FAKİRİN SOFRASINA OTURACAĞIZ

Gündem 17 Mayıs 2018 15:02
Videoyu Aç FAKİRİN SOFRASINA OTURACAĞIZ
A
a

Düzce Valiliği tarafından yürütülen ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Hareketli Çocuklar Projesi” kapsamında 15 üniversiteli genç, yurtdışı gezilerinin ardından Düzce Valisi Zülkif Dağlı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrasında bir açıklama yapan Vali Dağlı, Ramazan ayı boyunca, aynı simalarla iftar yapmak yerine fakir ailelerin sofralarına misafir olacaklarını ya da sofralarına fakir aileleri davet edeceklerini söyledi.

Düzce Valiliği tarafından yürütülen ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Hareketli Çocuklar Projesi” kapsamında Yunanistan ve Romanya’ya giden 15 genç Düzce’ye döndü. İlk durakları Düzce Valiliği olan gençler, Vali Zülkif Dağlı’ya teşekkür ziyaretinde bulunarak, çiçek takdim etti. Proje kapsamında yaşları 18-30 arasında değişen 15 genç, Yunanistan ve Romanya’da farklı şehirleri gezme imkanı bulurken, hastanelerdeki çocukları ziyaret etme, çevresel etkinliklere katılma, okullarda Türk kültürünün tanıtılması gibi faaliyetlerde bulunurken, aynı zamanda yabancı dillerini geliştirme fırsatı da edindi.

Öğrencilerimizi başka ülkelere de göndereceğiz”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “Bu gençlerimiz iki ülkede birer ay kaldı. Bu ülkelerde kültürel faaliyette bulundular. Çevreyi tanıma fırsatı elde ettiler. Bu yıl için üç proje daha yaptık. Toplamda 90 kişiyi kapsayan bir proje. Muhtemelen 40-50 öğrenci kabul edilecek. Bunların tamamı Avrupa Birliği imkanlarıyla karşılanıyor. Biz valilik olara öğrencilerimizi seçiyoruz ve onların pasaportlarını ve yurtdışına çıkmak için diğer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bir ay yurt dışında bulunmak bile öğrenciler için güzel bir tecrübe oluyor. Tekrar öğrencilerimizi başka ülkelere göndereceğiz.”

Aynı simaların olduğu iftarlar yerine fakirin sofrasına oturacağız”
Ramazan’da yapılacak çalışmalara da değinen Dağlı şöyle konuştu: “Ramazan’da bizim bir uygulamamız vardı bildiğiniz gibi. Toplu iftarlara katılmama yönünde ve kişilerin, simaların aynı olduğu iftarlara gitmeyelim. Bunun yerine iki kap yemeğimizi alarak bir komşumuza gidelim. Çevremizdeki fakirleri araştırmak suretiyle onların evine gidelim veya onları davet edelim. Bu yıl da Ramazan’ın başlamasıyla birlikte çağrımızı yaptık ve uygulayacağız. Yine 10 gün önce bildiğiniz gibi daire müdürlerimizle birlikte bir toplantı yaptık. Buradaki çok fakir vatandaşımızın yerli ve yabancı olarak irtibatımızı kuralım ve 2’şer aileyi misafir edelim, yemeklerimizi kendimiz götürerek misafir olalım. Hatta müdürlerle bu iş kalmasın memurları da teşvik edin. Çünkü müdürlerimiz gittikten sonra ihtiyaçlarını belirliyor. Hem gittiklerini belgeliyorlar hem de ihtiyaçları belirliyorlar. Bunu tekrar uygulayacağız bu yıl itibariyle çalışan işçilerimiz var bizim için önemli. Pazartesi itibariyle başlangıcını yaptık.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri