FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ PAZARA YANSIDI

Gündem 7 Şubat 2019 16:46
Videoyu Aç FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ PAZARA YANSIDI
A
a

Sebze ve meyvelerdeki yüksek fiyat nedeniyle pazaryerinden elini ayağını çeken vatandaşlar düşen fiyatları fırsat bilerek pazarı doldurdu. Pazaryeri esnafları, fiyatlarda yaşanan düşüşün satışlara hemen yansıdığını belirterek yeniden taneyle değil kiloyla satış yapmaya başladıklarını söylediler.

Aziziye Mahallesi’nde kurulan Perşembe Pazarında vatandaşlar ve pazarcı esnafı ile buluşan Öncü Haber ekibi pazar tezgahlarındaki son durumu değerlendirdi.
“Bundan 10 gün önce çok pahalıydı. Ama şimdi bayağı bir düşüş var”
Mikrofon uzattığımız vatandaşlardan Davut Kahya fiyatlarda düşüş olduğunu ve 25 liralık bütçesiyle pazarını yapabildiğini belirterek; “Fiyatlar bayağı düşmüş. Biber 5 liraya düşmüş. Marul düşmüş 6 liraydı marul şimdi 5 liraya aldım. 4 liraya da var ama ufak. Portakallar düşmüş. Elma aynı şekilde düşmüş. Sebze ve meyvelerde düşüş var. 25 lirayla bayağı bir pazar yaptım. Havalar azıcık ısınırsa düşecek gibi görünüyor. Bundan 10 gün önce çok pahalıydı. Ama şimdi bayağı bir düşüş var.”
“Vatandaş şu ana kadar bedava yemiş. Şu an ki fiyatlar normal”
Pazaryeri esnafı olan Yakup Şahin ise; “Satışlar şu an durgun, kış olduğundan dolayı insanlar pazara çıkmıyorlar. Market ve manavlardan alıyorlar. Oradaki fiyatlar yüksek. Ama Pazar fiyatları normal. Pek değişen bir şey yok. Bizim karımız belli. Standart. Fiyatlarda hafta başı bir düşüş olduğu söyleniyor. Büyük marketlerin patlıcan biber kabak reyona koymama gibi bir dedikodu var. Fiyatlar biraz düştü. Geri kalan fiyatlar aynı. Bu fiyatların belli bir maliyeti var zaten. Üretici de haklı. 2 sene içinde sadece % 70 zam geldi. Bu ister istemez çiftçiye de yansıyor. Gübre torbası 100-150 lira oldu. Bunlar bedava değil işçilikle oluyor. Bunu ekiyor para kazanamazsa bir daha ekmiyor. Ben pazarcı olduğum halde geçen sene karnabaharla pırasa 60 kuruştu. Bu sene köylüler ekmedi, ama bu sene para yaptı. Milletvekillerimiz anlatıyor ama anlatmakla olmuyor icraat yapsınlar. KDV’yi düşürsün bir kere.Alırken yüzde 8 vergi veriyorum satarken de veriyorum. Bunları mecbur yansıtacağım. Vatandaş her şeye pahalı diyor. Vatandaş şu ana kadar bedava yemiş. Şu an ki fiyatlar normal. Köylü para kazanıyor.” ifadelerini kullandı.
“Önceden uygundu. Ama şu ara çok pahalı. Almadan gidiyoruz bizde”
Fiyatların pahalı olduğunu savunan ve pazar yapmadan gittiğini söyleyen Sevim Sevgeç ise; “Pahalı buluyorum. Geçen hafta gelmedim bu hafta geldim ama pahalı fiyatlar. Bir bağ marul 4-5 lira olur mu? Önceden uygundu. Ama şu ara çok pahalı. Almadan gidiyoruz biz de” dedi.
“Seçimden sonra domates soğan 2 lira olur”
Seçimden sonra fiyatların daha da düşeceğini belirten Durmuş Sevgeç ise; “Fiyatlar normal, hiçbir köylü bir sebze ekmiyor. Seralar yapıyor. Pahalı değil. Daha da düşecek. Seçim geçsin daha da düşecek bunlar. En fakirinin cebinde 3 milyarlık telefon var. Ben çarşı da araba park edecek yer bulamıyorum. Parası yoksa nasıl alıyorlar? Para herkese var. Hayat pahalı değil. Bir tane köylü bir şey yapmıyor. Avrupa’da bugün 3 domates 3 Euro 14 milyar ara yapar. Her geçen gün düşüyor. Bu normal fiyat değil. Seçimden sonra domates soğan 2 lira olur “ şeklinde konuştu.
“10 liraya alıyordum bu hafta daha uygun domates 3’e düşmüş“
Fiyatların düşmesine sevindiğini ifade eden Hamide Tepe; “Fiyatları böyle görünce seviniyoruz. 10 liraya alıyordum bu hafta daha uygun domates 3’e düşmüş“ şeklinde konuştu.
“Vatandaşlar, önceden yarım kilo alıyorlardı şimdi 2 kilo alıyorlar”
Bir diğer pazaryeri esnafı Kemal Cihangir ise şunları söyledi; Vatandaşlarla karşı karşıya gelmediklerini ve fiyatların daha da düşeceğini belirterek; “Satışlar şu an normale geldi. Eskiye bakarsanız şu ana göre iyi. Vatandaşla karşı karşıya gelmiyoruz. Fiyatlar yarı yarıya düştü. Vatandaşlar, önceden yarım kilo alıyorlardı şimdi 2 kilo alıyorlar. Bundan sonra daha da düşeceğini düşünüyorum.”
“Pazar bir adım daha uygundur daha bereketlidir alan için de veren için de”
27 yıldır pazaryeri esnafı olan Güngör Turan fiyatların yarı yarıya düşmesini ihracatın durmasına bağlarken, vatandaşların kiloyla  alışveriş yaptığını belirterek; “Fiyatlar geçen haftaya göre yarı yarıya düştü. Bir tek marul, ıspanak hariç her şey düştü. Domates geçen hafta 5-6 liraydı şu an 3-3 buçuk lira. Patlıcan 12 liraydı şu an 6 lira. Sivribiber yarı yarıya düştü. Bu saatten sonra kolay kolay fiyatların çıkacağını zannetmiyorum. Ama meyve 2 lira 2 buçuk lira. Ama marketlere göre pazarlar daha ucuz. Geçen hafta bu saatlerde kimse yoktu pazaryerinde. Bu hafta fiyatlar yarı yarıya düştü millet 3 liralık biber istiyordu 12 lirayken. Şimdi 1 kilo yarım kilo 2 kilo alıyorlar. Fiyatlar ne kadar uygunsa sürüm o kadar oluyor. Sürüm varken karşı taraf da memnun oluyor.Satan da memnun oluyor. Bir anda bu kadar düşeceğini zannetmiyordum.Çünkü bir anda 5-6 liraya düşmez. 2 taraf için daha iyi olacak. Her zaman Pazar bir adım daha uygundur daha bereketlidir alan için de veren için de” sözlerini kaydetti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri