ÜNİVERSİTELİLERİN GÖZÜYLE: DÜZCE

Kategori: Gündem - Tarih: 15 Ocak 2020 13:34
ÜNİVERSİTELİLERİN GÖZÜYLE: DÜZCE

Konumu ve büyükşehirlere yakınlığı ile dikkat çeken, son yıllardaki gelişimi ve Düzce Üniversitesi ile birlikte büyük öğrenci sayısı yakalamış olan Düzce’nin durumunu Öncü Haber ekibi üniversite öğrencilerine sordu. Kalabalık nüfusu olan üniversite bölgesinden şehir merkezine uzanan ulaşım konusunda eksiklikler olduğunu belirten öğrenciler, genel olarak Düzce’den memnun oldukla

Son yıllardaki gelişimi ve Düzce Üniversitesi ile büyük öğrenci sayısına ulaşan Düzce’nin durumunu Öncü Haber ekipleri üniversite öğrencilerine sordu. Düzce’den genel anlamda memnun olan öğrenciler, ulaşım konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.
“Gayet güzel ve şirin bir şehir”
Düzce’nin geliştiğini ve güzelleştiğini söyleyen Bedirhan Küçük şu ifadeleri kullandı: “Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 6 senedir Düzce’deyim aslen İzmitli’yim. Şuan özel bir bankada satış temsilciliği yapıyorum. Düzce’de çok uzun zamanım geçti. Bu yollardan çok gelip geçtim. Buralar hep çamurdu, düzgün bir yol yoktu. Şuan ise gayet güzel kafeler ve yollar ufak şirin bir yer. Turizm açısından gayet güzel bir şehir.”
“Düzce’nin havası insanı yoruyor”
Düzce’nin havasının insanı yorduğunu belirten İlyas Poyraz şunları söyledi: “Üç senedir Düzce’deyim. İnşaat Teknikerliği Bölümü’nde okuyorum. 3 senedir Düzce’deyim, burada herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Düzce’nin havası insanları çok yoruyor.”
“Otobüs saatlerine düzenleme getirilmesi gerek”
Düzce’den memnun olmadığını ve otobüs saatlerinde düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Buse Tutucu şu şekilde konuştu: “İki senedir Düzce’de okuyorum. Düzce’den memnun değilim, hiçbir yanı gelişmiş değil. Saat dokuzdan sonra hayat yok, her yer kapalı oluyor. Nüfus sayısı da çok az küçük bir yer olduğu için sıkıntı çok oluyor. Otobüs saatleri sıkıntılı düzenleme getirilmesi lazım.”
“En büyük etken ulaşım”
Düzce’de iki yıldır yaşadığı en büyük sıkıntının ulaşım olduğunu dile getiren Fatih Akcan şunları söyledi: “Ziraat Mühendisliği okuyorum. İki yıldır Düzce’de okuyorum. Burada en büyük sıkıntı ulaşım. Üniversitenin konumu olarak gayet güzel istediğiniz her şeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. İmkânlar kısıtlı olmasa daha iyi olur ama en büyük etken ulaşım bence.”
“Düzce daha yaşanabilir bir şehir”
Uşak’ta yaşadığını ve Düzce’nin Uşak’a göre daha yaşanabilir bir şehir olduğunu söyleyen Hakkı Kılıç sözlerinde şu ifadeleri kullandı: “Beden eğitimi öğretmenliği okuyorum. Aslen Eskişehirli’yim. Uşak’tan geldim buraya Uşak’la Düzce arasında pek fazla bir fark yok aslında. Düzce daha çok yaşanılır bir şehir. Düzce’yi ben beğendim ufak sessiz şirin bir şehir. Sürekli burada kalacağım büyük ihtimalle. Merkeze ulaşımda sıkıntı yaşıyoruz. Bence güzel yaşanılabilir bir şehir Düzce.”
“Düzce tam bir öğrenci şehri”
Düzce’nin tam bir öğrenci şehri olduğunu belirten Mehmet Akif şunları kaydetti: “Makine Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. Düzce’de ilk senem. Düzce bana kalırsa tam bir öğrenci şehri. Yapacak ve oyalanacak hiçbir şey yok. Bu açıdan bakıldığı zaman öğrenci için iyi fakat yaz okulu falan olduğu zaman sıkılabilirsiniz. Özelliklede yalnızsanız daha çok sıkılırsınız. Genç nüfusu Düzce’nin çok arttı öğrencilerin eğlenebileceği herhangi bir yer yok. Bunların biraz daha arttırılması lazım.”
“Ders çalışmak için güzel bir şehir”
Makine Mühendisliği okuyan ve 1 yıldır Düzce’de olan Musa Seyhan şu ifadeleri kullandı: “Düzce’de yapılacak etkinlikler olmadığı için ders çalışmak açısından çok güzel. Ders çalışmak isteyen için güzel bir şehir. Çok sıkılabileceğiniz bir şehir. Üniversitenin çevresi en azından güzel.”
“Üniversiteden gayet memnunum”
Üniversiteden gayet memnun olduğunu belirten İlahiyat Fakültesi öğrencisi Büşra Pınar şu ifadeleri kullandı: “23 yaşındayım. Aslen Sivaslı’yım Sakarya’da yaşıyorum. Düzce’de İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Üniversiteden gayet memnunum ama şehir olarak pek de iyi bir şehir olmadığını düşünüyorum.”
“Şehirde aşırı köpek var”
Şehirden ve üniversiteden memnun olan ama çok fazla köpeğin olmasından şikayetçi olan Şeyma Özyavuz şöyle konuştu: “Aslen Ağrılı’yım. İstanbul’da  yaşıyorum. 19 yaşındayım. Üniversiteden memnunum ama çok fazla köpek var. Çok aşırı şekilde köpek var ben bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Şehir gayet ideal pek bir sıkıntım yok memnunum.”
“Kampüsü çok beğeniyorum”
Düzceli olduğunu ve Düzce’yi sevdiğini belirten diğer bir üniversiteli ise şu ifadeleri kullandı: Düzce Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisiyim. Düzceli’yim. Sigortacılık ve sosyal güvenlik son sınıf öğrencisiyim. Üniversitemiz için dışarıdan gelenler pek iyi bakmıyor beğenmiyor. Ama ben kampüsü çok beğeniyorum gayet güzel. Düzceli olduğum için gerçekten çok seviyorum. Yeni gelişmekte olan bir üniversite olduğu için inşaat ve yol yapımı çok fazla ama bunlar bizim için çokta bir önem arz etmiyor.”

http://duzcemanset.com.tr/haberprint/universitelilerin-gozuyle--duzce-29719.html