HER ŞEY ATEŞ PAHASI!

Gündem 12 Ekim 2018 10:32
Videoyu Aç   HER ŞEY ATEŞ PAHASI!
A
a

Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntı pazarı da vurdu. Aziziye Mahallesi’ndeki Perşembe Pazarı’nda sebze ve meyve fiyatları cep yaktı. Ürünleri elinde kalan pazarcı esnafı, pahalılık için gübre fiyatlarındaki artışa işaret ederken, önceden 4-5 kilo aldığı sebze-meyveye şimdi bakmakla yetinen vatandaş ise kriz bahanesiyle fırsatçılık yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Dövizdeki dalgalanmalara bağlı olarak Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntılı süreç, giyimden gıdaya, elektronikten otomotive kadar hemen hemen her sektörde etkisini gösterdi. Bu sancılı dönemden pazarlar da nasibini aldı. Ateş pahası fiyatları yüzünden bir çok sebze ve meyveye el değemeyen vatandaş da pazarcılar da bu yaşanan zor günlerin kısa sürede son bulmasını istedi.Aziziye Mahallesi’nde her perşembe günü kurulan semt pazarında nabız yoklayan haber ekibimiz, bir dokundu bin ah işitti.

Nakit yokluğu insanları kredi kartı kullanmaya zorluyor”
Uzun yıllardır Aziziye Mahallesi’ndeki Perşembe Pazarı’nda tezgah açan Onur Gümüş, “İnsanların cebinde nakit kalmadı, herkes kredi kartı kullanıyor. Bu yüzden insanlar marketlere yöneldi. Tüm zor şartlara rağmen bizler de elimizden geldiğince tezgâhlarımızı sebze, meyve taşımaya çalışıyoruz. Biz pazar esnafı olarak, günlük gider meyvelerimizi sebzelerimizi yerinden alırız. Marketler TIR’la alır. Biz günlük taze mal satarız.” dedi.

Her şey elimize kalıyor”
Piyasanın son günlerde durgun olduğunu da ifade eden Gümüş, “Biz kendi bahçemizde ürettiğimiz ürünleri satıyoruz. Maalesef bu ortamda kendi malımızı satmak dahi zorlanıyoruz. Her şey elimize kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Devletin bize verdiği sözler tutulmadı”
Pazaryerinin genel olarak durumuna değinen pazarcı Hatice Kılıç, “Vatandaş ‘Her şey çok pahalı.’ diye şikâyet ediyor. Bu bizden kaynaklı değil, baştaki insanlardan kaynaklı. Her şeye zam koyuyorlar. Biz de böyle satmak zorunda kalıyoruz. Elektrik bana her ay 120 lira geliyor. Daha önce 3 ayda bir 70 lira veriyordum. Devletin bize verdiği sözler tutulmadı. Domates, 3 Lira, 5 Lira olur mu? ayıptır. Gübre pahalı bir çuval gübre 120 Lira olmuş. Ben bunun başında emek veriyorum ama satamıyorum. Elimde kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Nasıl yıkabiliriz bu ülkeyi diye düşünerek böyle yaptılar”
Ekonomik sıkıntıların sebebi üzerinde duran Müzeyyen Acar isimli vatandaş, “Pazar çok pahalı, bu zamların dolarla alakası yok. Tayyip Erdoğan’ı seven de var sevmeyen de var. Sevmedikleri için her şeyi yaptılar. Nasıl yıkabiliriz bu ülkeyi diye düşünerek böyle yaptılar. Ben de çiftçiyim, ben de mısır yapıyorum. 10 torba mısıra, toprak altı beyaz gübre aldım 1.800 TL verdim. Akşam, mısırı 75 kuruşa teslim ettim.” ifadelerini kulandı.

Fırsatçılara Allah fırsat vermesin”
Haksız kazanç sağlandığını iddia eden Arif Ateş ise “Pazar fiyatları biraz pahalı. Tarladan getirmiş, bedava almış, 5 lira diyor. Böyle olmaz. Düzen bozuk, bu düzeni ancak güzel ahlak düzeltir. Fırsatçılara Allah fırsat vermesin, alım-satım yapana da Allah kolaylık versin.” diyerek temennisini paylaştı.

Biz de gübre alamıyoruz biz ne yapacağız”
Mağdur olanın sadece vatandaşlar olmadığını dile getiren Zehra Yavuz, “Zabıta müdürü pazaryerine bakmıyor, satışlar durgun. Pahalılık var ama domates kaç yıldır 1,5 TL. Bu yıl 4 TL olunca zor mu geldi? Başka şeylere de zam geldi. Başka şeylere para veriyorlar ya. Gübre 120 Lira. Biz tarladan gelip bu soğukta burada çalışıyoruz. Yazık değil mi? Bir sürü emek var. Biz de gübre alamıyoruz biz ne yapacağız?” dedi

Gerekli özen gösterilmiyor”
Bazı esnaflarsa, belediyenin, pazaryerine gerekli özeni göstermediğini, bütün şikayetlere rağmen burası için önlem alınmadığını belirtti. Bozulan ışıklar tamir edilmediği için karanlıkta kaldıklarını ve ağır tonajlı araçların pazaryerinden geçmesi üzerine zeminin bozulduğunu söyleyen esnaflar, pazaryerinde gerekli düzenin sağlanamadığını ve vatandaşları zor durumda kaldığını aktardı.

Belediye buraya gelip baksın
Pazaryerinin durumu ile ilgili de söylemde bulunan esnaf, “Işıklar yanmıyor, alt yapımız bozuk, biz belediyeyi her zaman destekliyoruz ama belediye buraya gelip baksın. Yağmur yağdığı zaman burası göl gibi oluyor. Ayaklarımız suyun içersinde kalıyor.” sözleri ile şikâyetlerini sıraladı.

Burayı düzeltsinler”
40 yıldır esnaf olduğunu söyleyen Nevzat Şamandar, pazaryerinin durumundan yakındı. Şamandar, “Belediyemizden memnunuz. Fakat defalarca zabıtalara söylememize rağmen, buraya kamyonlar geliyor ve zemini eziyorlar. Burayı düzeltsinler. Yaşlı insanlar buraya takılıp düşüyorlar. Lambalarımız akşam olduğunda yanmıyor. Dile getirmemize rağmen akşamları karanlıkta kalıyoruz. Elektrik alacağımız yer yok. Pazarın tamamını bilmiyorum ama bizim alanda bu sorun var” şeklinde konuştu.

Demek ki esnafı hiç düşünmüyor”
Pazaryerinin durumundan yakınan bir diğer esnaf ise “Pazardan hiç memnun değilim. Belediye gelip şu yolları kontrol etmiyor, demek ki esnafı hiç düşünmüyor.” sözleri ile ilgisizlikten duyduğu şikayeti dile getirdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri