KAÇAK YAPILAR YASALLAŞIYOR

Gündem 10 Haziran 2018 10:50
Videoyu Aç KAÇAK YAPILAR YASALLAŞIYOR
A
a

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandıran İmar Barışı Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Başvurular ise e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Belediyelerin yazmış olduğu ceza ve yıkım kararlarına rağmen yıllardır yıkılmadan öylece duran Düzce'de çok sayıda imara aykırı yapı bulunması nedeniyle yeni düzenlemeye ilginin yoğun olması bekleniyor.

Düzce'de de vatandaşların detaylarını çok merak ettiği İmar Barışı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından başvurular 8 Haziran itibariyle başladı. En son müracaat tarihi ise 31 Ekim 2018.

Başvurular, e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı
Kamuoyunda "İmar Barışı" olarak bilinen, 1950 ile 2000 arasında yapılan en az 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvurular, e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor.

31 Aralık 2017 tarihinden öncekileri kapsıyor
Bakanlık sitesinden yaptığı bilgilendirmede, düzenlemenin 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsadığı bildirildi. Bu kapsamda Yapı Kayıt Belgesine başvuruların, e- Devlet sistemi üzerinden 8 Haziran'da başladığı kaydedildi.

Başvuruda neler isteniyor?
Açıklama şöyle devam etti: "Başvurularda vatandaşların kendi rızasıyla müracaatı ve kendi beyanı esas alınacak. Vatandaşlardan müracaatta istenen bilgiler ise şöyle: "E-devlet şifresi, geçerli bir cep telefonu numarası ve e-posta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare), yapıdaki konut ve işyeri sayısı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (ilgili belediyeden alınabilecek), yapının bulunduğu arsanın alanı, varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (metrekare), yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek), imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. Fotoğrafların dosya formatının 'jpg, jpeg veya png' olması gerekiyor.

Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018
Vatandaşlar başvuru işlemini tamamladıktan sonra 24 saat içerisinde SMS veya e-mail yoluyla kendilerine bilgilendirme gelecek. Bunun üzerine Yapı Kayıt Belgesi başvuru bedelini yatırılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak. Yapı kayıt belgesinin bedeli, en son 31 Aralık 2018 tarihinde kadar yatırılabilecek. Vatandaşlar başvuruyu yaptıktan sonra hemen bedelini yatırmaları halinde yine 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgelerini e-Devlet üzerinden alabilecek. Belge için müracaatların son başvuru tarihi, 31 Ekim 2018 olarak belirlendi."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri