GURURUMUZSUN MEHMET AKİF İNAN!

Eğitim 12 Eylül 2020 11:01
Videoyu Aç GURURUMUZSUN MEHMET AKİF İNAN!
A
a

Düzce’nin iki değerli eğitim kurumu olan Düzce Üniversitesi ve Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi ortaklığında kurulan Roket Takımı, “Milli Teknoloji Hamlesi Teknofest” etkinliği kapsamındaki roket yarışmalarında yine büyük bir başarı elde etti. Bazı çevrelerin yıpratıcı haberlerle karalamaya çalıştığı Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi, bir kez daha Düzce’ye gurur yaşatarak, algı operasyonlarını yönetenlere gerekli cevabı verdi.

Düzce Üniversitesi ve Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortaklığında kurulan Roket Takımı, yeni bir başarıya imza atarak Roketsan ve TÜBİTAK SAGE tarafından düzenlenen “Milli Teknoloji Hamlesi Teknofest”te, roket yarışmalarının alçak irtifa kategorisinde roketlerini başarıyla uçurdu.
Roketin tasarım orijinalliği ilgi gördü
516 takımın başvuru yaptığı, 74’ü üniversite, 7’si lise 1’i vakıf okulu olan toplam 82 takım, proje raporlarını ve roketlerini hazırlayarak finallere katılmaya hak kazandı. Aksaray Hisar Roketsan Atış Test Merkezi’nde yapılan finallere katılan Roket Takımı, kendi kategorisinde montaj aşamasında 4 yeşil etiketi alarak roketlerini rampaya yerleştirme başarısını sağlayan 16 takım arasına girdi. Roketini başarıyla ateşleyen ve kurtarmayı gerçekleştiren Roket Takımı, hakem değerlendirme sonuçlarını bekliyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katıldığı gün, atışlarını gerçekleştiren takım, gerek takımın kurulum yapısı, gerekse roketin tasarım orijinalliği açısından oldukça ilgi gördü. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal atış anında Roket Takımı’nın yanına gelerek destek oldu ve Düzce Takımı’na özel ilgi gösterdi.
Uzun süreli bir çalışmalar başarı getirdi
Uzun bir süreç sonunda pes etmeyip hedeflerine ulaşan Takımın Danışmanı Doç. Dr. Murat Genç, Roketsan canlı yayın ekibine verdiği röportajında, “Düzce’nin iki değerli kurumu olan Düzce Üniversitesi ve Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi ortaklığında kurulan takım, uzun süreli bir çalışma gerçekleştirerek buralara kadar başarı ile gelmiştir. Bu ortaklık birçok alanda ve farklı kategorilerde çalışmalarına devam etmektedir. Üniversitemizi paydaşlarıyla ve Düzce halkıyla birleştirmeyi hedef alan ekibimiz, özverili olarak çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalarımızı destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Mehmet Akif İnan Hafız AİHL Müdürü Gürol Ün’e çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.
Düzce halkına ve esnafına teşekkür 
Takım kaptanı Devrim Ertuğrul ise özellikle takıma her zaman destek olan Düzce halkına ve esnafına teşekkür ederek başarmanın haklı gururunu taşıdıklarını ifade etti. Düzce Üniversitesi yönetimi de, Roket Takımını tebrik ederek başarılarının devamını diledi.    
Roket Takımı
Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Genç’in danışmanı olduğu, Düzce Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi ve aynı zamanda Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen Bilgisi Öğretmeni Devrim Ertuğrul’un takım kaptanı olduğu Roket Takımı; Teknoloji Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Mehmet Ali Aydemir, Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Emre Eselioğlu, Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Veysel Karani Kırık ile Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencileri Taha Vedat Özgen, Furkan Uyar, Muhammed Zengin ve Emirhan Seyhan’dan oluşuyor. Roket Takımı, özverili bir çalışmayla roketlerini tasarlayıp finallere kalmayı başardı.  
Mesnetsiz haberlere sert tepki
Öte yandan başarılarıyla sadece Düzce’de değil Türkiye’de adından söz ettiren Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi hakkında bazı kesimler bir süredir olumsuz algı oluşturmaya çalışıyor. Önder Düzce İmam Hatipliler Derneği Düzce Şubesi ve Düzce Eğitime Destek Platformu başta olmak üzere birçok STK ve vatandaş, şehrin gururu olan okul hakkında mesnetsiz haberler yapılmasına sert tepki gösteriyor.
Büyük başarılara imza atıyor
Türkiye’de sayıları 190’nın üzerinde Örgün Eğitimle birlikte Hafızlık Projesi uygulayan okulların öncüsü konumunda olan Düzce Mehmet Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi başta Hafızlık olmak üzere Ulusal ve Uluslararası bilim ve teknoloji yarışmalarında 28 derece elde ederek büyük başarılara imza atıyor. 2020 TEKNOFEST Gaziantep yarışmalarında okulda ilk kez kurulan İnsansız Hava Aracı Liseler arası yarışmada Türkiye’de ilk 29 takım arasına girerek finalist olan okul, yine ilk kez katıldığı Alçak İrtifa Roket Yarışmasında ilk 32’ ye girerek atış hakkı elde etti. Bunların dışında Uçan Araba Tasarım yarışmasında Türkiye 3.’lüğü, Çevre ve Enerji kategorisinde Türkiye 4.’lüğü, Akıllı Araçlar Ulaşım Kategorisinde Türkiye 15.’liği ile 2020 TEKNOFEST Gaziantep finallerine katılmaya hak kazandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri