İLK TOPLANTIYA DÜ EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Gündem 10 Şubat 2019 11:00
Videoyu Aç İLK TOPLANTIYA DÜ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
A
a

"Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi" kapsamında ihtisas üniversitesi seçilen yükseköğretim kurumlarını ziyaret ve faaliyet performanslarını izleme toplantılarının ilki, Düzce Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Programda ilk sunumu yapan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nigar Demircan Çakar, sağlık konusunda "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, çevre konusunda ise "Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı" ile ilgili bilgiler verdi. Rektörlük Çalıştay Salonu'nda düzenlenen programa; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Ajanslarından yetkililer, ihtisas üniversitesi rektörlerinden; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ile Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Bilgin ile rektör yardımcıları, koordinatörler ve akademisyenler katıldı.
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, eğitim-öğretimde kalite, çeşitlilik ve bölgesel kalkınmanın önemine değindi. Tüm üniversitelerin aynı misyona sahip olmasının gelişmeye engel olacağı tespitinde bulunan Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversitelerin bir kısmının eğitim, bir kısmının araştırma, bir kısmının ise bölgesel kalkınma alanlarında ülkemize katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
’14 iş birliği protokolü imzaladık’
Birinci oturumla devam eden programda ihtisaslaşmayla ilgili ilk sunumu, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar gerçekleştirdi. Rektör Çakar; sağlık ve çevre alanında desteklenen Düzce Üniversitesi'nin, paydaşlar ve bölgesel aktörlerle yaptığı istişareler sonucunda ihtisas alanını; sağlık konusunda "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GTT)", çevre konusunda ise "Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı" alanı olarak belirlediğini ifade etti. Ülkemizin GTT alanındaki ihtiyacının ve bölgenin sağlık ve turizm konusundaki potansiyelinin bulunması nedeniyle bu alana yöneldiklerini söyleyen Prof. Dr. Çakar, bu kapsamda 14 iş birliği sözleşmesi imzaladıkları bilgisini paylaştı.
‘Düzce’ye 20 milyon dolarlık yatırım yapacaklar’
6 çeşit bitkide hasat, 27 bitkide de verim almayı başardıklarının altını çizen Rektör Çakar, sanayicilerle birlikte Ar-Ge çalışmalarını yatırıma dönüştürdüklerini dile getirdi. Çiftçilerle sözleşme imzaladıklarını ifade eden Çakar, onlara fide temini, eğitim, toprak analizi, hasat, kurutma ve satış dahil her aşamada destek oldukları vurgusunda bulundu. Markalaşma aşamasının tamamlandığını belirten Rektör Çakar, Dulife markasının Düzce Üniversitesi'nin ana markası olduğunu, Dulife çatısı altında kozmetik ürünler için Melenis, bitkisel ürünler için Herbynia, arı ürünleri içinse ApideVera markasının oluşturulduğunu söyledi. GTT'de kalite ve standardizasyonu çok önemsediklerini kaydeden Prof. Dr. Çakar, düzenledikleri çalıştaylarla sonuçları raporlandırdıklarını sözlerine ekledi. Çevre alanında yapılan çalışmalardan da söz eden Rektör Çakar, bölgenin en yaygın ürünü olan fındığın kabuğundan ekoboya ve kanser ilacı etken maddesi üretmeyi başardıklarına dikkat çekerek yapılan iş birliği sayesinde GP Holding'in 20 milyon dolarlık yatırımı Düzce'de hayata geçireceği bilgisini aktardı.
İhtisas Üniversiteleri’ne belgeleri takdim edildi
Programın öğleden sonraki bölümündeyse; ihtisas üniversitesi rektörleri, rektör yardımcıları ve akademisyenleri, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (DÜBİT) gerçekleştirilen sabun ve koku atölye çalışmalarına katıldı. Konuk rektörler, bölge bitkilerinden sabun, krem ve koku yapımını deneyimledi.Programın ikinci oturumunda ise YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından yeni ihtisas üniversitesi seçilen Aksaray Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Siirt Üniversitesi'ne belgeleri takdim edildi. Sonrasında üniversitelerin ihtisaslaşma çalışmalarındaki performans göstergeleri değerlendirildi. Program, değerlendirme toplantısının ardından sona erdi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri