Çile gönüllere hapsolmuş...

Kategori: İlçe Haber - Tarih: 1 Eylül 2016 12:00
Çile gönüllere hapsolmuş...

Bir evde 24 bir odada tam 12 kişi birlikte yaşıyor… Altı ahır olan iki katlı bu eve girmek için ahırı aşmanız gerekiyor…75 yıllık bir başka evde de ağustos sıcağında hala tencereler sobada kaynıyor…Evin ne tavanı tavan ne de tabanı taban… Evde yürümeniz için biraz dikkatli olmalısınız yoksa çürük bir tahtaya bastığınızda aşağı düşebilirsiniz… Burası Düzce ilinin Yığılca ilçesinin Aksaklar Köyü…

 

Yığılca'da dram

Yığılca’nın Aksaklar Köyü’nde hayat bir başka sıkıntı ve bir başka çileyle devam ediyor. Mevlüt-Keban Kurşunlu çifti üç çocuğuyla 75 yıllık derme çatma ahşap evde ölüm-kalım mücadelesi veriyor. Mütevazi tavırlarıyla dikkat çeken Kurşunlu çifti her türlü olumsuzluğa rağmen hayata sabır ve umutla bakıyor. 7-11 ve 14 yaşlarındaki çocuklarını geçindirmeye çalışıyor. Hayat aslında onlar için bir çile ama onlar umutlarını yitirmiyor. İki katlı ahşap evde yaşamaktan öte girip çıkmak bile büyük mesele. Bir karış aralıklı tahtalardan her an aşağı düşme ihtimaliniz olabilir. Camlar kırık dökük, duvarlar aralık. Evde ne tavan var ne döşeme. Yatak odası, mutfak lavabo hepsi iç içe. Gıda derseniz patates makarna. Ev demeye şahit iki katlı ahşap evin içi de dışı da harabe bir vaziyette. Evin ikinci katına çıkmanız için çok dikkatli olmalısınız çünkü her an çürük tahtaya rast geldiğinizde düşebilirsiniz. Bu ev iç görünüşü ve dış görünüşü ile tam hayalet binayı andırıyor. Öyle veya böyle bu evde de çorba pişiyor ama dert ve çileyi gönüllerine hapsederek…

Altı ahır üstü sözde ev

Yığılca’nın Aksaklar Köyü’ndeki inceleme ve araştırmamız devam ediyor. Aksaklar Köyü’nde çile bununla da bitmiyor. Altı ahır olan evin ikinci katında bir evde tam 24 kişi, bir odada da 12 kişi yaşıyor. Buna siz yaşamak diyorsanız tabii…Yığılca’nın 4 km üstünde rakımı bir hayli yüksek yeşilin hakim olduğu köy Aksaklar’da aksaklıklar bir türlü bitmek bilmiyor. Altı ahır olan evin ikinci katında anne baba çocuklar hepsi bir arada bir odada 12 kişi birlikte yaşarken, bu evde toplam 24 kişi yaşamaya çalışıyor. 24 kişiyi ve evi arkamıza alarak eve girmeden evdeki durumu evde yaşayanların ağzından almak istedik.İşte Erol tayhan’ın ilk tespiti ve evde yaşayanların görüş ve düşünceleri: Bu eve “ev” demek için çok şahit lazım. Dışarıdan bakıldığında ev gibi görünen bu 24 kişinin yaşadığı mekana girerken ahırdan geçmek zorundasınız. Eşşeğin anırması altında girdiğimiz evin ikinci katında sessiz yaşamdan yansıtabildiğimiz manzaralar. Yataklar gıda maddeleri bulaşık çamaşır hepsi iç-içe. Mutfak lavabo banyoluk da iç içe. Hayat burada tam bir çile. Bu evde hayat şartlarının nasıl devam ettiğini ve burada yaşayan insanların hayatla ilgili tespitlerini sizler adına görmeye çalıştık. İşte Aksaklar’da hayat böyle zor şartlarda ve böyle ağır-aksak koşullarda devam ediyor.

İftar bereketi

Her türlü çileye rağmen Aksaklar’da bir gelenek devam ediyor. 30 ramazan boyunca her akşam bir evde toplanan genç-ihtiyar, çoluk-çocuk bir sofrada iftarlarını açıyor. Bizim de sofralarına konuk olduğumuz akşamki iftarı sakat ve dul olan hayata topal ayağıyla ama iki değneğiyle tutunmaya çalışan yaşlı bir kadın veriyor. Ezanla birlikte açılan oruçtan arta kalan hoş bir sedayla sizi baş başa bırakıyoruz.

Köyün muhtarı ne diyor?

Köyde yaşam böyle sıkıntılarla devam ederken köyün fedakar Muhtarı Mustafa Partlak’ı dinlemek istedik. Aksaklar Muhtarı Mustafa Partlak,valilik tarafından kentsel dönüşüm başlanacağı şeklindeki duyurunun ardından ilk kez Kentsel Dönüşüm için müracaatta bulunduğunu belirterek “Bugüne kadar konuyla ilgili hiçbir yetkili köyüme gelmedi” dedi. Köyün hasarlı binalarının tespitini istediğini ve özellikle Mevlüt Kurşunlu’ya ait binanın acilen kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını istediğini ifade eden Muhtar Mustafa Partlak, ”Ben bir yıl önce müracaat ettim hala kentsel dönüşümle ilgili hiçbir yetkili köyüme gelmedi“ diyerek serzenişte bulundu. Her şeye rağmen Aksaklar’da hayat zaman zaman aksasa da öyle veya böyle devam ediyor. Ders çıkarması gerekenlere ithaf olunur.

http://duzcemanset.com.tr/haberprint/cile-gonullere-hapsolmus----1259.html