8 MART KADINLAR GÜNÜ BİTTİ.ŞİDDETE DEVAM...

1 Eylül 2016 12:00
A
a

Yine çok büyük umutlarla, büyük toplantılarla, yer yer şölenlerle karşıladık 8 Mart kadınlar gününü. Devlet büyüklerimiz bazen basın aracılığı ile kutladı, bazen de kapalı spor salonlarında yapılan etkinliklerle. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Konunun ilginç tarafı ise şu; kutlamaları yapanlar hep erkekler, sıralarda alkışlayanlar ise bayanlardı. Demem o ki; kadın kutlama programlarını hazırlayanlar da, konuşmacılar da erkeklerdi.... Toplantıların yapılmasını da erkekler lütfetmişlerdi.... Senede bir gün.... Geçti gitti..

            Erkeklerin lütfuna ihtiyaç duymak, onların insafına maruz kalmak. Acaba suç sadece erkeklerde mi? Acaba kadınlar da tutum ve davranışları ile bu sonuca çanak açmıyorlar mı?

            Dün akşam haberlerde eski aileden sorumlu Devlet Bakanı, şimdiki Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i izledim. Şöyle anlatıyor. Ben partiye üye oldum, günlerce, gecelerce parti çalışmalarına katıldım, teşkilata girdim diyor. Teşkilata girdikten sonra altı ay partinin kapısında yattım, baktılar ki gitmeyecek beni mecburen partinin üst kadrolarına aldılar diyor. Partimizden 30 Mart Belediye seçimlerinde büyükşehirlere kadın belediye başkanları istendi, benden başka çıkmadı diyor. Fatma Şahin bir kadın olarak, hem de kadından sorumlu eski bir bakan olarak kadınların siyasetten uzak kaldıklarını, siyasete sıcak bakmadıklarını söylüyor....Sitem ediyor.... Şikâyet ediyor...

            Diğer partilere bakıyoruz; CHP de belli bir kadın kotası var. Sebep; kadınlara lütufta bulunulmuş. Kadınlar da teşkilatlarda yerlerini alsınlar diye. Hatta teşkilatlar, teşkilatlardaki erkekler kadınları dışlamasınlar diye. MHP ise erkek egemen bir parti. Konuşmaya bile gerek yok bu konuda. Reis konuşur, tebası da buna uyar. Erkekler bile.

            Siyasi partiler içinde kadınların en rahat ve eşitçi yaklaşım gördüğü parti HDP. Haklarını teslim etmek lazım. En alttan en üst seviyeye kadar her kademede kadınlar da hak ve söz sahibi. Her şart ve ortamda erkeklerle beraber veya tek başlarına en az erkekler kadar savaşıyorlar fikirleri için.

            Kadınların kaşık düşmanı, erkeğin namusu, evinin bekçisi gibi görüldüğü böyle bir anlayış içinde, erkeklerin kadınları hor görmeleri, kızları okula göndermemeleri, onları çalıştırmamaları, evlerini basmaları, dövmeleri, sövmeleri, isterse namus kisvesi adı altında öldürmeleri de beraberinde doğan sonuçtur.

            İdarecilik okuyanlar veya idarecilik yapanlar bilir. Yetki verilmez, yetki alınır. Her insan girdiği işin sorumluluğu kadar yetkiyi de otomatik olarak alır. Bazen erken bazen biraz geç. Ama alır. Sorumluluk almadan yetki de verilmez. Sorumluluk almadan verilen yetkilerin de adı lütuftur. Bu gün lütfeden de yarın lutfu tekrar geriye alır.

Diyeceğim odur ki kadınlar da artık lütuf beklemek yerine sorumluluk almanın yollarını da aramalıdırlar. Ellerini taşın altına koymalıdırlar. Sorumluluklarla beraber yetkileri ve etkileri de artacaktır. ( Elbette bu sıfatta kadınlarımız da mevcuttur. Ancak sayıları ise oldukça azdır ve istisnalar kaideyi bozmaz ). Kadınlar erkeklerden artık lütuf beklememelidirler ve insafına kalmamalıdırlar.

Aksi halde her 8 Martta kadınlar gününü kutlar öbür gün de şiddete devam haberlerini duymaya devam ederiz.

            Sağlıcakla kalın.....

                                                                                                               

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat