KAZI VAR-ÇALIŞMA YOK, ÖDEME VAR-HİZMET YOK

Gündem 26 Haziran 2020 17:10
Videoyu Aç KAZI VAR-ÇALIŞMA YOK, ÖDEME VAR-HİZMET YOK
A
a

Cumayeri bunu konuşuyor! Bir önceki Belediye Başkanı AK Partili Recep Tuna döneminde yapılan altyapı ihalesi sonucu 1 milyon 352 bin lira ödeme yapılan firmanın sadece toprak kazıp kapattığı oraya çıktı. Balon ihale iddiası üzerine harekete geçen Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında eski Başkan Recep Tuna ve kardeşi Sebahattin Tuna ile yine kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimler ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırdı. Bugün saat 14:00’da ifade için Düzce Adliyesi’ne gelen bazı şüpheliler arka kapıdan binaya alındı

Cumayeri Belediyesi’nde ortaya çıkan yolsuzluk iddiası üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında şüphelilerin ifadeleri alınmaya başladı.
Eski Başkan Tuna döneminde ihale yapıldı
31 Mart Yerel Seçimleri’nden kısa bir süre sonra MHP’li isimlerin göreve geldiği belediyelerde, önceki dönemin hesapları mercek altına alınırken, yeni başkanlardan karşılığı olmayan harcamalar olduğu imaları gelmeye başlamıştı. İşte bu iddiaların gündeme geldiği belediyelerden biri de Cumayeri Belediyesi idi. 2014-2019 yılları arasında AK Partili Recep Tuna’nın başkanlık koltuğunda oturduğu Cumayeri Belediyesi’nde yapılan bir ihalenin karşılıksız yani balon olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.
3 milyonluk sel ödeneğini 1 milyon 352 bin lirası KGK firmasına verildi
2014 yılında Cumayeri’nde meydana gelen sel afeti sonrası yaraların sarılması için devletten belediyeye 3 milyon TL gibi yüklü bir ödenek geldi. Recep Tuna yönetimi, bu ödeneğin 1 milyon 352 bin lirası ile alt yapı ihalesi yapma kararı aldı ve meclisten geçen taleple ihale düzenlendi. İhale sonucunda alt yapı yapım işini alan KGK isimli firmaya 1 milyon 352 bin lira ödeme yapıldı.
Kazılan yer açıldı, firmanın hiçbir çalışma yapmadığı ortaya çıktı
Ancak Cumayeri’nde kanalizasyona bağlı sorunların yıllardır devam etmesi gözleri bu ‘yapıldı’ denilen bu çalışmalara çevirdi. Bazı ihbarların da gelmesi ile harekete geçen Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı karşılıksız olduğu ileri sürülen ihale için soruşturma başlattı. Bu doğrultuda önce belediye işçilerine KGK isimli bir firmayı tanıyıp tanımadıkları soruldu, cevabın ‘Hayır’ olması ve alt yapıya yönelik hiçbir çalışma yapmadıklarını söylemeleri üzerine Özel İdare’den bilirkişiler araştırma için Cumayeri’ne geldi. “Kanalizasyon çalışması” levhası konularak kazılan alan açıldığında ihaleyi alan KGK isimli firmanın Cumayeri’nde hiçbir iş yapmadığı ortaya çıktı. Kazılan yerde hiçbir alt yapı çalışması yapılmamıştı. Bu gelişmeler üzerine soruşturmayı derinleştiren Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, toplam 8 şüpheliyi ifade için adliyeye çağırdı.
Eski Başkan Tuna, kardeşi ve komisyon yargıda ifade veriyor
Savcılık, ihale ve hakediş komisyonunda görev yapan şu isimlerin ifadelerini alıyor:
Recep Tuna: Eski Belediye Başkanı
Nuri Küçük: KGK firması yöneticisi
Aytunç Özdemir: Eski Başkan Yardımcısı (Belediye Meclis Üyesi)
Sebahattin Tuna: Eski Fen İşleri Şefi (Belediye Başkanının kardeşi)
Veteriner Hekim: Şerif Ali Karanfil Belediye Eski Personel Müdürü Memur (Düzce Veteriner Odası Başkanı)
Ekrem Güzel: Belediye Eski İmar Müdürü
Murat Aydın: Belediye işçisi
Kübra Arslan: Belediye Memuru
Arka kapıdan binaya girdiler
Bugün saat 14:00’da ifade vermek üzere Düzce Adliyesi’ne gelen Nuri Küçük, Aytunç Özdemir, Ekrem Güzel ve Kübra Arslan arka kapıdan binaya giriş yapınca adliye önünde bekleyen basın mensupları girişten görüntü alamadı.
Cumayeri Belediyesi’nin 1 milyon 352 bin lirasını usulsüz bir şekilde KGK firmasına ihale yoluyla verdiği iddia edilen dönemin belediye yönetimi ve çalışanları şimdi yargı önünde hesap veriyor.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri