016 12:00
A
a

 

ÖNÜMÜZDEKİ GENEL SEÇİMLERDE

AK PARTİ ÜÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARABİLİR Mİ ..?

2015 Genel Seçimleri yaklaşıyor. Çok yakında seçim ortamına da gireriz. Aslında kapalı kapılar ardında siyaset ve kulis çalışmaları devam ediyor. Her partinin parti içi dengeleri yerel ve genel merkez dengeleri içinde oluşturulmaya devam ediyor. Aday olmaya niyetleri olanlar çoktan çalışmaya başladılar bile alttan alttan. Bu günkü konumuzu partiler içindeki siyaset değilde genel siyaset olarak belirledim. Tabbi ki yerelde. Yani Ak Parti üç dönemdir olduğu gibi üç sıfır yapabilir mi ? yoksa diğer partilerden milletvekili çıkarabilecek olan çıkarmı ? Bunun cevabını arayalım.

Bildiğiniz gibi 2002 yılı, 2007 yılı, 2011 yılı seçimlerini Ak Parti açık ara almış ve 3 – 0 yapmıştı genel seçimlerde. Genel seçimlerle yerel seçimlerin atmosferinin de sonuçlarının da farklı olduğunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Bu nedenle yerel seçimlerdeki alınan oy oranlarının genel seçimlerde beklenmemesi gerekir herşeyden önce. Ayrıca her seçimdeki, yerelde esen ve Ankara’da esen siyasi rüzgar da seçim sonuçlarında çok büyük etkendir. Unutulmaması gereken çok önemli bir nokta daha vardır ki Demirel’ il sözü olarak tarihe geçmiştir, Siyasette 15 gün çok uzun bir zamandır ve çok şeyleri de değiştirebilir. Dolayısı ile biz bugünü yorumluyoruz yarın çok başka şeylere gebe de olabilir diyebiliriz.

Genel seçimlerde Düzce’ de Ak Partinin 3-0 yapma ihtimali şu anda görülen en büyük ihtimaldir. Ancak bu söylem şu sekilde de asla algılanmamalıdır. Ak Parti 3 tane ceket koysa 3-0 alır. Bu seçimde bunun böyle olmadığını yaşayarak göreceğiz. Ak Parti adaylarının isimleri önemlidir.

Ak Partinin alacağı oy oranını belirleyecek olan ikinci husus ise HDP nin seçimlere bağımsız milletvekili adayları ile değil de parti kimliği altında girmesidir. Çünkü başta Düzce Merkez ilçe olmak üzere yoğun bir Kürt oyu var Düzce’ de. Şimdiye kadar bunlar Ak Parti ile birleşti. HDP nin parti kimliği altında seçime girmesi; kürt oylarında bölünme yapacak ve Ak Parti oylarında hatırı sayılır bir düşme yaratacaktır.

Diğer bir etken de MHP ve CHP arasında yaşanacak olan yarıştır. Bence CHP ve MHP nin bir veya birer milletvekilinden fazla çıkarabilme ihtimali yoktur. Onun için de hem CHP içinde hem de MHP içinde Milletvekili aday sıralamasının birinci sıraları çok büyük önem taşıyacaktır. Düzce ‘ de iktidara muhalif bir çok kişi her iki partinin birden milletvekili çıkarma ihtimali olmadığını düşünerek, hangi parti önde gidiyorsa onu destekleyecektir. Düzce Merkez ilçede, geçmiş iki yerel seçimde MHP nin desteklenmesi gibi. Muhalefet olanlar, CHP ve MHP arasında bir seçim yapma yolunu deneyeceklerdir.

Bu aşamada MHP bir adım daha önde girmektedir bu yarışa, çünkü yerel seçim bile olsa birçok insan MHP ye oy vermeye alıştı. Daha önceleri MHP adından öcü gibi kaçan birçok kişi MHP li olmasa bile oy verebilir oldu. Bu açık bir avantaj olacaktır MHP adına.

MHP ve CHP nin birinci sıra milletvekili adayları çok önem kazanacak çünkü insanları algı yönetecek. Kimin kazanma ihtimali varsa o yöne akış olacak. Adaylarda aranacak bazı özellikleri ise şöyle sıralamak mümkün olabilir. Adaylar tanınmış olmalı, şaibesi olmamalı, dışarıdan ithal olmamalı ve herşeyden önemlisi siyaset ve seçimler çok pahalı bir ortamda gerçekleşir. Bunun için de bu masrafları karşılayabilecek maddi varlıkta olmalı veya bu bedeli bir havuz içinde toplayabilecek çevresi olan bir kişilik olmalı. Bu özellikler MHP ve CHP arasındaki yarışı da belirleyici olacaktır.

CHP ile ilgili bir isim telafuz etmek için henüz erken. Çünkü CHP nin isim belirlemeleri çoğunlukla olaylara da gebedir. Son anda ancak belli olur.

MHP de konuşulan bazı isimler var. Büyük ölçüde yukarı da açıklanan özellikleri de taşıyan, tanınan, bilinen, siyasetin içinden gelmiş, siyasette kirlenmemiş, para harcayabilecek, ayrıca havuz da oluşturabilecek, işadamı olan yeni bir isimden özellikle konuşulacak diye düşünüyorum. Adayın isminin yıpranmaması için ismini şimdilik açıklamayacağım ama önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir. O zaman geniş bir irdeleme yaparız.

Sonuca gelirsek benim beklentim odur ki, Ak Parti 3 milletvekiline daha yakındır. Ancak iyi bir aday seçimi ve iyi bir seçim kampanyası ile başta MHP olmak üzere CHP ile ikisinden biri de bir milletvekili çıkarabilme ihtimali vardır.

Şimdiden herkese hayırlı olsun diyelim.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat