Köylü geri adım atmadı

İlçe Haber 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Köylü geri adım atmadı
A
a

Üçköprü Köyü'nün kanayan yarası haline gelen kavşak sorunu ile ilgili olarak halk ve protokol biraraya geldi. Halk kavşak isteğinden geri adım atmadı, protokolde neden yapılamayacağını anlattı. Yaklaşık 2 saat süren toplantıdan yine bir çözüm çıkmadı...

 

Kaynaşlı Üçköprü Köyü'nde bir çok kez halkın eylem yapmasına neden olan kavşak sorunu çözüm için köy halkı ve yetkililer bir araya geldi. Köy meydanında düzenlenen toplantıda vatandaşlar taleplerini iletti bürokratlar ve siyasiler notlarını aldı.

3 talep iletildi

Toplantı öncesi Üçköprü Muhtarlığı tarafından köyün 3 sorunu ve çözüm önerilerinin bulunduğu dosya Vali Adnan Yılmaz, Milletvekili Fevai Arslan, Garnizon Komutanı Ramazan Akça, Kaynaşlı Kaymakamı Cengizhan Yılmaz, Kaynaşlı Belediye Başkanı İsmail Korkmaz, AK Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu ve karayolları bölge müdürü ve yardımcılarına dağıtıldı..

2 soruna söz verdi

Vali Adnan Yılmaz, dosyadaki köy yollarının asfaltlanması yönündeki talebi il özel idaresinin desteği ile yapılacağını, köy futbol sahası ve sosyal aktivite talebine ilişkin ilgili müdürlüklere yazı yazacağını bildirerek gereğinin yapılacağı yönünde söz verdi. Köy halkının 2 talebi Vali Adnan Yılmaz'ın yapılacağı yönünde sözüyle hallolurken, köyün büyük sorunu olan kavşak istediği ise uzun süren tartışmalara neden oldu.

Çok canlar yana

Karayolları 4. Bölge Müdürü Levent Arslan, alt geçitlerde bulunan sular için yapacakları çözümlerden bahsederek 2 ay içinde yeniden kullanılabilir hale getirileceğini belirtti. Arslan, kavşak içinde devletin belirlediği standartlardan çıkılamayacağını kaydetti. Arslan, “Başbakanlığın talimatıyla bölünmüş yollar yapıyoruz. Kafa kafayı çarpışların önlemek için 2 kavşak arasındaki mesafe de 5 kilometre olması gerekiyor. Burada mesafe 3 kilometre. Bu dünya standartlarının getirdiği bir yapı. 1950'lerden başlayan deneyler sonrası çıkan sonuçlar standart kabul edilmiştir. Her yerde giriş çıkış bırakılırsa çok canlar yanar” dedi.

Çözüm için bir şey üretmiyorlar

Müdür Yardımcısı Mehmet Tutaş ise, esas unsurun trafik güvenliği olduğunun altını çizerek köy halkına kavşak çalışmasının mümkün olmadığını anlatmaya çalıştı. Vali Adnan Yılmaz daha sonra köy halkını söz vererek sorunlarını dinledi. Bu sırada masalara gelen ikramlarla bir yandan notlar alındı. Köy halkı Hendek ve Bolu'da 2-3 kilometre aralıklarla kavşakların bulunduğunu iddia ederek köylerinin girişlerine kavşak istedi. Yetkililerin kendilerini dikkate almadığından yakınan bazı vatandaşlar, "Kanunları düzenleyenler bizim için çalıştıklarını söylüyorlar ama çözüm için bir şey üretmiyorlar" dedi. Bazı vatandaşlar da köyün merkezini daha ileride bulunan kavşağa taşımayı teklif etti.

Sesler yükseldi

Zaman zaman yükselen ses tonlarına da müdahale eden Vali Yılmaz, “Derdinizle dertlenmek için buradayız. Çözüm bulmak istiyoruz” diyerek köy halkını sakinleştirmeye çalıştı.

Ayı kadar değerimiz yok mu?

Köy sakinlerinden biri, "Avrupa'da ayıların bir dağdan bir dağa geçişini sağlamak için geçit yapıyorlar bizim bir ayı kadar değerimiz yok mu?” şeklinde tepki gösterdi.

Tartışmanın çok uzamasıyla Vali Adnan Yılmaz ve Milletvekili Fevai Arslan karayolları müdürlerine kavşak yapılması yönünde imza atıp atmayacaklarını sordu. Bölge müdürleri de trafik güvenliği adına böyle bir raporun altına imza atmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Mahcup olduğumuzu görmüyor musunuz?

Bunun üzerine Milletvekili Fevai Arslan, "Müdür olarak imza atmıyorlar. Yapılabilecek bir şey yok. Yarın öbür gün kaza olduğunda bunun hesabını ondan soracaklar. Ne kadar mahcup olduğumuzu görmüyor musunu? Hep berber çözüm bulmak istiyoruz" dedi.

AK Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu da belirlenen kanun ve kurallar çerçevesinde yapılacak bir şey olmadığını ancak vatandaşların daha iyi kullanılabileceği bir altgeçide ihtiyaçları olduklarını dikkat çekti. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda köy halkı kavşak isteğinden geri adım atmadı. Vatandaşlar 2 bin imza topladıklarını gerekirse Ankara'ya kadar gideceklerini iletti. Karayollarının da altgeçitlerin dışında bir şey yapılamayacağını belirtmesi üzerine Vali Adnan Yılmaz toplantıyı sonlandırdı.

Olmazı olur yaptırmasını istiyoruz

Vali Yılmaz, “Dinledik notlar aldık. Biz vatandaşımızın yüzünün gülmesini istiyoruz. Köy ikiye bölündü. Müdürlerimizden olmazı olur yaptırmasını istiyoruz. Ancak bize tek alternatif sunmayın. Üst geçit istemiyoruz demiyoruz. Hendek'te daha sık aralıklarla kavşak yapıldığını söylüyorsunuz. Madem örnekleri var bizde inceleri. Ne yapılması gerekiyorsa yaparız" şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri