ESNAFA AZ DA OLSA NEFES ALDIRIR

Kategori: Gündem - Tarih: 17 Nisan 2018 12:39
ESNAFA AZ DA OLSA NEFES ALDIRIR

Zincir marketlerin haftada bir gün tatil olması yönündeki açıklamaları esnafı memnun etti. Tatil isteğini desteklediklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafa az da olsa nefes aldırır." ifadesini kullandı.

"Açılış ve kapanış saatlerine de düzenleme getirilmeli"
Zincir marketlerin haftada bir gün tatil edilmesi gündemde... Bu gelişmeyi olumlu karşılayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Adım başı faaliyet gösteren zincir marketlerin haftada bir gün kapanması, esnafa az da olsa nefes aldırır. Ancak zincir marketlerin haftada bir gün tatil yapması, sorunları çözmek için tek başına yeterli bir öneri değil. Çünkü zincir marketlerin açılış ve kapanış saatlerine de düzenleme getirilmeli. Zincir marketlerle birlikte aynı düzenlemelerin AVM'ler için de yapılması esnafımız adına daha olumlu sonuçlar verir. Küçük bir mahallede bile üç dört tane art arda açılan zincir marketlerin mantar gibi türemesinin önüne geçilmeli. AVM'ler ise yalnızca şehir merkezinin dışında açılmalı."

'Haftasonu tatil olması tüm kesimleri rahatlatır'
Esnafın yok olmaması için zincir marketlerin ve AVM'lerin en azından haftada bir gün tatil edilmesi ve belli saatlerde açılıp kapanmasını yıllardır savunduklarını da belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, 'Avrupa'da olduğu gibi zincir marketler ve AVM'lerin haftada bir gün tatil edilmesi hem esnaf açısından hem de buralarda çalışan personel açısından rahatlık sağlar. Dünyanın hiçbir yerinde sabah 09.00'dan akşam 22.00'a kadar haftanın her günü açık olan zincir market ve AVM yok. Haftada bir gün tatil edilme önerisinin yanı sıra bu işletmelerin açılış kapanış saatlerine de bir sınırlama getirilmeli. Buralarda çalışan işçilerin de bir ailesi ve hayatı olduğu unutulmamalı. Zincir marketlerin ve AVM'lerin kapalı olduğu zamanlarda küçük esnaf biraz da olsa rahat nefes almış olur.' ifadelerini kullandı.

 

 

http://duzcemanset.com.tr/haberprint/esnafa-az-da-olsa-nefes-aldirir-25701.html