KARTAL: BİR DAHA BÖYLE YASA ÇIKMAZ

Gündem 11 Haziran 2018 13:53
Videoyu Aç KARTAL: BİR DAHA BÖYLE YASA ÇIKMAZ
A
a

8 Haziran’da başvuru süreci başlayan İmar Barışı konusunda açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, “Barış Masası”nın hizmete girdiğini söyledi. Yapı kayıt belgesinden toplanan paralar ile de ciddi bir projeye imza atacaklarına dikkat çeken Kartal, “Bu süreç sonunda mahalle bazlı kentsel dönüşümler uygulayacağız.” dedi. Kartal ayrıca, “Bir daha bu fırsat ele geçmez.” diyerek, vatandaşları yasadan faydalanmaya davet etti.

Ruhsatı olmayan yapılar için büyük önem taşıyan İmar Barışı kapsamında başvurular devam ederken Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal da dün yaptığı basın açıklaması ile yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Konut alanlarında yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 olarak belirlenmiştir”
Yapılan hizmetlere değinen Kartal, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, Bakanlık e-devlet sistemi üzerinden müracaatta bulunulabileceği gibi Bakanlıkça yetkilendirilen kurum ve kuruluşlara, ilçelerde ise Tapu Müdürlüklerine doğrudan başvurmak suretiyle de müracaatta bulunulabilecektir. Belgelerin onay işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce yapılacaktır. Yapı kayıt belgesi verilirken yapının durumuna ilişkin vatandaşın beyanı esas alınarak belge düzenlenecektir. Bununla ilgili işlem ücretleri mesken olarak kullanılan konut alanlarında yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Yüzdelere esas alınan değer yapının bulunduğu parselin emlak vergi değeri ile bina yapım yaklaşık maliyeti toplamı kadar bir değer üzerinden hesaplanacaktır. Başvuru için son tarih 31 Ekim 2018 olup, bu tarihe kadar başvuruların yapılması esas olup,  işlem ücretinin yatırılması için 31 Aralık 2018 tarihine kadar süre tanınmıştır. Bu süreler Bakanlar Kurulunca daha sonra 1 yıl uzatılabilecektir.”

Bu süreç sonunda mahalle bazlı kentsel dönüşümler uygulayacağız”
Yapılacak imar barışı başvurularından toplanan ücretlerle yapılacak çalışmalara da değinen Kartal, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Biz ‘Barış Masası’ altında müracaat yapılabilecek masalar oluşturduk. Burada yaklaşık 10 tane personel görevlendirdik. Bir tane arkadaşımız burada vatandaşlara yardımcı oluyor ve şu belgeleri getir diyor. Başvuru sırasında önemli olan iki belgemiz var bizim. Bir tanesi olmazsa olmaz olan e-devlet şifresi diğeri ise binanın iki tane fotoğrafı. 31 Ekim 2017 tarihinden önce yapılmış binalar için bizlere başvuru yapılabilecek. Bir daha bu fırsat ele geçmez. Bir daha böyle bir yasa ortaya çıkmaz. Yapı kayıt belgesinden toplanan para ile bakanlığın çevre dönüşüm konusunda çok ciddi bir projesi var. Bunları da belediyeler aracılığıyla yapacağız. Bu süreç sonunda mahalle bazlı kentsel dönüşümler uygulayacağız.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri