İŞTE DÜZCE GERÇEĞİ!

Gündem 19 Kasım 2018 15:02
Videoyu Aç İŞTE DÜZCE GERÇEĞİ!
A
a

Çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik denetimlerin hız kesmeden sürdüğü Düzce'de çocukları tehdit eden en başlı maddenin sigara olduğu TÜİK'in araştırmasıyla ortaya kondu. 2017 yılında il genelinde bağımlılık yapan madde kullanımı ile ilgili güvenlik birimlerine getirilen 248 çocuktan 210'unun sigara kullandığı açıklandı.

 

 

 

Düzce'de bağımlılık yapıcı maddelere karşı mücadele çalışmaları artarak devam ederken, TÜİK'in araştırması çocukların karşı karşıya olduğu tehditi ortaya koydu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından bağımlılıkla mücadele kapsamında hazırlanan kamu spotunda çarpıcı bir tespit paylaşıldı.

 

2017 ve 2016'da Düzce'de durum

Düzce'de 2017 yılında bağımlılık yapan madde kullanımı ile ilgili güvenlik birimlerine getirilen 248 çocuktan 210'unun sigara kullanımı nedeniyle getirildiği açıklandı. 2016 yılına ait verinin de aktarıldığı araştırmada, 227 çocuğun madde kullanımı gerekçesiyle emniyet ya da jandarma birimlerine getirildiği bu çocuklardan 167'sinin sigara kullandığının tespit edildiği bildirildi.

 

Bu araştırma, ailevi ve çevresel etkiler, özenti, merak, arkadaş etkisi gibi nedenlerle kullanılan sigaraya erken yaşlarda başlandığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Çevre illerde de sıkıntı aynı...

Toplumsal bir sorun olan sigaranın yanı sıra uyuşturucu maddelere karşı da dört koldan mücadelenin sürdüğü Düzce gibi komşu illerde de benzer sonuçlar ortaya çıktı. Bolu'da 154 çocuktan 144'ü, Kocaeli'de 608 çocuktan 571'i, Sakarya'da ise 437 çocuktan 360'ı sigara kullanımı nedeniyle güvenlik birimlerine getirildi.

 

Öte yandan araştırmada ülke genelindeki durum da aktarıldı. Buna göre; 2017'de 35 bin 986 çocuktan 30 bin 229'u da kayıtlara sigara kullandığı için geçti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri