YÜZLERCE BALIK TELEF OLDU

Kategori: Gündem - Tarih: 17 Haziran 2019 13:30
YÜZLERCE BALIK TELEF OLDU

Konuralp beldemizde Hüseyin Kıl Mahallesi’nden geçen derede dün sabahtan bu yana yaşanan balık ölümleri dikkat çekti. Her yıl bu zamanlarda aynı derede toplu balık ölümleri yaşandığını söyleyen vatandaşlar, ‘Bizim hayvanımız da bu dereden su içebilirdi. Çocuklar buralarda oyun oynuyor’ diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

Konuralp beldemizin ortasından geçen derede dün sabahtan bu yana yaşanan balık ölümleri şaşırttı. Konuralpin Hüseyin Kıl Mahallesi’nde bulunan derede yüzlerce ölü balığı gören vatandaşlar tepkilerini Öncü Haber ekibine aktardılar.
“Her sene fabrika atıkları doğaya salınıyor”
Her yıl bu zamanlarda aynı manzaranın yaşandığını ve balıkların telef olduğunu söyleyen Konuralp sakinleri, şikayetlerini dile getirerek yetkilere seslendiler.
‘Balıklar ölüyor demek ki dereye zehir döküldü’ diyerek sözlerine başlayan Necdet Güldal, yakınlardaki bir fabrikanın zehirli atıklarını dereye vermesi nedeniyle bu ölümlerin yaşanmış olabileceğini iddia etti.
Söz konusu tekstil fabrikasının zehirli atıklarını her yıl bu zamanlarda dereye verdiğini ileri süren Güldal, şikayetçi olduğunu belirterek yetkililere şöyle seslendi;  ‘Bu olay geçen yıl da yaşandı. Dün sabahtan beri yüzlerce balık telef oldu. Bu derenin kenarında fabrika var. Burada çalışan insanlar her sene fabrika atıklarını doğaya salıyor. Bu konudan şikayetçiyim. Farz edelim ki kendi hayvanlarımı dereden su içmek için getirdim. O zaman benim hayvanlarım da telef olacaktı.’
Bu dere kenarında zaman zaman çocukların da oynadığını vurgulayarak tehlikenin büyüklüğüne dikkat çeken Güldal, şöyle konuştu ;‘Buraya çocuklar oyun oynamaya geliyor. Allah korusun ya onlar da bu sudan etkilenirse. Şikayetçiyim gereğinin yapılmasını istiyorum.’
 

http://duzcemanset.com.tr/haberprint/yuzlerce-balik-telef-oldu-29225.html