HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI TEK YÜREK OLALIM!

Gündem 5 Temmuz 2018 17:13
Videoyu Aç HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI TEK YÜREK OLALIM!
A
a

Son günlerde çocuklara karşı uygulanan cinsel istismar vakalarındaki artışa sessiz kalmayan Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Düzce’deki tüm kesimleri her türlü şiddete karşı tek yürek olmaya davet etti.

Son günlerde artış yaşanan çocuklara uygulanan şiddet ve cinsel istismar vakalarına ülke genelinde olduğu gibi Düzce’den de tepki sesleri yükselmeye devam ediyor. Anıtpark Meydanı yanında bulunan çocuk parkında bir araya gelen Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve Mavi Ağaç Derneği Başkanı Celal Kasapoğlu çocuklara uygulanan cinsel istismara karşı tepkilerini dile getirdi.

Toplumsal yapının baskısı nedeniyle ortaya çıkarılmadan üzeri örtülür”
Kadın meclisi adına açıklamalarda bulunan Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi Selma Demirelli, şu ifadelere yer verdi: “Çocukluk hepimizin bir dönem yaşadığı ve önemli bir değere sahiptir. Çocukluk dönemindeki yaşantılar bireyin ilerleyen yaşlarda yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. Her türlü etkilere karşı savunmasız olan çocukların korunması, sağlıklı olarak büyümesi, kız ve erkek ayrımı yapılmadan eğitim almaları günümüz toplumunun en önemli sorunlarından biri olmuştur. Bu sorunlardan biri olan çocuk istismarı, çocuklara yönelik yetişkin grup, toplum, devlet veya başka bir yetişkin grubun, bedensel, duygusal ve fiziksel durumunu olumsuz etkileyecek kasıtlı bir davranış olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki çocuklardaki ruhsal, zihinsel, bedensel hastalık ve ölümlerin en önemli sebeplerinden biri olarak görülmektedir. İstismara uğrayan çocuklar genelde korku içinde olur. Bundan dolayı bir çok çocuk yaşadıklarını gizler. Bununla birlikte geleneksel yapılar, örfler, gelenekler, toplumsal yapının baskısı nedeniyle ortaya çıkarılmadan üzeri örtülür. Bu durum istismarın toplumdaki devamlılığını sağlar.”

Her türlü şiddete karşı olmak için tek yürek olmaya çağırıyorum”
Çocuklara uygulanan cinsel istismara karşı tüm kesimi tek yürek olmaya çağıran Demirelli konuşmasına şöyle devam etti: “Unutulmamalı ki istismar, sadece cinsel istismar değildir. Bir çocuğa şiddet uygulamak da bir istismardır. Bir çocuğu haklarından mağdur etmek, eğitimden uzak tutmak da bir istismardır. Bir çocuğu çalıştırmak ve ekonomik kazanç sağlamak da bir istismardır. Bir çocuğu ana dilinden uzaklaştırmak, kültüründen uzaklaştırmak, küçük yaşta evlendirmek de bir istismardır. Türkiye’de çocuk istismarı, son beş yılda yüzde 400 oranında artmıştır. Bunun en önemli sebebi toplumsal cinsiyet eğitimi, kız çocuklarının okula gönderilmemesi, toplumda çocuğa yeterince değer verilmemesi, istismar eden kişiye cezaların yeterince uygulanmayışı, istismara uğrayan çocuğa yeterli sağlık desteği uygulanmayışıdır. Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak çocukların cinsel, fiziksel, zihinsel ve fiziksel istismarın karşısında olduğumuzu ve olacağımızı, mağdurların yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Çocukların her türlü istismara karşı önlemler alınmalı, toplumun duyarlılık göstermelerine inanıyor, tüm kesimleri, sivil toplum kuruluşlarını her türlü şiddete karşı olmak için tek yürek olmaya çağırıyorum.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri