KUYUMCULAR ALTIN BOZMUYOR

Gündem 17 Ağustos 2018 09:20
Videoyu Aç KUYUMCULAR ALTIN BOZMUYOR
A
a

Rekor yükseliş üzerine elinde altını ya da dövizi olan vatandaşlar, kuyumculara ve döviz bürolarına akın ederken, Düzce’de kuyumcuların altın bozmaya yanaşmaması tepkilere yol açtı. Konuya açıklık getiren Düzce Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Sezen, “Altını bozamıyoruz çünkü elimizde yeterli para yok.” dedi.

Altın ve dövizdeki yükselişin ardından ibrenin yavaş yavaş aşağıya doğru inmesi üzerine soluğu kuyumcu ve döviz bürolarında alan vatandaşlar ellerindeki değerleri TL’ye çevirmeye başladı. Ancak altınını bozdurmak için kuyumcuların yolunu tutan Düzceli vatandaşların, altınlarını bozduramadan evlerine dönmesi eleştiri konusu oldu. Altında yaşanan bu sıkıntının neden kaynaklandığını Düzce Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Sezen’e sorduk.

Altını bozamıyoruz çünkü elimizde yeterli para yok”
Sezen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sadece Düzce’de bu olay olmadı. İstanbul’da ve Türkiye’nin bir çok şehrinde bu sıkıntı yaşanıyor. Çünkü takdir edersiniz ki vatandaşlar da altın çok yükseldi ve haklı olarak bir daha bu kadar çıkmaz diye kuyumculara, döviz bürolarına akın etti. Altını bozamıyoruz çünkü elimizde yeterli para yok. O kadar yüksek derecede paramız olmadığı için altınları bozamadık. Bunun için İstanbul’la bağlantı yaptık fakat İstanbul’da aynı bizim Düzce’de vatandaştan aldığımız gibi düşük fiyatla verdi bize ve biz de o fiyatı vatandaşa yansıttık. Sıra olayı dedikleri de İstanbul’dan altın paralarının gelmesini beklediğimiz için yapıldı. Düzce’den aldığımız hurda altını İstanbul’a sattık ve oradan paramızın gelmesini bekledik. Bir de takdir edersiniz ki vatandaşlar şöyle bir şikayette bulundu. İnternetten baktıkları fiyatla Düzce’de bozdurdukları fiyatın aynı olmadığını söylediler. Bu, bizim içinde geçerli, biz de elimizdeki altınları İstanbul’a düşük verdik. İstanbul da kendini koruma altına aldı. İstanbul’daki toptancılardan bahsediyorum. Biz de vatandaşlara düşük fiyat vermek zorunda kaldık.”

İlerleyen günlerde ne olacağını kimse bilemez”
Altındaki yükselişin nedenine de değinen Sezen, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti: “İnsanların altın alacak pek gücü kalmadı. Altın zaten bu yükselmeden önce de yüksek fiyatlardaydı. Altın enflasyonun, ekonominin çok üstünde kalıyor. Altına yapılan zamma bakın bir de asgari ücrete gelen zamma bakın, maaşlara gelen zamma bakın veya esnafın kazandığı zamma bakın aynı şey değildir. Altın piyasanın çok üzerindedir. Dünyada altın yükselmiyor. Örneğin Avrupa’da altının gramı 4 avroysa 4 sene öncede aynı 10 sene öncede aynı hatta düşüyor. Ama bizim ülkemizde dış güçlerin etkisiyle dolar yükseliyor. Dolardan, avrodan dolayı bizim ülkemizde altın da yükselmek zorunda kalıyor. Çünkü altın dışarıdan dolarla alınıyor. 5 dolar on lirayken altın on lira oluyor, 5 dolar on beş lirayken altın da on beş lira oluyor. Ne altıncıların, ne de hükümetin hiçbir şekilde altının yükselmesinde suçu yok. Bu tamamen dövizin yükselmesinden kaynaklanıyor. Şu an çok oynak bir piyasa var, bir yükseliyor, bir düşüyor. İlerleyen günlerde ne olacağını kimse bilemez. Herkes kendi gardını almaya çalışıyor. Herkes satışlarını ve alışlarını ona göre yapmaya çalışıyor.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri