MÜCADELENİN 3 YILI MASAYA YATIRILDI

Kategori: Gündem - Tarih: 14 Haziran 2019 11:25
MÜCADELENİN 3 YILI MASAYA YATIRILDI

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu tarafından periyodik olarak düzenlenen ‘Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı’, Topuk Yaylası Fenerbahçe Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Çalıştayda konuşan Düzce Valisi Dr.Zülkif Dağlı, bağımlılıkla mücadelede önemli yol katledildiğini belirterek, bu mücadelede öğretmenlerden din görevlilerine herkesin sorumluluk alması gerektiğine vurgu yaptı.

Topuk Yaylası Fenerbahçe Sosyal Tesisileri’nde gerçekleştirilen ve İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen ‘Bağımlılıkla Mücadele’ çalıştayında konuşan Düzce Valisi Dr.Zülkif Dağlı, ilimizde 3 yıldır sistemli bir şekilde bağımlılığa karşı mücadele verildiğini belirterek rehber öğretmenlerden din görevlilerine herkese büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.
 
Çalıştaya; Vali Dr. Zülkif Dağlı, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, YEŞİLAY Derneği Düzce İl Başkanı Av. Ali Dilber, il ve ilçe kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.
Programın ilk bölümünde Avrupa Birliği (AB) Göç Projelerini tanıtan Düzce Valiliği AB ve Dış İlişkiler bürosu personeli Zeliha Oraloğlu, Türkiye Ulusal Ajansı destekli “Göçmenlerin Mesleki Entegrasyonu İçin Engelleri Kaldıralım” ve istihdam ve sosyal yenilik hibe çağrısı kapsamında desteklenen “Becerilerin Pratiklendirilmesi ve Eğitimler Yoluyla Göçmenlerin İş Piyasası Entegrasyonunun Hızlandırılması” başlıklı projelerin sunumunu katılımcılarla paylaştı.


“Bağımlılıkla Mücadele Sorumluluk mu, Zorunluluk mu? Düzce Modeli” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Öğr. Gör. Uzman Dilek Demirezen, bağımlılıkla mücadelede bazı ön yargıların olduğunu ve bu ön yargıların giderilerek çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. 
Açılış konuşmaları ve sunumların sonunda Vali Dr. Zülkif Dağlı yaptığı değerlendirmede; yaklaşık 3 yıldan beri bağımlılıkla yoğun bir şekilde mücadele ettiklerini söyleyerek, her ay toplanan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nun gerçekleştirdiği çalışmaları birlikte değerlendirdiklerini ifade etti.  
 
Düzce’de bir model oluşturarak sistemli bir şekilde bağımlılıklarla mücadelenin sürdüğünü vurgulayan Dr. Zülkif Dağlı, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ve DÜBAM’ın bağımlılıkla ilgili yaptığı çalışmalarının önemine değindi.
İlçelerdeki bağımlılıkların azaltılması için çalışmaların daha da aktif hale getirilmesi gerektiğini dile getiren Dağlı, kaymakamların, emniyet mensuplarının, rehber öğretmenlerin ve din görevlilerinin bağımlılıkla mücadelede birlikte çalışmalar yaparak, insanlarımızı bu illetten kurtarmaları gerektiğinin altını çizdi. 
Tüm ilçelerin yer aldığı değerlendirme masalarında, bağımlılıkla mücadelede izlenmesi gereken yol haritası için çalışmalar yapıldı.
Gün boyu çalışmaları yerinde takip eden Vali Dağlı, ortaya çıkan fikirlerin oldukça etkili olduğunu söyleyerek, bu fikirlerin şehrimizde ve ilçelerimizde uygulamaya konulması için çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi. Oldukça verimli bir çalıştay olduğunu ifade eden Vali Dağlı, katılım sağlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.
 

http://duzcemanset.com.tr/haberprint/mucadelenin-3-yili-masaya-yatirildi-29213.html