2015 KRİZ YILI OLUR MU ?

1 Eylül 2016 12:00
A
a

 

Global Ekonomi denen Dünya ekonomisinde bütün ülkeler birbirinden etkilenmektedir. Bunun yanında yurt içindeki ekonomik ve siyasi varyasyonlar ile iktidar ve muhalefet söylemleri ile ekonomi kuruluşlarının tutum ve söylemleri de hem ülkeleri hem de diğer ülkeleri de etkilemektedir. Tabii ki büyük ülkeler küçük ülkeleri daha fazla etkiler. Yani büyük ekonomiler öksürse küçük ekonomiler verem olur. Küçük ekonomiler kanser olduğunda ise büyük ekonomiler nezle olur.

Gelelim konunun bizi ilgilendiren kısmına. Bizi ağır şekilde etkileyen etmenleri şöyle sıralayabiliriz.

1 - ABD ekonomisindeki gelişmeler

2 - A.B. ekonomisindeki gelişmeler

3 - Uzak Doğu da oluşan gelişmeler

, 4 - Petrol fiyatlarında yaşanan gelişmeler

Amerka’ da yaşanan gelişmeler tehlikeli bir durum almaya başladı. Şöyleki, 2008 yılı krizinden bu yana ABD Merkez Bankası düşük faiz politikası ile piyasalara da bol para sürerek geçici bir para bolluğu yarattı. Para babaları da bu paraları gelişmekte olan ülkelere bol bol dağıttılar. Şimdilerde ABD merkez bankasının karar gereği para muslukları kısıldı ve yeni yılla beraber faizleri yükseltme kararını uygulamaya koydu. Bu da bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin artık kolay ve ucuz para bulamayacağımızın işaretleridir.

A.B. ülkelerinde ise son veriler çok bozuk 2011 – 2012 yıllarında yüzde 2,5 olan enflasyon 2014 yılında yüzde 0,3 seviyesine geriledi. Ne olacak enflasyon düşerse demeyin. Talep gittikçe düşüyor, durgunluk artıyor. Likitide darlığına düşülüyor. Yani insanlara ne kadar para verilse de alışveriş etmek yerine parayı elinde tutmak yolunu izliyor. A.B. de ortak bir maliye politikası da olmadığı için geniş bir ortak proje de geliştiremiyor. Dolayısı ile Avrapa’da da önümüzdeki dönemde yeni bir kriz beklentisi yükseldi.

Uzak Doğu ülkelerinde ise Çin’de işler artık eskisi kadar iyi gitmiyor. Ancak Japonya’ da da sürekli bir para değer kaybı ve enflasyon yaşanmaya başlandı. Bilindiği gibi Japonya dar alanda kalaba bir nüfus ile borç paraya dayalı bir ekonomik büyüme gerçekleştirdi. ABD deki para musluklarının kısılması ile Japonya’da önümüzdeki dönemde daha zor bir döneme gireceği anlaşılmaktadır.

Petrol fiyatlarındaki düşüş ise siyasi bir hamle olarak düşünülmelidir. Çünkü fiyatlardaki düşüş maliyet düşüklüğü veya üretim artışından kaynaklanmadı. Ana gelir kaynağı Petrol saatışı olan Rusya ve İran gibi ülkelerin ekonomilerini çökertmek için yapılan hamlelerdir bunlar. Yoksa geçen yıl 150 dolar olan bir varil petrol fiyatı ne oldu da birden 70 doları altına indi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş kısa vadede bizim gibi kalkınmakta olan ülkelerde kısa vadede ekonomik rahatlama sağlasa da uzun vadede ters etki başlıyor. Şöyle ki; Avrupanın en büyük müşterisi Rusya. Parası olmayan Rusya’ ya Avrupa ne satabilir ki. Bize gelince en büyük ihracatımız Avrupa, Rusya ve İran. Şimdi soracağım size parası olmayan Rusya ya, İrana nasıl ihracat yapabiliriz ki. Avrupa demeyin çünkü Avrupa ülkeleri de ihracat yapamadığı için alımlarını kısıtlayacak ve biz Avrupa’ya da satamayacağız. Yani zorlu bir dönem kapı da. Hele bir yıl sonra petrol fiyatları da aniden yeniden yükselmeye başlarsa bir aşağı bir yukarı, hangi pozisyonda kalacağız.

Dünya bir yıl içinde yeni bir küresel krizle karşı karşıya kalabilir. Son yirmibeş yıldır her yedi yılda bir küresel kriz yaşandı. 1987 deki büyük çöküşten sonra, 1994 te Silikon Vadisi şirketleri balonu patladı, Asya krizi çıktı, 2001 yılında dot-com balonu patladı, bankalarının yapılanması zayıf olan ülkeler zorda kaldı, 2008 yılında ise emlak balonunun patlamasıyla A.B.D den başlayarak başta A.B. ülkeleri ve diğer ülkeri etkisi altına aldı. Halen de etkisi tam olarak geçmedi.

Şimdi ise son yedi yıllık dönemin sonuna geliyoruz. Bütün Dünya piyasalarında yeniden kriz söylemleri yükselmeye başladı. Bu söylemler kriz beklentilerinden mi yoksa kriz çığırtkanlığımıdır? Otada olan birçok belirtinin de gerçekten bir gösterge mi yoksa istek mi olduğunu çok yakın zamanda yaşayarak göreceğiz. Yalnız gerçek olan bir şey var ki, Dünyada yaşanacak bir krizden Türkiye de etkilenecektir.

Bu söylemler altında ister istemez kriz kapıda demekten kendini alamıyor insan.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat