Kırmızı Göz Hastalığı

Kurumsal 10 Aralık 2020 13:05
Videoyu Aç Kırmızı Göz Hastalığı
A
a

Kırmızı göz hastalığı gözdeki kılcal damarların genişlemesi ve büyümesi ile gözün beyaz kısmı olan sklera bölgesinin kırmızı bir renk alması durumudur. Bu klinik tablo birçok faktöre bağlı olarak görülebilmektedir. Kırmızı göz hangi doktor bakar, belirtileri ve nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir şeklindeki soruların cevabı için yazımızın devamını okuyabilir ve bilgi sahibi

Kırmızı göz hastalığı gözdeki kılcal damarların genişlemesi ve büyümesi ile gözün beyaz kısmı olan sklera bölgesinin kırmızı bir renk alması durumudur. Bu klinik tablo birçok faktöre bağlı olarak görülebilmektedir. Kırmızı göz hangi doktor bakar, belirtileri ve nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir şeklindeki soruların cevabı için yazımızın devamını okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Kırmızı göz hastalığı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık değildir. Özellikle alerjik hastalıklar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, göz ve çevre dokularda meydana gelen iltihabi oluşumlarda, arpacık hastalığında kırmızı göz hastalığı yaygın bir şekilde oluşmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak görülen kırmızı göz hastalığı acil müdahale gerektirmeyen nedenlerdir.


 
Ancak bazı nedenlere bağlı olarak görülen kırmızı göz hastalığı en kısa sürede acil müdahale gerektirmektedir. Bunlar çoğunlukla ışık hassasiyeti, gözdeki iltihap oluşumları ve travma gibi nedenlerdir.
 
Kırmızı göz hastalığı çoğunlukla kendiliğinden geçen veya basit tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilen bir hastalıktır. Öyle ki çoğu birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan doktorlar bu hastalığı tedavi edebilmektedir. Ancak ciddi vakalarda mutlaka bir göz hastalıkları uzmanının altta yatan nedenlere göre tedavi planlaması gerekmektedir.
 
Kırmızı Göz Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?
 
Kırmızı göz hastalığının bilinen en belirgin semptomu gözün sklera bölgesindeki kırmızıya dönen renk değişimleridir. Ayrıca bu hastalık birçok sebebe bağlı olarak görülebildiği için daha farklı belirtiler de gösterebilir ya da renk değişiminden başka hiçbir semptom ortaya çıkarmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Kırmızı göz hastalığında görülen belirti ve bulgular şu şekilde sıralanabilir;
 

 • Kırmızı göz hastalığı eğer alerjik nedenlere bağlı olarak görülmüş ise kırmızıya dönük renk değişimlerinin yanı sıra gözde sulanma, kaşıntı ve batma hissi gibi belirtiler de görülebilmektedir. Hatta bazı hastalarda çevre dokularda kaşıntı sebebiyle ciddi lezyonlar meydana gelebilmektedir.
 • Eğer kırmızı göz hastalığı viral enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkıyorsa hastalığın etkenine özgül belirtilerin yanı sıra gözyaşı miktarında artış, gözde batma hissi ve uçuğa benzer oluşumlar görülebilmektedir.
 • Eğer kırmızı göz hastalığı bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak meydana gelmiş ise bakterinin nedenlerine göre farklı belirti ve bulgular ortaya çıkmaktadır. Bakteri enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkan kırmızı göz hastalığında gözden yoğun kıvamlı akıntı gelmesi, kaşıntı ve batma hissi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu hastaların birçoğu sabah uyandıklarında kirpiklerin yapışmasından dolayı gözlerini açamazlar.
 • Görülen bu belirti ve bulguların yanı sıra ışığa karşı hassasiyet, gece görüş açısında azalma, bulanık görme, şaşılık, nistagmus ve göz ağrısı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

 
Kırmızı Göz Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?
 
Kırmızı göz hastalığı birçok nedene bağlı olarak görülebilen bir göz hastalığıdır. Özellikle göz içerisinde meydana gelen hastalıklar kırmızı göz hastalığı için büyük bir risk oluşturmaktadır. Kırmızı göz hastalığına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;
 
 • Toza, hayvansal atıklara ve polene karşı alerjik reaksiyon
 • Adenovirüslerin neden olduğu viral enfeksiyon hastalığı
 • Konjonktivada meydana gelen iltihabi oluşumlar
 • Cinsel yolla bulaşan bakteri enfeksiyonları
 • Gözyaşı miktarında azalma, kuru göz
 • Kirpik diplerinde meydana gelen iltihaplar
 • Gözün kornea tabakasının herhangi bir travmatize nedene bağlı olarak hasar alması
 • Gözün sklera tabakasının iltihabı
 • Gözün kimyasal maddelere maruz kalarak tahriş olması
 • Gözün iris tabakasının iltihaplanması
 • Uyuşturucu bağımlılığı gibi nedenlere bağlı olarak kırmızı göz hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

 
Kırmızı Göz Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?
 
Kırmızı göz hastalığı altta yatan nedenlere göre kendiliğinden iyileşme gösterebildiği gibi ilaç tedavisi ile de kolay bir şekilde iyileşebilen bir göz hastalığıdır. Ancak tedaviye başlanmadan önce altta yatan sebebin tespit edilmesi ve buna yönelik tedavi planlamalarının yapılması gerekmektedir.
 
Bazı hastalar kırmızı göz teşhisi nasıl koyulur şeklindeki soruları sık bir şekilde sormaktadır. Bu hastalığın kesin tanısının konulabilmesi için hastaların öncelikle göz dokusunu incelemeleri ve hasta şikayetlerinin iyi bir şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Ardından altta yatan bu sebeplere yönelik tedavi planlamaları yapılır ve iyileşme sağlanır.
 
Eğer kırmızı göz hastalığı şiddetli öksürük veya kusma gibi kılcal damar kanamalarına neden olan faktörler sonucunda ortaya çıkmışsa herhangi bir medikal tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Göze uygulanacak olan ılık baskı pansumanları ile yaklaşık 1 hafta içerisinde iyileşme sağlanacaktır.
 
Eğer kırmızı göz hastalığı alerjik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor ise alerjiyi tetikleyen unsurlardan uzak durmak kırmızı gözün iyileşmesini sağlayacaktır. Bu süreçte ayrıca ortaya çıkan semptomları hafiflet amacıyla antihistaminik etkili ilaçlar ve yapay göz yaşları kullanılabilmektedir.
 
Eğer kırmızı göz hastalıkları viral enfeksiyonlara bağlı olarak görülüyorsa herhangi bir tedavi uygulanmaz ve viral enfeksiyonun sona ermesi beklenir. Ancak bu süreçte hastanın gözüne yapay gözyaşı damlaları uygulanabilir. Ayrıca bakteriye bağlı olarak görülen kırmızı göz hastalığında antibiyotik tedavisine başlanarak kısa süre içerisinde enfeksiyon etkeni ortadan kaldırılarak hastanın iyileşmesi sağlanır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri