HER ÇOCUK BU HASTALIKLA TANIŞIYOR! SONBAHAR DAVETİYE ÇIKARIYOR

Sağlık 21 Ekim 2018 13:48
Videoyu Aç  HER ÇOCUK BU HASTALIKLA TANIŞIYOR! SONBAHAR DAVETİYE ÇIKARIYOR
A
a

Sonbaharda hava sıcaklığının ani dalgalanması üst solunum yolu enfeksiyonlarının hızla artması anlamına da geliyor. Nezle, grip ya da sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonu geçirenlerde orta kulak enfeksiyonu yeni bir risk olarak ortaya çıkıyor. Bu sorunun en çok yenidoğan, okul öncesi ve okul çağındaki çocukları etkilediğini belirten Ankara Acıbadem Hastanesi KBB Hastalı

Orta kulak hastalığının; kulakta tıkanıklık, işitme azlığı, zarda deformasyon gibi sonuçlara yol açtığını belirten Ankara Acıbadem Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz, hastalığın kronik bir hal almasıyla birlikte işitme kaybının kalıcı hal alabileceğine dikkat çekerek şu bilgileri veriyor:

“Orta kulak enfeksiyonu çok sık görülen, hemen herkesin hayatının bir döneminde karşılaştığı bir durumdur. Ama daha çok çocuklarda rastlarız.  Özellikle yeni doğan, okul öncesi ve okul çağında daha çok görülür. Çünkü çocuklarda burun, sinüs ve orta kulağın anatomik olarak birbirine çok yakın olması enfeksiyon etkeninin daha çabuk komşu bölgelere bulaşmasına yol açar. Öyle ki yüz çocuktan 80’inden fazlası 3 yaşına gelene dek en az bir kere bu hastalığa yakalanır. Büyüme ile birlikte organların birbirine olan uzaklığının artması, bağışıklığın güçlenmesi gibi nedenlerle orta kulak iltihabının görülme oranı da düşer. Yetişkinlik döneminde daha azdır ancak sigara içenlerde ya da ailesinde bu hastalığa yatkınlığı yüksek olan yetişkinler de risk altındadır”

Okul dönemine dikkat!

Orta kulak iltihabı riskini arttıran en önemli etkenlerin başında kreş, okul gibi toplu ve kapalı mekanlar geliyor. Kapalı ortamlar, enfeksiyon etkenlerinin kolayca bulaşabilmesi nedeniyle bir risk oluşturuyor. Aynı zamanda kalabalık ailelerde de enfeksiyonun birbirine bulaştırma riski artıyor. Orta kulak iltihabı; sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında daha çok görülüyor. Zira bu mevsimlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış oluyor. Dolayısıyla bir kısmı da orta kulak iltihabına yol açıyor. Orta kulak enfeksiyonun risk faktörlerinde sigara ön plana çıkıyor. Anne-babaların, çocuğun yanında içmediklerini belirtseler de solunum yollarında taşıdıkları sigaradan etkilenmiş hava miktarı bile çocuklarda pasif içicilik oluşturabiliyor ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme riskini 2 kat arttırıyor. Aynı zamanda yeterince anne sütü almayan çocuklarda ve bağışıklığı düşük kişilerde orta kulak enfeksiyonunun gelişme oranı artıyor.

İlk belirti; gece başlayan kulak ağrısı

Hastalık, iltihabın etkisiyle önce kulak zarında kızarıklık kalınlaşma ile ağrı ön plana çıkıyor.  Ardından kimi zaman kulakta tıkanıklık, işitme azlığı ve çınlama ile kendini belli ediyor. Ağrı özellikle baş hareketi ile artıyor, orta kulakta gece yatış pozisyonuna bağlı olarak biriken sıvının kulak zarına baskı yapması nedeni ile uyku, ağrı ile bölünebiliyor. İlerleyen durumlarda ise kulak zarında delinme ile akıntı oluşabiliyor. Bazen bu akıntı hafif kanlı bir sızıntı şeklinde de görülüyor. Ama işin sevindirici kısmı şu ki; kulak zarı delinmesi, erken başlanan tedavi ile kendiliğinden iyileşebiliyor.

Erken tedavi önemli

Bütün bu riskler göz önüne alındığında kulak akıntısının her zaman ciddiye alınması ve bir an önce doktor kontrolünde tedaviye başlanması önemli. Tedavisi geciktirilmiş veya tedavi başlanmamış hastalarda tam işitme kaybı, yüz felci veya menenjit gibi hayatı tehdit edici ve geri dönüşümsüz hasarlara yol açabiliyor.

Çocukları orta kulak iltihabından koruyacak öneriler

-Bağışıklığını güçlendirecek olan düzenli ve dengeli beslenme ile uyku düzenine kadar birçok konuya dikkat edin.

-Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulundurmayın.

-Bulunduğu ortamın temiz havası olmasına dikkat edin. Özellikle sigaralı ortamlardan kaçının.

-İlk altı ay mutlaka emzirin. Ancak emzirme pozisyonuna dikkat edin. Zira, bebeklerde östaki borusu yatay ve az gelişmiş olduğundan yatarak meme ya da biberonla beslenmesi, orta kulağa direkt olarak burun sekresyonlarının kaçmasına ve böylece orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir.

-Nezle, grip ya da üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, yatarken bebeğinize yalancı emzik vermeyin. Zira yutkunma sırasında östaki borusu açılır ve çocuğun burnundaki ya da genzindeki iltihap, orta kulağa yayılabilir. Bu nedenle yalancı memeyi uyurken vermemek de yarar var.

-Burnunda akıntı ve iltihaplıyken bu iltihabın orta kulağa yayılmaması için çocuğun çok kuvvetli sümkürmesini engelleyin.

-Çocuğunuz hastalandığında mutlaka bir uzmana götürün.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri