KİMSE BU TEKLİFLE GELMEMİŞTİ!

Siyaset 11 Nisan 2017 16:05
Videoyu Aç KİMSE BU TEKLİFLE GELMEMİŞTİ!
A
a

16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu nedeniyle Düzce'ye gelen CHP'nin önemli isimlerinden Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, halkoylamasına farklı bir pencereden bakarak, "Sandıktan çıkan karar ne olursa olsun, ülkemizin yeni anayasasının toplumsal mutabakat çerçevesinde tekrar ele alınıp, değerlendirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Türkiye’nin anayasası, demokrasi, sevgi ve adalet kavramları üzerinde yükselen, kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır." önerisini dillendirdi.

CHP'li Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin referandum çalışmalarına destek vermek üzere dün Düzce'ye geldi. Yığılca'da gerçekleştireceği miting öncesinde il binasında kameraların karşısına geçen Sarıgül, anayasa değişikliği teklifi ile ilgili konuştu.

"Anayasa; mutlaka değiştirilmelidir ancak..."
Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamenter sistemle yönetilen, demokratik, laik ve çağdaş bir ülke olduğunu ve hak ettiği anayasa ile yönetilmesi gerektiğini söyleyerek, değerlendirmelerine başlayan
Sarıgül, şöyle devam etti: "Anayasa, toplumsal mutabakat metnidir. Günlük siyasal hesapların çok ötesinde, toplumun uzun vadeli ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Bu çerçevede, toplumun tüm kesimlerinin onayı ve gönüllü desteği ile oluşturulmalıdır. Şu anda var olan anayasa; toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılamamaktadır ve mutlaka değiştirilmelidir. Ancak, referanduma sunulacak olan anayasa, bu hali ile bir anayasanın taşıması gereken temel niteliklerden son derece uzaktır."

"Kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır"
Hazırlanan metnin demokrasinin temeli olan Güçler Ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu savunan Sarıgül, şunları kaydetti: "Sağlıklı işleyen bir demokrasi için özellikle yargı ve yasama bağımsızlığı hayati önem taşımaktadır. Halkımız, 16 Nisan günü önemli bir karar verecektir. Ya ülkenin kaderini tek bir kişinin kararına terk edecek ya da parlamenter sistemin kendisine sağladığı söz hakkına sahip çıkacaktır. Sandıktan çıkan karar ne olursa olsun, ülkemizin yeni anayasasının toplumsal mutabakat çerçevesinde tekrar ele alınıp, değerlendirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir.Türkiye’nin anayasası, demokrasi, sevgi ve adalet kavramları üzerinde yükselen, kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır. Milletimizin özlediği ve gözlediği anayasa da budur.İşiniz hayır, sözünüz hayır, gününüz hayır olsun."

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri